nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Fragmanyorum » BEYAZ YALAN 1.FRAGMANSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
Fragmanı İzle
BEYAZ YALAN 1.FRAGMAN

"BEYAZ YALAN" DİZİSİ

 1.FRAGMAN TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Beyaz Yalan'ın 1.fragmanını başarılı bulduk. Baya iyi çekilmiş. Derdini daha ilk fragmandan anlatmayı başarabilen dizi, özellikle genç kızların ağırlıklı olduğu hedef kitlesinde pozitif duygular uyandırdı. Sıcak bir senaryo izleyeceğimizi düşündürdü bize.

-Oyunculuklar biraz abartı. Başta aşırı ezik görünen kızın, Kutsi’nin otomobiline binerken hata yapmamak için eli ayağına dolaşsa ( ya da Kutsi’nin fark etmeyip bizim fark ettiğimiz bir ayrıntı görsek) daha da başarılı olurdu tabi. Artı biz karakteri sevsek de onu bize yaklaştıran şey hata yapma korkusu olacak. Yer değiştiren kız kusursuz rol yaptığında özdeşleşme zedeleniyor.  Dizide böyle olmayacaktır. Bu arada fragmada kullanılan müziği de beğendik.

-Senaryo fantezi bir konuyu işlese de senaryonun meseleyi işleyiş biçimi algımızı ters yüz edebiliyor. Bu fragman da bunu başarabilen çalışmalardan. Hatta Kutsi’yi sevmediğini ve dizinin türünün kendilerine hitap etmediğini söyleyen bazı izleyiciler de birinci bölüme şans tanıyacaklarını söylüyor. Senaryo bizi hikayeye inandırabilecek mi izlediğimizde göreceğiz!  

-Kafamızda sorular var: Böyle bir konu ne kadar uzun soluklu olabilir? Fantezi hikayeler daha hızlı tükeniyor. Bir kere böyle hikayelerden "dram" çıkarmaya çalıştığınızda izleyici gülüyor. Böyle bir yola girmemek lazım. Çünkü izleyici zaten gerçekçi bir hikaye izlemediğini farkında. Bu kez dizi reyting kaybediyor tabi.  Diğer Yarım da böyle bir diziydi, akibeti malum. Hatta Diğer Yarım, Beyaz Yalan'dan daha realist bir hikayeydi. (Biz ileride bu fragmandaki kızların iyi ihtimalle kardeş çıkacaklarını sanıyoruz)

- Bazen beş-altı fragmandan dizinin ne anlatmak istediğini anlayamıyorsunuz. Böyle olunca birinci bölümü merak etmiyorsunuz ve dizinin reklamını aslında birinci bölüm yapıyor.  Sadece bölümlerin değil bu fragmanların da amacına ulaşıp ulaşmadığını anlamak için mutlaka denek gruplarına izlettirmek lazım. Biz ne anlatırsak anlatalım karşı tarafın anlayabildiği kadar her şey. 

Dizinin hikayesi şöyle; 

"İnsanlar çift yaratılmıştır derler… Alara ve Melek’i yan yana görenler, bu sözün doğruluğuna yemin edebilirdi… Bu iki genç kız, sanki birbirinin kopyası gibiydi… Farklı olan tek şey, kaderleriydi. Ağzında gümüş bir kaşıkla doğmuştu Alara… Hayal edebileceği her şeye sahipti, özgürlüğü hariç…Melek ise yoksulluğun içine açmıştı gözlerini… Güzeldi, iyi kalpliydi, çalışkandı, hırslıydı… Belki de tek ihtiyacı olan şey, bugüne kadar yüzüne gülmeyen şanstı! “Beyaz Yalan”, bu iki genç kızın hayatlarının kesişmesinin hikayesi… Alara’ya özgürlüğünü, Melek’e de hayat boyu beklediği şansı vaad eden bir oyunun hikayesi…"

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney