nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Fragmanyorum » RACON: AİLEM İÇİN - 1. BÖLÜM FRAGMANISenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
Fragmanı İzle
RACON: AİLEM İÇİN - 1. BÖLÜM FRAGMANI

RACON DİZİSİ 1.BÖLÜM FRAGMANI

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Racon dizisi 1.bölüm fragmanıyla bizi bu diziden beklentimiz oranında heyecanlandıramadı. Bunun sebeplerini dilimiz döndüğünce anlatalım;

- Hanımlar beyler drama öncelikle görsel bir sanat değil midir? Senaristin görüntülerin yetmediği noktalarda diyaloglara başvurması gerekmez mi? Bir senarist radyo tiyatrosu yazar gibi sahne yazmamalı.

-Diyalog bile demenin zor olduğu neredeyse monolog diyebileceğimiz bir sahneyi fragman diye izlemek bize çok keyif vermedi. Bununla birlikte karakterin anlattığı hikaye çok çarpıcı değil ve usta oyuncu Mehmet Aslantuğ’un oynadığı karakter gerek beden dili gerek seçtiği cümleler itibarıyla çok didaktik bir tarz içinde. Yani bu sahnede karşısındaki karaktere bir şey anlatıyor ama biz birisi bize bağırarak bir şey anlatıyormuş gibi hissediyoruz.

-Ara sahneler anlatımla paralellik içinde bize bazı karakterlerle ilgili bilgi veriyor fakat bir senaryonun amacı seyirciye bilgi vermek değildir. Seyirci bir duygu hissederken farkında olmadan karakterleri tanımaya başlamalıdır.  

-Biz bu sahnenin sonunda Mehmet Aslantuğ’un canlandırdığı karakterin başına bir şey gelmesini istedik. Sahne böyle bitseydi şaşırarak rahatlayabilir ve Mehmet Aslantuğ’un oynadığı karaktere ilgi duyabilirdik. Bu haliyle "karizmatik" olduğu düşünülen bir karakterin çektiği nutuğu dinledik sadece. 

-Bir sahne beklentiyle sonuç arasındaki farkın büyüklüğü ölçüsünde güçlenir. Sahne "değişim" demektir. Bu sahne ise hiç bir "değişim" içermiyor. İçinde “değişim” olmayan bir sahne de dolgu malzemesidir sadece. Yani böyle sahneler izleyicide güçlü duygular uyandırmaz.  

-İzlediğimiz fragman bize Reaksiyon dizisinin izleyiciye ders verir gibi yazılmış buz gibi soğuk sahnelerini hatırlattı. Dizinin bütünü böyleyse senaryoyla ilgili acil önlem almalıyız.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney