nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » BEŞ KARDEŞ 2.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
BEŞ KARDEŞ 2.BÖLÜM

 “BEŞ KARDEŞ” DİZİSİ

2.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Beş Kardeş dizisi için yarını bile beklemeden operasyona başlamalıyız. Yoksa hayran olduğumuz bu oyuncu kadrosuna yazık olacak. Yapıcı eleştiri iyidir. Bu dizinin yayından kalkmasını kesinlikle istemiyoruz. Ama bu izlediğimiz dizinin değil.

-Beş Kardeş ummadığımız bir şekilde henüz ikinci bölümde komaya girdi bize göre. Biz az söylüyoruz siz çok anlayın. Bunun sebebi en çok üzerinde durduğumuz konu. Sadece ve sadece senaryo. Ne oyuncular ne reji ne prodüksiyon ne yayın günü. Resmen şoktayız.

-Beş Kardeş'in çok şey oluyormuş gibi görünüp hiç bir şey olmayan bir senaryosu var. Bu hafta Fahriye’nin ölmediğini yani Sait'in hayal görmediğini anladık.  Bu çok hoşumuza gitmedi ama hadi diyelim bunun Fahriye açısından bizi  ikna edecek bir gerekçesi var. Daha biz bunu hazmedemeden çok ama çok gereksiz bir kaybolma hikayesi başlıyor. Bu hikaye bu gece diziye çok zarar verdi. İnsanların hayatlarında küçük büyük o kadar çok kaybolma hikayesi var ki… Bir annenin çocuğu kaybolacak ve bir anne çocuğunu bu dizideki gibi arayacak. Hanımlar beyler bunun adı mizah hariç her şey olabilir!

- Fahriye'nin kaybolan kızıyla ilgili gayri ciddi tepkileri nasıl bir senaryo anlayışının ürünüdür?  Çocuk kaybolma meselelerinde kadın karakterden gerekli ciddiyeti göremediğimizde senaryoya karşı müthiş bir öfke duyuyoruz. Bir annenin evladını ararken Sait'in kardeşlerini gözü bile görmemesi gerekirken Sait'in kardeşlerine tek tek sarılıp “Ne kadar büyümüşsün, bacak kadar çocuktun vb” cümleler kurmasına dizidir ne olsa yeridir diye düşündüğümüzü sanan senaristler çok yanılıyor.  Böyle tek sahneyle seyirci dizilerin üstünü çiziyor. Daha titiz daha duyarlı olmak lazım. Bir senarist izleyiciyi eleştirirken kendisini de eleştirmeli.

-Beğendiğimiz dizilerin genelde ikinci bölümde izlenme oranları yükselir. Fakat ne yazık ki Beş Kardeş için böyle bir ümidimiz yok. Ulan İstanbul'la Beş Kardeş arasında kalite açısından bir uçurum var. İki dizi arasında kalitenin dışında yapısal olarak da bir fark söz konusu.  Ulan İstanbul’da karakterler tek bir amaç için birlikte hareket ederken bu dizide tüm karakterlerin ayrı hikayeleri var.  Bu hikayeler de organik değil. Arada bu hikayeler birleşiyor ama neredeyse birleşmese daha iyi diyeceğiz.

-Beş Kardeş'in en zayıf halkaları Fahriye ve Bodyguard Orhan. Senarist beş kardeş yazmış. Kardeşler çok olduğu için hepsini karakterleştirememiş gibi duruyor dizi. Sait'i çok didaktik buluyoruz. İmam Turgut dizide bir de imam olsun diye konmuş bir konu mankeni. Köksal Engür’ün olayı nedir dizide? Oynadığı karakterin ismini bile hatırlamıyoruz. Senaryo böyle yazılmamalı... Diğer karakterler de hala oturmadı.  Peki dizinin güçlü karakteri var mı? Nazım’ı seviyoruz ama Nazım bir diziyi sürükleyecek bir karakter değil. Bir de Canan iyi.  

Bir gün sonra: Total'de 2.61 reyting 5.80 share ile 22.olmuş. AB'de 3.79 reyting 8.98 share ile 9.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney