nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » 46 YOK OLAN 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
46 YOK OLAN 1.BÖLÜM

"46 YOK OLAN" DİZİSİ 1.BÖLÜM

 TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Serdar Akar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, başrollerinde Erdal Beşikçioğlu,Yasemin Allen,Melis Birkan, Saygın Soysal, Berkan Şal’ın yer aldığı, senaryosunu Ercan Mehmet Erdem'in yazdığı ‘46 Yok Olan’ dizisi bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Dizinin konusu şöyle;

-Murat (Erdal Beşikçioğlu) bitkisel hayatta yaşam mücadelesi veren kız kardeşi Ezo’yu (Ayça Eren) yeniden hayata döndürmek için kimyasal deneyler yapan bir üniversite hocasıdır. Aradığı ilacı bulduğunu düşünen Murat, psikiyatr  Ceyla’yla (Melis Birkan) işbirliği yapmak ister. Ceyla Murat’ın hayatına girmesiyle hayatının akışının tamamen değişeceğinden habersizdir.

-Öncelikle Doğuş Grubu’na geçtikten sonra alternatif yapımlara verdiği değerle (Acayip Hikayeler, Fırıldak Ailesi, İşler Güçler, Kardeş Payı, Tatlı Küçük Yalancılar) bizim için özel bir saygınlığa sahip olan Star TV’ye bir kez daha tebrikler. “46 Yok Olan” 23.30’da yayınlanıyor, pek azımsanacak bir maliyete sahip değil ve süresi sadece bir saat. Bu diziyi bize izleten kanal, yayıncılığı sadece “reyting” olarak görmediğini bir kez daha ispatlamıştır.  

-“46 Yok Olan”ın birinci bölümüne gelirsek. Dizi bizde geçmişte Taylan Biraderler’in çektiği “Sır  Dosyası” dizisinin tadını bıraktı.  Altmış dakikanın nasıl geçtiğini anlamadık ve ikinci bölümü epey merak ediyoruz. Ancak senaryoda bazı soruların cevabı açıkça verilmediği için ve bu sorular “iyi ve kötü ters köşelere” de elverişli olduğundan dolayı övgü dolu cümlelerimizi fazla cömert bir şekilde de kullanmak istemiyoruz. Yine Ercan Mehmet Erdem’in yazdığı ve Kanal D’de yayınlanan Kara Kutu dizisindeki gereksiz ters köşeler iyiye gidecek bir diziye olumsuz etki yapmıştı. Dileriz önümüzdeki haftalarda bu hatalara düşülmez.

-Bazı senaryolar saygı kazanıyor fakat bu izleyiciyi tutkuyla ekrana bağlamaya yetmiyor. Diziyle seyirci arasında bu ilişkinin oluşması için baş karaktere bağlanmak çok önemli. Biz henüz Murat karakterini anlayamadık ve açıkçası altmış dakikalık süre bizi kesmedi. Elbette bu mantıktaki bir dizide gizem olacak fakat senaryoda mevcut süreye göre baş karakteri daha iyi tanıyabilmeliydik sanki. Dizi kalitesini korumasına rağmen önümüzdeki haftadan itibaren bu yüzden izleyici kaybetmeye başlayabilir.

-“46 Yok Olan”da titiz bir gözle bakılırsa hem reji hem de senaryo açısından kritik edilebilecek çok fazla şey var. Ancak bunları yazarsak primetime’da yayınlanan dizilerimizdeki mantık hatalarını yazmaya sayfalar yetmez. 46 Yok Olan'ın ikinci bölümünü sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Bir gün sonra: Total'de 2.20 reyting 7.09 share ile 22. olmuş. AB'de 2.85 reyting 9.01 share ile 9.sırada yer almış.  

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney