nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » SEKİZ SANİYE Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
SEKİZ SANİYE

"8 SANİYE" SİNEMA FİLMİ

ÖRNEKLEM GÖRÜŞÜ

-"8 Saniye" filmi dün vizyona girdi. Bizim adımıza sezonun en çok etkilendiğimiz filmlerinden biriydi.  Ama bunu “Nefes Senaryo Ekibi” olarak söylüyoruz. Türkiye’de böyle filmler gişe rekoru kırsa zaten "aşmış" bir toplum olurduk.

-İddialı yapımın Avrupa filmlerine benzetebileceğimiz -boğazımızdan zor geçen- bir senaryosu var. 8 Saniye’nin bize hissettirdiklerini tarif etmek zor. Karmakarışık olduk.  Filmin kısa sürede etkisinden kurtulabileceğimizi sanmıyoruz. Yumruk yemiş gibiyiz.

-Kimse bu filmin “kendini iyi hisset” filmi olup tabiri münasipse parayı götürmek için yapılmış olduğunu savunmasın. Çünkü 8 Saniye’nin senaryosu izleyicinin savunma mekanizmalarını çalıştırıp kendini kayıtsız şartsız iyi hissetmesini amaçlayan bir film değil. Hele Türkiye’de bu senaryo resmen bir meydan okuma.

-Bilakis “Yaşadıklarının tüm sorumlusu sensin. Hayatta seni üzen bir durumla karşılaştığında önce kendine bak, kendini sorgula” mesajı veriyor film. Bununla birlikte yine de haklı olduğun konular ve sana karşı hata yapanlar varsa onları “affet” diyor.

-Elimizi vicdanımıza koyalım sürekli kara listeye yeni düşmanlar yazarken kaçımız yapabiliriz bunları? Fakat faturayı kendine kestikten sonra kendini sevmekten de vazgeçme diyor film. Bunların hepsini yapabilen kişiye şapka çıkarırız biz :)

-Kendi hayatını yazdığını ve oynadığını öğrendiğimiz Esra İnal bizce ödüllük bir performans sergilemiş. İnanın abartmıyoruz. Esra’nın profesyonel bir oyuncu olmadığına inanmak zor. Mehmet Kurtuluş da “dönüşen” bir karakteri hakkını vererek canlandırmış.

-Yapımcı Necati Akpınar'a, yönetmen Ömer Faruk Sorak’a, senaristler Esra İnal ve Nuran Evren Şit’e ise bize bu lezzette bir film izlettikleri için ne kadar teşekkür etsek azdır. 8 Saniye bizim açımızdan gerçek bir sinema filmi. 

28.2.2015

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney