nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » BEŞ KARDEŞ 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
BEŞ KARDEŞ 1.BÖLÜM

“BEŞ KARDEŞ” DİZİSİ

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 15.02.2015 Pazartesi

-“Beş Kardeş” dizisi özellikle AB izleyici için ümit verici bir başlangıç yaptı. Diziyi beklediğimizden daha tempolu ve daha samimi bulduk. Bir senaryoda tempo artınca mantık hataları fark edilemiyor. Fark edilse de göze batmıyor diyelim :)

-Aslında Beş Kardeş pilot bölüm handikaplarıyla başladı. Birinci saatten aklımızda sahnelerden çok edebi kalitesi yüksek birkaç replik kaldı. Onur Ünlü senaryolarının alameti farikası gibi bu durum. Çırağın “Kimi kaybettin?” sorusuna Sait’in “Gençliğimi kaybettim” diye cevap vermesi totalinden ab’sine hepimizi fena çarptı. Görünüşte ne kadar basit görünen bir cevap! 

-Senaryo Sait’in kamyonetiyle balık halinde otururken güneşliği indirip Fahriye’nin fotoğrafına bakarak geçmişi hatırladığı sahneyle başlayabilirdi. Birinci saatte bazı gereksiz sahneler vardı. Hızlı ilerleyecek bir hikaye sık sık fren  yaptı. Sait’in evlenme kararına diğer kardeşlerin verdiği tepkileri çok realist bulmadık. Karakterler ağabeylerinin evlilik olayına çok sevindiklerini söyleyip yalnız kaldıklarında bunun üzüntüsünü yaşasalar daha etkili olurdu diye düşünüyoruz. Çünkü dramalarda doğrudan ifade edilen duygular düşünülen etkiyi yaratmaz ve çoğu zaman yapmacık durur. İyi senaryolar karakterlerin duygularını açıkça ifade edilen laflarla aktarmaz.  Aslında ne kadar üzüldüler ama ağabeylerine belli etmediler diye düşünürsek karakterlerle bir bağ kurabiliriz biz.

 -Beş Kardeş ikinci saate girerken silkindi. Senaryo beklemediğimiz biçimde depara kalktı adeta. Finale kadar da düşmedi tempo. Fragmanlarda geçen deprem meselesinin dizinin biraz tadını kaçıracağını düşünüyorduk. Fakat bölümü izlerken böyle bir hisse kapılmadık açıkçası. 

-Nazım şimdilik en beğendiğimiz ve en orijinal bulduğumuz karakter dizide. Nadir Sarıbacak çok ama çok yetenekli bir aktör! Hangi karakteri oynasa daha önce oynadığı karakteri unutuyoruz o an. Nazım ileriki bölümlerde çok bomba patlatacak gibi geliyor bize. Sait’in çırağı da başarılı bir seçim. Canan’ın ağabeyi de bizi epey güldürecek sanki. Oyuncuların hepsi zaten birer yıldız. Fakat karakterlere daha o kadar ısınamadık henüz. Çok karakter olduğu için hepsini iyi tanıyamadık belki de. İkinci bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz!  

Bir gün sonra Total'de 3.45 reyting ve 7.72 share ile 17.olmuş. AB'de 5.09 reyting ve 11.77 share ile 5.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney