nefessenaryo.com
E-posta: mesaj@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » NO:309 Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
NO:309

NO:309 DİZİSİ 1.BÖLÜM  

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Türkiye'nin en güvenilir senaryo sitesi Nefes Senaryo önümüzdeki hafta sezonun en'lerini  açıklayacak. Hiç bir medya grubuyla organik bağı olmayan ekşi sözlük menşeli bir oluşum olarak önümüzdeki yıllar için bir ödül gecesi hayalimiz var. Bakalım zaman ne gösterecek? Biz sektörün yönetici, yapımcı ve senaristleri için bu sezonun geçtiğimiz sezona göre daha verimli geçtiğini düşünüyoruz. Umarız yeni sezon daha da verimli olur. Hem dizilerimiz iç piyasada reyting rekoru kırar hem de ihracatımız artar.  Yurt dışında dizilerimizle ilgili övgüler göğsümüzü kabartıyor. Yirmi sene önce yurt dışında hem de ABD'de dizilerimizin büyük övgüler alacağını söyleseler gülerdik. Ancak devir değişti ve Türkiye dramalarıyla kıskandırıyor. Genç beyinlerden daha çok yararlanılsa bizce sektörümüz daha da büyük başarılara imza atacaktır.

-Başrollerini Demet Özdemir, Furkan Palalı ve Sumru Yavrucuk’un paylaştığı No:309 bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-No:309’un konusu şöyle:

Dedesinden kalan mirası alabilmek için bir an evvel evlenmesi ve çocuk sahibi olması gereken Onur, annesinin zoru ile bir randevuya gider. Aynı gece başka biriyle buluşmak için o mekana gelmiş olan Lale, yanlışlıkla Onur’un masasına oturur. Kuzen Erol, Onur’un bu randevusunu sabote etmek için içkilerine ilaç katınca, belki hiç bir zaman bir araya gelmeyecek olan Lale ile Onur kendilerini kaybedip çılgın bir gece geçirirler. 

-No:309’un birinci bölümünü FOX TV’nin son dönemde başlayan birçok dizisinden daha başarılı bulduk. Birinci bölümün temposu oldukça yüksekti. Özellikle dizinin ikinci yarısı daha oturmuş bir görüntü verdi. Bununla birlikte dizinin hikayesini yeterince “organik” bulmadık.

-No:309 birinci bölümü itibarıyla “Kiralık Aşk”la “Aşk Mucizelere Gebe” dizilerinin karışımı gibiydi. Senaryoda zaman zaman absürde kaçan durumlar mevcuttu. Ancak senaryo bu absürtlükleri kaldıracak kadar komik değildi. Kuzen Erol’un entrikasıyla Lale ve Onur 309 no’lu otel odasında birlikte oldular. Bu olayı abartılı bulduk. Lale sarhoş olmaya başladığını fark ettikten sonra içmeye devam etmeyebilirdi. Lale tipinde bir karakterden bunu beklerdik. Bununla birlikte Onur da duruma müdahale etmedi ve o da içmeye devam etti. Bunlar basit gibi görünen detaylar ancak Lale de Onur da bizi en başta yansıttıkları karakterlerine göre şaşırttı ve bu sahneden dolayı karakterler seyirciden belil bir oranda uzaklaştı. Fakat senaryodaki en büyük handikap bu değildi. Handikap dizinin ne çok romantik ne de çok komik olamamasıydı. Bizce No:309’un rakiplerini geride bırakabilmesi için birinci bölüm performansının bir iki gömlek üzerine çıkması gerekiyor.

- No:309’un birinci bölümünde hangi oyuncuları beğendik? İlk bölümde dizinin başrollerindeki Demet Özdemir ve Furkan Palalı’dan çok Sumru Yavrucuk’u beğendik. Usta oyuncu içinde olduğu her filmin kalitesini mutlaka yukarı çekmeyi başarıyor. Demet Özdemir önceki dizisinden dolayı romantik komedi türünde oldukça tecrübeli. Ancak sanki Furkan Palalı’nın biraz daha zamana ihtiyacı var.

-No:309’un birinci bölümü toplumsal bir ikiyüzlülüğümüzü de gözler önüne serdi. Evlilik dışı ilişkiyle hamile kalan Lale annesi tarafından başta kınanırken çocuğun babasının çok zengin bir adam olması annenin tavrının yüzseksen derece değişmesine sebep oldu. Hatırlarsınız zamanında şarkıcı Emrah’ın istemeden hamile bıraktığı ve görüşmek istemediği bir hanımefendinin babası da magazin programlarında Emrah’tan övgüyle bahsetmiş ve torunun babası olmasından gurur duyduğunu söylemişti. Böyle olaylar ülkemizde yaşanabildiğinden dizide karakterin bu değişimini oldukça gerçekçi ve acıklı bulduk. 

 

Bir gün sonra: Total'de 2.86 reyting 8.61 share ile 8.olmuş. AB'de 2.54 reyting 8.05 reyting ile yine 8.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney