nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » AH NERİMAN 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
AH NERİMAN 1.BÖLÜM

"AH NERİMAN" DİZİSİ

 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Total izleyici olarak birçok diziye göre iyi ve yaratıcı bir açılış izledik. Perran Kutman'ı özlediğimizi hissettik. Fakat sonrasında dizi tipik bir hataya düştü ve diğer karakterleri de tanıtmak maksadıyla yan yollara girdi.

-"Dayı ve mahalle arkadaşlarının sahneleri ilgimizi dağıttı. Bu sahneler pek komik de değildi.  Aslında konu dağılmadan sadece Neriman, kızları ve Neriman'ın eşinin etrafında dönse konsantrasyonumuz  azalmayacaktı. Birinci bölümde Neriman'ı     daha fazla görmeliydik. 

-"İflas hikayeleri, üç kağıtçı dayı" artık epey klişe oldu. İzleyicinin zevklerini de bu kadar hafife almamak lazım. Yakın bir zamanda aynı kanal "Mihrap Yerinde" isimli diziyi yayından kaldırdı. 

-Eğer bize mahalle dizisi izletecekseniz mizahi ya da duygusal olarak "ortalama" değil çok daha kaliteli diyaloglar izletmelisiniz ki hikayeden gözümüzü ayıramayalım. Lakin bu gerçekleşmedi.

- Perran Kutman alışılmış "anaç" karakterini canlandırıyordu. Beklenenin aksine  "şımarık, insanlara tepeden bakan, ne oldum delisi" bir kadın olarak başlasa ve mahalleye taşındıktan sonra zaman içinde "kalender" bir karaktere dönüşmeye başlasa daha yaratıcı olurdu. Neriman gibi zaten "kalender" bir kadını mahalleye yollamak dizilerin mevcut rekabet ortamında yeterince merak uyandırıcı değil.

- Özellikle 20 yaş altı genç kızlar için günü itibariyle bu dizi alternatifsiz olabilir. "Kaçak Gelinler" de yok. Fakat komedi unsurları yerine ilişkiler üzerine yoğunlaşılmalı ve gerçek dünyadan  kopulmamalı diye düşünüyoruz.

-Dizi "Kaçak Gelinler", "Ulan İstanbul", "Güzel Köylü" gibi  yaz ekranında yayına girse eli çok daha güçlü olurdu. Şimdi ise işi o kadar o kolay değil. Senarist ağabeyler, ablalar bunun bilincinde hareket etmeli.

-Ah Neriman, babanın intihar sahnesini de, Neriman'ın ölüm haberini duyma anını da iyi ve yaratıcı bir şekilde kullanamadı. Duygularımız bu sahnelerde yükselmeliydi. Biz kapanış sahnesinde Neriman'ın acısını hissedemedik. Gereksiz bir erteleme oldu. Önümüzdeki haftayı iple çekmiyoruz.

-Biz bu dizinin, komediyle dramın gerçekçi olmayan bir şekilde birbirine karışmasından ötürü zirveye oynama ihtimalini düşük görüyoruz. Amaç  "ne uzayan, ne kısalan" bir dizi yapmaksa Show TV'ye de biz izleyicilere de geçmiş olsun. Bizi yeni bir "Sevdaluk" vakası bekliyor.

-Dizi "Karadayı" ve "Ulan İstanbul" kadar kaliteli değil. Şu haliyle yeterince heyecan verici değil. Senaryo kalitesi "orta".

-Perran Kutman gibi bir yıldıza daha ustaca sahneler yazılırsa "Ah Neriman" şu anki halinden daha "çekici" hale gelir.

Bir gün sonra: Total'de 2.07 reyting 5.93 share 18. olmuş. AB'de 2.36 reyting 7.21 share ile 12.sırada yer almış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney