nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ALTINSOYLARSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
ALTINSOYLAR

ALTINSOYLAR DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

Başrollerini Ayça Ayşin Turan, Aras Aydın, Şebnem Bozoklu, Bennu Yıldırımlar ve Cihat Tamer’in paylaştığı Altınsoylar bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Altınsoylar’ın konusu şöyle;

Oğuz yetimhanede büyümüş, zeki bir gençtir. Yetimhaneden çıkınca iş ve kalacak yer bulmakta zorlanan Oğuz kendince bir yöntem geliştirmiştir. Birikmiş postalardan ev sahibinin uzakta olduğunu tespit eden Oğuz, gizlice boş evlere girerek geçici olarak o evlerde yaşayarak hayatını devam ettirmektedir. Banyoyu, mutfağı, televizyonu, şampuanı, bornozu, kısacası ihtiyacı olan her şeyi sanki sahibiymiş gibi kullanır. Boş sanıp girdiği son evde ev sahibiyle pişti olunca tabanları yağlayıp kaçar, tam kurtuldum derken yan sokaktan koşarak çıkan Burcu ile çarpışır. Burcu da o esnada, terk ettiği için kendisini öldürmek isteyen öfkeli nişanlısından kaçmaktadır. Nefes nefese kaçan, kaçarken yolları kesişen ikili buldukları ilk dar soteye girer ve peşindekileri atlatır. Ama sonrasında yaşanan küçük dikkatsizlik, birbirini tetikleyecek olaylar zincirini başlatır.

Altınsoylar dizisi konsepti itibarıyla çok isabetli bir günde yayına girdi bizce. Zira nispeten rekabetin daha yumuşak olduğu bir gün cumartesi.  Şebnem Bozoklu gibi hayran olduğumuz bir aktrisin yeni bir projeye başladığını öğrenmek çok heyecanlandırdı bizi. Bu yarın izlenme oranlarına etki edecektir. İlk bölümden umduğumuzu bulduk mu? Buna dolu dolu “evet” demek zor.

Altınsoylar dizisinin birinci bölümde temposu yüksekti. Bununla birlikte Oğuz’un ve Burcu’nun kendilerini Altınsoylar ailesinin içinde bulmasına sebebiyet veren olaylar zinciri biraz absürttü. (Dizinin en absürt hikayesi Burcu’nun eski nişanlısıyla ilişkisi, en absürt karakteri ise Burcu’nun eski nişanlısıydı bize göre) Absürtlüğü asla eleştirmiyoruz. İzleyici olarak bu tip absürtlükler gördüğümüzde dizinin bütününde non-stop komedi görmek istiyoruz. Ancak dizi yer yer duygusal manevralar yapınca bu dizi bir aile komedisi mi, romantik komedi mi absürt komedi mi anlayamadık açıkçası. Örneğin yine Kanal D’de aynı gün ve aynı saatte yayınlanan Tatlı İntikam dizisi romantik komedi türünün özelliklerini iyi yansıtan bir diziydi. Altınsoylar ise “her şeyden biraz” tadında bir bölüm sundu bize. Biz Altınsoylar’ın Tatlı İntikam’ın birinci bölüm izlenme oranlarını yakalamasını zor görüyoruz.

Birinci bölümde bizim açımızdan üç oyuncu diğerlerine göre biraz daha öne çıktı: Cihat Tamer (Muhiddin Altınsoy),  Birsen Dürülü (Semiha Altınsoy) ve Şebnem Bozoklu (Gülsüm Altınsoy). Usta oyuncu Bennu Yıldırımlar artık hep aynı tip karakterleri oynamaktan sıkılmadı mı acaba? Bir de Burcu karakteri için başka bir oyuncu düşünülebilir miydi? Sadece soruyoruz ve ilk bölüme göre konuşuyoruz elbette.

-Altınsoylar dizisinin bir sıcaklığı var. Ancak Altınsoylar’ın tam tadını bulması için sanırız biraz zamana ihtiyacı var. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.77 reyting 9.55 share ile 7.olmuş AB'de 3.41 reyting 9.60 share 6.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney