nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ANALAR VE ANNELER 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
ANALAR VE ANNELER 1.BÖLÜM

"ANALAR VE ANNELER" DİZİSİ 1.BÖLÜM

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Başrollerini Sinem Kobal ve Hazar Ergüçlü’nün paylaştığı “Analar ve Anneler” bu gece başladı. İddialı dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

“Analar ve Anneler” dizisinin Okan Yalabık’lı fragmanını yorumladığımızda (FRAGMANYORUM) kalite kokusu aldığımızı yazmıştık. Birinci bölümü izlediğimizde ise özellikle ilk yarım saatte bazı gereksiz sahneler bulsak da hemen hemen bütün sahnelerin teknik olarak oldukça başarılı olduğunu söylemek zorundayız. Uzun zamandır özlemini çektiğimiz kalitede bir senaryo izledik.  

-Bu sezon ATV’nin dizilerinde geçmiş yıllara oranla çıtanın yükseldiğini görüyoruz. Bütün dizilerin izlenme oranları birbirine yakın. Şans vermediğimiz Eve Dönüş dizisi bile 10 share’in altına düşmeyerek Total’de altıncı sırada kendine yer buluyor. Kaliteli dizilerin kanalı ATV’de son senelerde böyle bir tablo görmek mümkün olmazdı. Senaryosunu Berkun Oya’nın yazdığı  Analar ve Anneler ise bizce kanal için müthiş bir prestij.

-Dizinin birinci bölüm reytingi hiçbir açıdan ölçü değil. Bununla birlikte dizinin izlenme oranları açısından bıçaksırtı bir senaryosu var. Bunu aşabilmek için senaryo bize yaşattığı duyguları çeşitlendirmeli. İzleyici bir sonraki sahnede hangi duyguyu yaşayacağını kestirememeli. Senaryoda dram yeterli miktarda var. Bölümler bunun yanında daha sürprizli, yer yer eğlenceli, yer yer komik ve yer yer umut aşılayan bir minvalde ilerlemeli. Dizi seyirciye “Benim derdim bana yeter” dedirtmemeli.

-Analar ve Anneler’in fragmanında Okan Yalabık’ın canlandırdığı Ayhan karakterinden çok etkilenmiştik ve fragmandan edebiyat lezzeti almıştık. Bu yüzden dizide daha etkileyici karakterler bekliyorduk. Ancak Ayhan da diğer karakterler de ilk bölümde fragmadaki heyecanı vermedi bize. İleriki haftalarda bakalım umduğumuzu bulabilecek miyiz?

-“Analar ve Anneler”in birinci bölümüne göre bizce oyunculuklar çok iyiydi. Bir tek kişiyi bunun dışında tutabiliriz. Sinem Kobal’ın oyunculuğu dizinin kalitesinin altında kalmış sanki. Kobal yerine başka bir oyuncu tercih edilebilirdi diye düşünüyoruz. Belki de magazinel bir kişilik olmasından ötürü Sinem Kobal'ın solculuğu inandırıcı gelmiyor. Gelecek bölümlerde fikrimizi değiştirmek başarılı oyuncunun elinde.

Bir gün sonra: Total'de 4.81 reyting 12.03 share ile 4.olmuş. AB'de 5.61 reyting 14.02 share ile 2.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney