nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ANNE DİZİSİ 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
ANNE DİZİSİ 1.BÖLÜM

"ANNE" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Yapımcılığını MEDYapım-MF Yapım'ın üstlendiği başrollerinde Cansu Dere, Beren Gökyıldız, Vahide Perçin, Gonca Vuslateri, Berkay Ateş, Can Nergis, Alize Gördüm ve Ahsen Eroğlu’nun yer aldığı “Anne” dizisi bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-“Anne” dizisinin konusu şöyle; 

Melek yaşadığı her anda mutluluk bulan, küçük dünyasında hayallerle yaşayan bir çocuktur. Zeynep geçici olarak Melek’in okulunda işe başlar ve yolları kesişir. Melek’in annesi Şule için kızı bir yüktür adeta. Erkek arkadaşı Cengiz’e bağımlılığı yüzünden, onun Melek’e yaptığı eziyetlere ses çıkarmaz. Ancak Melek’in durumu Zeynep’in dikkatinden kaçmaz. Okuldan bir öğretmenle bu durumu yakından takip etmeye karar verir. Şule ve Cengiz için zor anlar kapıdadır.

Öte yandan Zeynep, İstanbul'dan gelen bir düğün davetiyesiyle iyice gerilir. Alacağı karar ailesiyle ilişkisini yeniden gözden geçirmesine sebep olacaktır. Melek’e göre sokaklar çoğu zaman evden daha güvenlidir. Yine bir akşam tavşanıyla gezdiği bir gün  başına geleceklerden habersizdir. Zeynep, üniversiteye yaptığı başvurudan olumlu cevap alır, sonunda idealindeki işi yapacaktır. Ancak hayatın planlardan değil, başa gelenlerden ibaret olduğunu bir kez daha anlayacaktır. Bir gece talihsiz bir olayla hayatları kesişen Zeynep ve Melek dönüşü olmayan bir yola çıkarlar.  Sonunun ne olacağını bilmedikleri bu tehlikeli macerada Zeynep ve Melek başlarına geleceklerden habersizdir.

-Belli bir kalitenin üzerindeki dizilerimizi yorumlarken ayrı bir keyif alıyoruz. Star TV kaliteli yapımlara verdiği değerle her zaman dikkatimizi çekiyor. “Anne” dizisi bu gece son yirmi dakikasıyla bizi ekrana adeta çiviledi.

-“Anne” dizisi aslında düşük bir tempoda başladı. Bu sürede bizim dikkatimizi canlı tutan unsurlar daha çok çocuk yıldız Beren Gökyıldız’ın olağanüstü oyunculuğu ve dizinin müzikleriydi. Geçmişte küçük Beren’e çok övgüler düzdük. Beren’i şimdi bir dizinin başrolünde hem de böyle iddialı bir yapımın başrolünde görünce koltuklarımız kabardı doğrusu. Geçmiş yıllarda “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisinin de mükemmel müziklerini yapan usta müzisyenler Nail Yurtsever ve Cem Tuncer “Anne” dizisine de damgalarını vuracak gibi görünüyorlar.

-Dizinin ilk saatinde belli bir kaliteden bahsedebilsek de genel izleyiciyi ekrana mıhlayacak çok vurucu sahneler göremedik. Bu bölümde “Ben çocukları sevmem” vb. riskli replikler döküldü Zeynep’in ağzından. Elbette Zeynep’in bu davranışlarının motivasyonlarını ileriki bölümlerde öğreneceğiz fakat dizi izleyicisi bu kadar sabırlı olmadığı için karaktere antipati duyup kanalı değiştirebiliyor. Kafamızı karıştıran bir sahne de Gonca Vuslateri’nin canlandırdığı öz annenin ve sevgilisinin küçük Melek’i çöp torbasına koyup onu ölüme terk etmesiydi. Sonrasında Zeynep’in küçük Melek’i çöp torbasının içinden çıkarıp evine götürmesiyle finallenen olaylar zinciri inandırıcılık açısından çok güçlü değildi bizce.

-Anne dizisi küçük Melek’in üvey babasına hazırladığı sandviçi ve çayı düşürmesiyle birlikte büyük bir ivme kazandı. Bu sahneden sonra dizi bitene kadar açıkçası gözyaşlarımızı tutamadık. Dizi bittiğinde o kadar yoğun duygular hissediyorduk ki dizinin tekrarını dahi büyük bir keyifle izledik. Hep söylediğimiz bir şey var. "Anne" adaptasyon bir dizi olsa da bizim ülkemizin gerçekleriyle örtüşen hikayeler rekabete 1-0 önde başlıyor. Anne dizisinin ilk bölümünün iyi adapte edildiğini söyleyebiliriz.

-Özellikle Beren Gökyıldız, Cansu Dere ve Gonca Vuslateri’nin oyunculuklarını çok çok iyi bulduğumuz Anne dizisi birinci bölümü itibarıyla zirveyi ele geçiremeyecektir. Fakat bu lezzette devam ederse kemik bir kitleyi elinde tutacak ve sezona damga vuran dizilerden biri olacaktır. Bunu söylemek bu yapım için kesinlikle bir kehanet değil…

 

Bir gün sonra: Total'de 6.72 reyting 16.82 share ile 2.olmuş. AB'de 7.55 reyting 19.81 share ile yine 2.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney