nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » AYRILSAK DA BERABERİZ 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
AYRILSAK DA BERABERİZ 1.BÖLÜM

"AYRILSAK DA BERABERİZ" DİZİSİ

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

- Ayrılsak da Beraberiz’in birinci bölümü TV8’in önceki sit-comu Hom Ofis dizisine göre gözümüze çok kaliteli göründü.  Eski Ayrılsak da Beraberiz’le bu diziyi kıyaslamamak lazım. Birinci bölüm bizim beklediğimizden daha iyiydi ve iddialı yapım ilerleyen haftalarda daha da iyi olabilir.

- Kastı Teoman’ın annesinin gelin adayını canlandıran oyuncu dışında çok başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz. Ekranlarımızın fenomen dizilerinden Ruhsar’da Reyhan’ı canlandıran Ebru Karanfil’ci vardı. Aptal gelin adayını fazlasıyla sevimli canlandırırdı. Bizce bu dizideki gelin adayının da biraz daha "şirinleşmesi" lazım.

-Yakında Sebahat ve Melahat isimli filmleri vizyona girecek olan Adem Yılmaz ve Seymen Aydın bu dizinin sürpriz silahları olabilirler. İdris karakteri Seymen Aydın’a bu fırsatı veriyor. Adem Yılmaz’ın ise kendisini daha iyi ifade edebileceği sahnelere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Eski dizide Laptop Recai’yi canlandıran Bülent Çarıkçı çok farklı bir oyuncu değildi fakat Adem Yılmaz bize göre iyi bir komedyen.

-Bülent Şakrak bizim açımızdan mükemmel bir oyuncu ve Feridun Bitir karakteri için isabetli bir seçim olmuş. Biraz daha şapşallaşınca işler daha iyi gidecek. Başarılı oyuncu Hatice Arslan birinci bölümde biraz donuktu ve enerjisi düşüktü. Karakterini anlayamadık. Mehveş karakteri komediye pek hizmet etmedi. Ya da içimizi ısıtan keşke çevremizde Mehveş gibi bir komşumuz arkadaşımız olsa duygusuna  kapılmadık. Komedide bir karakterin nötr olma şansı yok. Bu karakter bu iki halden birine bürünmek zorunda.Mehveş Hanım bu şekilde devam ederse oynadığı sahnelerin enerjisini düşürebilir. Hurinur’u canlandıran Suzan Kardeş’i ise her senaryomuzda oynatmak isteriz.

-Dizinin ritmi birinci bölüme göre gayet yüksekti. Konu pek dağılmadı. Senaryoda eklenti gibi duran sahneler vardı fakat bizi fazla rahatsız etmedi. Bizim senaryolarımızda ciddi bir pilot bölüm yazma sorunu var. Ayrılsak da Beraberiz’in birinci bölümünü sezonu iyi birinci bölümleri arasına koyabiliriz. Biz dizinin havasını sıcak bulduk. Bir dizide senaryo ve oyunculuklar sıcaksa lüzumlu rötuşları yapmak için de zaman var demektir. “Ayrılsak Da Beraberiz”i TV 8’in önceki dizileri Kaçak Gelinler, Hom Ofis ve devam eden Maral’dan daha başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz.

-Dizide güldüğümüz sahnelere gelirsek Boşanma Arabası ve çocuklara zarf dağıtma sahnesinde kahkahayı patlattık. Teoman, Berna ve Hurinur’un  gelin adayının yemek sahneleri de başarılıydı. Bunlar hedefi onikiden vuran sahneler.. Ne kelime oyununa dayalı espriler ne de abartılı karakterler bizi durum komedileri kadar güldürmüyor.

-Mesela dizimizin mafyasının sürekli İngilizce kelimeler kullanması yani reklamcı Türkçesi kullanması bizi güldürmedi. Buradaki espriyi anlayan izleyici genel izleyici arasında çok küçük bir kitle. Onlar için de reklamcı Türkçesi konuşan karakterler artık tam bir klişe. Karakterdeki bu özellik mafyamızı kendine göre uyanık birine dönüştürmüş. Baykal Kent’in canlandırdığı Dijital Binali ise şapsal bir karakter olduğu için sinirlendiğinde çok gülerdik ona. Yeni mafya karakterimizi canlandıran aktör oyunculuğunu yumuşatmalı ve daha aptal görünmeli. Karakteri izlerken kendimizi iyi hissetmemiz  ve “iyi ki onun durumunda değiliz” dememiz lazım. Tabi bunu senaryoyla da desteklemek şart.

- Birinci bölüm itibarıyla yeni Ayrılsak da Beraberiz’i izlediğimiz için kesinlikle pişman değiliz. Dizinin tanıtımı iyi yapılırsa TV8'in 19.30'da dizi yayınladığından daha çok kişinin haberi olacaktır. Biz iddialı diziyi "işimiz" olduğu için yakaladık.

Bir gün sonra: Total'de 2.56 reyting 6.59 share ile 23.olmuş. AB'de 2.64 reyting 7.67 share ile 15.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney