nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » BABAMIN GÜNAHLARISenaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
BABAMIN GÜNAHLARI

BABAMIN GÜNAHLARI DİZİSİ 1.BÖLÜM 

 TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Kadir Doğulu, Melisa Sözen ve Mustafa Uğurlu'nun paylaştığı Babamın Günahları dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-İddialı yapımın konusu kısaca şöyle:

Hikaye Ozan’ın (Kadir Doğulu) geçmişinde Ferruh’un (Mustafa Uğurlu) işlediği bir cinayeti sevgilisi Yeşim’e (Melisa Sözen) zarar gelmemesi adına üstlenmesi ile başlar. İşlemediği bu suçu üstlenmesi Ozan ve Yeşim’i farklı geleceklere sürüklerken Ozan bir kızı olduğundan habersiz yıllar geçirir. Yeşim, Zeyno’ya yapılacak ilik tedavisi için yıllar sonra Ozan’ın karşısına çıkar. Hayat ile ilgili en ufak bir beklentisi olmayan Ozan’ın hayatına Zeyno bir ışık demeti olarak düşer. Zeyno’nun hayatı Ozan’ın ellerindedir, ilik nakli için yaralanmaması gerekmektedir. Kızına ilik nakli yapabileceğini öğrendiği gün ise Ozan kendini yine işlemediği bir cinayetin faili olarak bulur. Fakat bu sefer kendisini feda edemeyeceği bir sebebi vardır...Kızı Zeyno.

-Bu sezonun tartışmasız en parlak işi Ufak Tefek Cinayetler. Bir Amerikan dizisi kalitesindeki iddialı yapım Amerikan dizileriyle karşılaştırılamayacak kadar uzun olmasına rağmen her hafta daha fazla hayranlığımızı kazanıyor. Star TV Genel Müdürü Ömer Özgüner ve Kerem Çatay-Ay Yapım’ı ne kadar tebrik etsek az. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. Keşke Babamın Günahları dizisi için de aynı övgüleri sarf edebilsek. Ancak iddialı yapım ilk bölümüyle beklentilerimizin altında kaldı.

-Babamın Günahları dizisinde Mustafa Uğurlu, Melisa Sözen, İsmail Demirci ve Sezin Akbaşoğulları gibi çok maharetli oyuncular var. Ancak bu oyuncuları daha önce hiç bu kadar tutuk görmemiştik. Dizinin klişe bir konusu var. Konu klişe olabilir senaryo tolere eder. Ancak senaryo konudan da geride olunca birinci bölüm pek hızlı geçmedi. Daha dizinin başında uyuşturucu imalathanesindeki herkesi kolayca alt edip bununla da yetinmeyerek mafya babasına kendi ortamında gider yapabilecek kadar süper kahraman özelliklerine sahip Ozan karakteri ilgimizi ciddi manada dağıttı. Usta aktör Mustafa Uğurlu kötü adam karakterleri için biçilmiş kaftan. Ancak Ozan’la iki sahne resmen Uğurlu’nun canlandırdığı Ferruh karakterinin inandırıcılığını ortadan kaldırdı. Bunun yanında başarılı oyuncu Kadir Doğulu’nun da rolünde oldukça sırıttığını görüyoruz. Bol handikaplı senaryoya Kadir Doğulu’nun inandırıcılıktan  uzak performansı eklenince dizinin de gücü azalıyor. Ozan karakterinin Yeşim’e (Melisa Sözen) ayrılmak istediğini söylediği bir sahne var ki oyunculuk mu daha kötü senaryo mu karar vermek zor. Doğulu dizinin en büyük problemlerinden biri. Dileriz ikinci bölümle birlikte senaryoda taşlar yerine otururken Doğulu da rolüne ısınır. Dizinin genelinde de başrollerden figürasyona kadar oyunculuklarda ciddi sıkıntılar var. Mesela Savcı Feride karakterini canlandıran güzel oyuncu Mehrnoush Esmaeilpor’un performansı en az Doğulu’nunki kadar doğallıktan uzak.

-Babamın Günahları dizisinde takıldığımız bir diğer unsur da müzikler. Genelde dizilerde müzikleri beğendiğimizde vurguluyoruz ancak bu akşamki dizinin müzikleri kesinlikle Yıldıray Gürgen kalitesini yansıtmıyordu. Müziklere müdahale şart.  Rejiye de çok ısınamadık. Bütün olarak baktığımızda adeta yıllar önce çekilmiş herhangi bir diziyi izler gibiydik.

-Babamın Günahları dizisinde beğendiğimiz noktalara gelirsek en beğendiğimiz sahne Ferdi Özbeğen’in efsane şarkısına yapılan klipti. Bizce bu tip duygusal kliplerin sayısı arttırılmalı. Tabi senaryonun kalitesi yükselmedikçe bu klipler tek başına bir şey ifade etmez.

-Abdullah Oğuz imzasından dolayı Babamın Günahları dizisinden hala beklentimiz büyük. İlk bölümün günahı olmaz diyelim ikinci bölümü bekleyelim.

Bir gün Sonra: Total'de 2.81 reyting 5.92 share ile 23. olmuş. AB'de 2.60 reyting 6.16 share ile 17.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney