nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » BİR AİLE HİKAYESİSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
BİR AİLE HİKAYESİ

“BİR AİLE HİKAYESİ” DİZİSİ TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Songül Öden, Celil Nalkaçan, Birkan Sokullu, Olgun Toker ve İrem Sak’ın paylaştığı Bir Aile Hikayesi bu akşam başladı. Dizinin ilk bölümünü nasıl bulduk?

Bir Aile Hikayesi dizisinin konusu kısaca şöyle:

Aynı gün otuz beşine basan dört insan. Dördü de hayatlarının en önemli gününü yaşamak üzere. Cem çok sevdiği karısı Reyhan’la doğum gününü kutlamaya hazırlanırken, Reyhan’ın aniden doğum sancısı tutar. Riskli bir doğum olmasına rağmen, son ana kadar her şeyin yolunda gideceğine inanırlar. Ancak hayatın onlar için bambaşka bir planı vardır. Fazla kilolarıyla başı dertte olan Beste, otuz beşinci doğum gününde hayatını sorgular. Hala bekar ve işsizdir. Ama artık değişim vaktidir, cesaretini toplayıp internetten sözleştiği biriyle pastanede buluşmaya karar verir. Beste orda oturmuş beyaz atlı prensini beklerken, karşısına yufka yürekli bir şövalye gelir. Karısı ve çocuklarıyla huzur içinde yaşayan Mahur’un ise bir sırrı vardır. Bir süredir biyolojik babasını bulmaya çalışmaktadır. İyi haberi doğum gününde alır. Ancak babasıyla tanıştığında öğreneceği gerçek onu büyük bir hayal kırıklığına uğratacaktır. Beş yıldır büyük bir markanın reklam yüzü olan Berk’in asıl hayali oyuncu olmaktır. Sonunda iyi bir filmde oynama şansı yakalar ancak yapımcısından izin alamaz. Şimdi önünde önemli bir yol ayrımı vardır. Ya her şey eskisi gibi devam edecek, ya da Berk özgürlüğü seçip bedelini ödeyecektir.

Efsane dizi This Is Us uyarlaması olan Bir Aile Hikayesi bizce oldukça doğru bir günde ekran macerasına başladı. Fox TV Genel Müdürü Cenk Soner yerinde bir karar vermiş. Biz diziyle ilgili geri bildirimleri iddialı yapımın orijinalini hiç izlememiş seyircilerden aldık. Bunun dizinin performansıyla ilgili bize daha sağlıklı bilgi vereceğini düşünüyoruz.

“Bir Aile Hikayesi”nde finale kadar sanki dört ayrı hikaye değil dört ayrı dizi izledik. Hiç biri çok ilginç olmayan ve sürekli birinden öbürüne atlayan dört vasat hikaye. Fazla kilolarıyla başı dertte olan Beste’nin hikayesi dört hikaye arasında en samimisi. Belki sadece bu hikayeye yoğunlaşsak izleyicinin ilgisi fazla dağılmayacak. Cem ve Reyhan’ın doğum hikayesi düşük tempolu ve doğallıktan uzaktan. Seyirci doğurun da kurtulalım diyor! Berk’in (Birkan Sokullu) hikayesi bizim için çok Amerikanvari. Mahur’un hikayesi ise belki de bu dört hikaye içinde en sıkıcısı.

Bu  hikayeler finale doğru bağlanıyor ve Beste, Berk ve Mahur’un (Evlatlık) Reyhan ve Cem’in çocukları olduğunu öğreniyoruz. Tabi bu sürpiz bizde bir Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) ya da Sixth Sense (Altıncı His) etkisi yaratmıyor. Yani beklediğimize sabrettiğimize değmiyor. Ayrıca önceki sahneler ilginçlikten o kadar uzak ki zaten ekran başındaki seyirci çoktan gitmiş. Dünyanın en ilginç finali gelse diziyi kurtaramayacak…Bir Aile Hikayesi’nin ilk bölümde durumunu böyle özetleyebiliriz.

Dizide Beste karakterini canlandıran Elçin Afacan başarılı performansıyla ilerleyen bölümler için ümit verdi. Fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla Songül Öden’in yaşlılığı çok parlak değil. Ciddi hayran kitleleri olan iki aktör Birkan Sokullu ve Alper Saldıran senaryonun el verdiği ölçüde ellerinden geleni yaptılar.

“Bir Aile Hikayesi” Türk televizyon izleyicisinin çok da bayılmadığı bir senaryo kurgusuyla başladı. Orijinal işin yani This Is Us’ın IMDB puanı 8.9. Böyle baktığımızda  Bir Aile Hikayesi'ni, alacağı reytingler üzerinden değerlendireceksek dizinin yükü ağır. Diziye imza atan Medyapım bu uyarlama işini en iyi yapan yapım şirketlerinden biri. İlk elin günahı olmaz diyelim önümüzdeki haftayı bekleyelim.

Bir gün sonra: Total'de 3.88 reyting 9.46 share ile 8.olmuş. AB'de 4.27 reyting 11.8 share ile 6.sırada yer almış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney