nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » BİZİM HİKAYE 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
BİZİM HİKAYE 1.BÖLÜM

BİZİM HİKAYE DİZİSİ 1.BÖLÜM 

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ  

Başrollerini Hazal Kaya, Burak Deniz ve Reha Özcan'ın yanı sıra, Nesrin Cavadzade, Yağızcan Konyalı, Nejat Uygur, Pınar Töre, Berkay Akın, Evrim Doğan, İsmail Karagöz ve Korhan Fırat’ın paylaştığı Bizim Hikaye bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Ve yeni sezon başladı. Yayına girmeye hazırlanan birçok dizinin fragmanı beklenti yaratıyor. TRT’nin Yalaza, Star TV’nin Siyah İnci, Kanal D’nin Siyah Beyaz Aşk ve Fox Tv’nin Kayıt Dışı dizileri  tanıtımlarıyla epey ilgimizi çekti. Atladığımız yapımlar olabilir. Kanalların yeni sezon işlerine baktığımızda Ömer Özgüner yönetimindeki Star TV’nin reyting odaklı işlerle modern projeleri yine harmanladığını görüyoruz. Bu strateji Star TV’nin imajına büyük katkı yapıyor. Star TV Doğuş Grubu’na geçtikten sonra yedi yılda çok daha havalı bir kanal haline geldi. Özgüner ve ekibini kutluyoruz ve yaklaşımlarına şapka çıkarıyoruz. Kanalların yeni sezon tanıtım filmleri arasında ise Metin Ergen yönetimindeki ATV’nin hazırladığı iş bize diğerlerine göre daha yalın ve daha sıcak geldi. Umarız bu yıl dizi sektörünün bütünü için harika bir sezon olur, herkes emeğinin karşılığını fazlasıyla alır deyip Bizim Hikaye dizisine geçelim.

“Bizim Hikaye” dizisinin konusu kısaca şöyle;

“Şehrin yoksul semtlerinden birinde hayata tutunma mücadelesi gösteren bir aile ve adeta o ailenin annesi haline gelen en büyük çocuğu Filiz’in hayatı... Anneleri çocuklarını terk ettiğinden beri 5 küçük kardeşine bakmak durumunda kalan Filiz içki bağımlısı babalarına rağmen ailesine sahip çıkar ve hayata sıkı sıkı sarılmaya çalışır. Filiz’in kardeşleri de aynı Filiz gibi güçlü, başlarını dik tutan, başlarının çaresine bakmayı bilen çocuklardır.

Filiz tüm hayatını kardeşlerinin geleceğine adamış, en yakın arkadaşı Tülay’dan ve kardeşlerinden başka kimsesi olmayan, günü birlik işlerle para kazanmaya çalışan büyük bir genç kızken hayatına yakışklı ve Karizmatik Barış girer. Bir anda çıkıp gelen Barış hem Filiz’in gönlünü kazanabilmek hemde ailenin bir parçası olabilmek için elinden geleni yapacaktır. Filiz’e ilk gördüğü andan itibaren aşık olan Barış onu etkileyebilmek için harekete geçerken Filiz bu zorlu hayatta aşka zamanı olmadığını düşünerek hislerini bastırır.

Hayatını sadece içmeye ve kolay yoldan para kazanmaya çalışan babaları Fikri’ye rağmen birbirlerine tutunup mutlu olmaya çalışan 7 kardeş ve Filiz’e aşık olan Barış’ın kesişen yolları hikayeyi farklı yerlere götürecektir.”

-Dünyaca ünlü Shameless dizisinden uyarlanan Bizim Hikaye dizisinin nasıl bir adaptasyon olacağını aylardır merak ediyorduk. Sonunda muradımıza erdik :)  Bu adaptasyondan açıkçası çok umutlu değildik zira Shameless’ı Shameless yapan unsurları çıkardıktan sonra ortaya izleyiciyi ekrana mıhlayacak çok da orijinal bir şey kalmıyor. Bu akşam gördük ki bütün bu marjinal unsurları budadığınızda ortaya klasiğe yakın bir Türk dizisi çıkıyormuş. Yine de ekranda yerin dibine sokacak bir yapım yok. Ancak bu hikayeyi neden takip etmeliyiz sorusunun cevabını da net bir şekilde bulamadık.

-Bizim Hikaye dizisi sıcak sahnelerle başladı. Hatta bu sahnelerde bir zamanların fenomen dizisi Canım Ailem’in lezzetini aldığımızı söyleyebiliriz. Dizideki karakterlerin yaş skalası ve hikayeleri aslında Türkiye’de yüksek reyting alabilecek şekilde yapılandırılmış. Çünkü karşımızda her yaştan çocuğun olduğu kalabalık bir “aile” var. Ancak sorun bu ailenin “organik” bir görüntü çizmemesi ve dizinin bizi bu ailenin gerçekten yaşadığına inandıramaması. Haftalar ilerledikçe orijinal senaryo güçlenecek. Bununla beraber ilk bölümdeki kusurlar belli ölçüde giderilebilir ve iddialı yapım ivme kazanabilir.  Ancak şimdilik Filiz ve Barış’ın olası aşkı bize biraz sıradan geldi. Şimdilik...

-Dizinin en beğendiğimiz sahnesine gelirsek. Bizim Hikaye dizisinde en beğendiğimiz sahne Barış’ın gerçekte baba parası yiyen bir zengin çocuğu olmadığını ve valelik yaptığını öğrendiğimiz sahneydi.  Bu sahne dışında senaryonun belli bir ritmi olsa da ilk bölümden aklımızda çok fazla şey kalmadı. Hazal Kaya ve Burak Deniz rollerinde pek sırıtmadılar. Bu iki oyuncuya Nesrin Cevadzade’yi de ekleyebiliriz. Diğer oyunculara şimdilik çok ısındığımız söylenemez. Yine de Hazal Kaya faktörü, dizinin ritmi ve karakterlerin yaş skalası iddialı yapıma yarın reyting tablosunda belli bir başarı getirecektir.

-Dileriz ilk bölümde AB izleyiciye biraz daha yakın bir yapım olan “Bizim Hikaye” dizisi senaryosunu güçlendirir ve sezonun fark yaratan işlerden biri olur. 

Bir gün sonra. Total'de 4.4 reyting 13.86 izlenme oranıyla 4.olmuş. AB'de 4.49 reyting 14.66 izlenme oranıyla 3.sırada yer almış. 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney