nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » BU ŞEHİR ARKANDAN GELECEK Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
BU ŞEHİR ARKANDAN GELECEK

"BU ŞEHİR ARKANDAN GELECEK" DİZİSİ 1.BÖLÜM

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Kerem Bursin, Leyla Lydia Tuğutlu ve Gürkan Uygun’un paylaştığı “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

 -“Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisinin konusu şöyle;

Henüz beş yaşındayken annesinin ölümüne şahit olan Ali'yi, yük gemilerinde aşçılık yapan Rauf sahiplenir ve büyütür. Birlikte gemilerde çalışarak, yirmi dört yılı geride bırakırlar, Rauf, Ali'ye hem annelik hem de babalık yapar, yaşadığı travmayı unutturmak için hayatını ona adar.

Ali, Rauf'un da desteğiyle, gemicilik eğitimi alır, kimsesiz büyümüş bir çocuk olduğunu, Rauf'un şefkatiyle unutur, yirmi sekiz yaşına geldiğinde, beş dil konuşabilen, yakışıklı, olgun, sosyal bir gemi adamıdır.

Armatör Tekin Mirkelamoğlu'nun kızı Derin ise, Hayatıyla ilgili çok önemli kararların eşiğindedir. Nişanlısı Yiğit'le mutlu sona yaklaştıkça, nedense mutsuzluğu artmaktadır.. Ali'nin içinde bulunduğu gemi limana yanaşırken, Derin de O sabaha yatağından bambaşka bir hayal için kalkar, ama O gün, hayatının değişeceğinin farkında değildir...

Ali yıllardır özellikle İstanbul'a uğrayan gemilerde çalışmak İstememiştir. Yaşadığı büyük travmadan sonra, Şehre küstür, yıllar sonra "Rauf anne"si İstanbul özlemiyle yanıp tutuştuğu için onunla gelmeyi kabul eder, ama tek bir şartı vardır, limana inmeyecektir.

Halbuki Rauf İstanbul'a özellikle Ali için gelmiştir bu şehre.... Kendi hastalığının ilerlediğinin farkındadır. Ölmeden Ali'nin geçmişindeki sırları açığa çıkarmaya, Ali'yi emin ellere emanet etmeye kararlıdır.. Bu sebeple eski boks şampiyonu Şahin Vargı'yı bulur.

Limana ayak bastıklarında olaylar hiç de Rauf'un düşündüğü gibi gelişmez. Ali, gemiden iner inmez, kim olduğunu bilmediği bir kızın hikayesinin kahramanı olur..

-Metin Ergen yönetiminde çok parlak bir dönem geçiren ATV yeni yılda iki yeni diziyle karşımızda. Birincisi bu gece izlediğimiz “Bu Şehir Arkandan Gelecek” diğeri ise “Ölene Kadar. İki dizi de kaliteli görünen, AB izleyiciye daha yakın işler.  ATV dizi konusunda gerçekten ince eleyip sık dokuyor. Birinci bölümünü izleyip pek beğenmediğimiz Emrah’ın başrolünde oynadığı “Aşk ve Mavi” üçüncü haftadan itibaren herkesin gıpta edeceği izlenme oranlarına ulaştı. “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisinin birinci bölümü itibarıyla kalbimizi titrettiğini söylemek zor. Ancak haftalar ilerledikçe bu kaliteli dizide de pekala taşlar yerine oturabilir. 

-“Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisi yeterince vurucu olmayan bir “dövüş” sahnesiyle başladı. Sonrasında Ali’nin geçmişine gittik ve annesinin babası tarafından öldürüldüğüne tanık olduk. Küçük Ali’nin Büyük Ali’ye pek benzemediği bu sahneler diğer oyunculuklar açısından da zayıftı.

-Ali’nin Derin’in ayakkabısını alıp onun peşine takılmasıyla devam eden olaylar zinciri biraz abartılıydı. Ancak yine de ikilinin karşılaşmasıyla birlikte dizinin kasvetli havasından bir miktar kurtulduğunu söylemek lazım.

-Bizce “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisinde birinci bölüm itibarıyla gördüğümüz temel sıkıntı Kerem Bursin ve Leyla Lydia’nın kimyasının tam tutmaması. Ancak güçlü bir senaryo ilerleyen haftalarda bunu da telafi edebilir. Yine usta senarist Ece Yörenç tarafından yazılan "Cesur ve Güzel" dizisi “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisine göre daha orijinal olmasa da daha doğal bir hikayeye sahip. Bu gece izlediğimiz dizide kadın izleyiciyi ekrana çekecek olaylara ihtiyaç var. Zira erkek izleyicinin çok da ölüp bitmeyeceği bir diziyle karşılaştık. Şimdilik!

-“Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisinde neleri beğendik? Derin’in “Bir Çocuk Sevdim” şarkısı eşliğinde dansı ve Ali’yle tanışması bizce fena değildi. Şahin’in (Gürkan Uygun) oğlu Ali’nin yaşadığını öğrendiği sahne Gürkan Uygun’un her zamanki muhteşem oyunculuğuyla bizce bu bölümün en iyi sahnesi oldu. Derin’le Yiğit arasında iplerin tamamen koptuğu ve Yiğit’in yüzüğünü attığı sahnede Leyla Lydia Tuğutlu ve Ali Yörenç bölüm performanslarının zirvesine çıktılar. Ve dizinin finalinde Şahin’in Ali’yle yeniden karşılaştığı sahnede bizce hem Gürkan Uygun hem de Kerem Bursin  resmen ışıl ışıl parladı. Kerem Bursin’i iyi bir karakter olarak karşımıza çıktığında daha sevgi dolu biri olarak görmek istiyoruz. Bu son sahnedeki gibi.

-“Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisinin bizce zamana ihtiyacı var. Bu açıdan önemli rakiplerinin yayında olmadığı bir haftada ekrana gelmesi çok yerinde olmuş. Son olarak Derin’in nişanlısı Yiğit rolünde Ali Yörenç’i çok beğendiğimizi söyleyelim.  Genç oyuncuyu tebrik ediyoruz.  

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney