nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » CEP HERKÜLÜ NAİM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 5
CEP HERKÜLÜ NAİM

DERS OLARAK OKUTULACAK BİR FİLM: CEP HERKÜLÜ 

Yapımcılığını Mustafa Uslu’nun yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu Barış Pirhasan’ın yazdığı Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu 22 Kasım Cuma günü vizyona girdi. İddialı yapımı nasıl bulduk?

Biyografik film yapmak dünyada da Türkiye’de de her zaman zor olmuştur.  Bir hayata o kadar çok olay sığar ki hangisi filme konmalı hangisi çıkarılmalı bunu belirlemek senarist için hiç de kolay değildir. Film çekildikten sonra “şu olay gerekliydi şu olay gereksizdi” şeklindeki tartışmalar yıllarca bitmez. Özellikle kendi sinemamıza baktığımızda geçmişte çok iyi biyografik hikayelerin hakkıyla beyaz perdeye aktarılamadığını gördük. Çok sayıda Atatürk filmi çekildi. Ancak şu yapılan Atatürk filmi muhteşemdi diyemiyoruz ne yazık ki.  Biyografik filmlere karşı bu algı son yıllarda birkaç görkemli örnekle yıkılmaya başladı. Son olarak Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu. Bu fimle biyografik film nasıl yapılır adeta beyaz perdede dersi okutuluyor. Naim kusursuz bir film değil. Ancak teraziye koyduğumuzda artıları eksilerine ciddi bir şekilde fark atan bir film. Kısa sürede IMDB puanı tam 8.8'e ulaşan iddialı yapımı sizin için değerlendirdik. 

Cep Herkülü filmi eğlenceli sahnelerle başladı. Naim’in ufaklığını canlandıran iki minik oyuncu o kadar iyi seçilmişti ki her sahnede onların yanaklarını sıkasımız geldi :) Bulgar zülmünün başladığı sahnelere kadar filmin neşeli bir havada ilerlediğini söyleyebiliriz. Bizim senaryolarımızda nedense dramatik bir hikaye yazılıyorsa o filmde her sahnesinin dramatik olması gerektiği düşünülür ve bu kez izleyice nefes aldırmayan kasvetli bir film ortaya çıkar. Türk sinemasında son dönemde bu algıyı ilk yıkan filmlerden biri Babam ve Oğlum’dur. Naim filmi de uzun bir süre Türk insanını gururlandıraran sahnelerle ilerledi. Ancak Bulgaristan’daki siyasi değişimle birlikte filmin havası da değişmeye ve boğazımız düğümlenmeye başladı. Sonrası ise şölen gibi görüntüler eşliğinde adeta bir yakın dönem belgeseli gibiydi. Bu bölümdeki sahneler o kadar tadında ve ritmikti ki izleyicinin ilgisinin dağılmasına pek fırsat vermedi. Bir filmde gereğinden uzun bir tane sahne olmaz mı? Bu konuda yapımcı ve yönetmeni tebrik ediyoruz. Açıkçası Naim’in ne kadar zor şartlar altında kaçırıldığını basından takip ettiğimiz kadarıyla biliyorduk. Ancak filmde bu kısım o kadar güzel anlatılmış ki bu sekansta filmden aldığımız keyif doruk noktaya ulaştı. Müslüm filminde Müslüm Baba’nın aşk hayatının senaryoda işlenmesi ne kadar doğru ise bu filmde de özel hayat konularına değinilmemesi bizce o kadar isabetli olmuş. Film bittiğinde ise adeta koltuğa çivilenmiştik. Eypio’nun muhteşem Naim şarkısı eşliğinde Bulgaristan’dan ayrılmak zorunda kalan kardeşlerimizin gerçek görüntülerini izledik ve inanın salonun yüzde doksanı klip bitene kadar salondan çıkmadı. Mustafa Uslu film sonlarında gerçek görüntülerle film görüntülerini çok iyi harmanlıyor. Bu arşiv görüntülerini izleyince beyniniz filmin gerçek bir hikayeyi anlattığını bir kez daha idrak ediyor ve yeniden bir duygu patlaması yaşıyorsunuz. Bu arada bir kahramanın hikayesini ve filmini bu kadar iyi idrak eden bir müzisyen bulmak da oldukça zordur. Kimi yapımcılar sadece genç kuşağa ulaşmak için filmlerinde yerli yersiz rap şarkılar kullanıyor. Ancak Eypio bizce filme umulanın da üstünde bir katkı yapmış. Helal olsun!

Türkiye genç bir nüfusa sahip ve ne yazık ki gençlerin çoğu Naim’i yeterince tanımıyor. Bu film gençlerin de kendileri için bir rol model olan Naim Süleymanoğlu’nu öğrenmeleri açısından son derece önemli. Eğer Naim yeni jenerasyonun daha iyi tanıdığı bir sporcu olsaydı bizce bu harika film ilk hafta iki üç katı daha fazla izlenebilirdi. Neden Naim Türk toplumunda yeterince tanınmıyor, neden bu zamana kadar gençlere daha iyi anlatılamadı bunun özeleştirisini yapmamız lazım. Ve Naim Süleymanoğlu’nun çarpıcı hayat hikayesinden 5/5’lik bir film çıkaran yapımcı Mustafa Uslu’yu ayakta alkışlamak lazım.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney