nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ÇİFTE SAADET 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
ÇİFTE SAADET 1.BÖLÜM

"ÇİFTE SAADET" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Fikret Kuşkan, Şebnem Bozoklu, Dolunay Soysert, Bala Atabek, Dila Danışman ve Bora Akkaş'ın paylaştığı Çifte Saadet dizisi bu gece başladı. İddialı yapımın birinci bölümünü nasıl bulduk? 

-Öncelikle dizinin konusunu anımsayalım;

“Çocukluk aşkı olan Konya’lı Metin (Fikret Kuşkan) ve Perihan (Şebnem Bozoklu) İstanbul’a kaçıp evlenmiştir. Küçük bir bakkal dükkanı açmış, üç de çocukları olmuştur. Perihan, en küçük çocukları Mert 6 aylıkken, arkadaşının kına gecesine gitmek için evden ayrılır, otobüsün kaza yapması sonucu kendisinden bir daha haber alınamaz. Yıllarca Perihan’ın yasını tutan Metin, 6 sene sonra Hülya’yla (Dolunay Soysert) evlenmiş fakat Perihan’ı da hiç unutamamıştır. Hülya’dan da bir oğlu olan Metin’in ilk aşkı Perihan, kazadan sonra hafızasını kaybetmiş ve 12 yıl boyunca adını bile bilmeden bir rehabilitasyon merkezinde yaşamıştır.Bir sabah uyanır, herşeyi 12 yıl öncesinden hatırlamaya başlar ve büyük bir hasretle evine döner.” 

-“Çifte Saadet” dizisinin fantezi gibi görünse de daha önce gazetelerde yayınlanmış, gerçek hayatta karşılaşılabilecek türde bir hikayesi var. Buna karşın dizi zaman zaman absürte kaçan anlatım tarzıyla bizce konunun hakkını veremedi. Sahneleri izlerken gülmeli miyiz üzülmeli miyiz karar veremedik. Fox TV dizileri haber bülteninin reytinginden dolayı yayına oldukça avantajlı başlıyor. Aynı zamanda kanal dizi oturana kadar özet yayınlamıyor ve bölümün içine fazla reklam almıyor. "Kördüğüm" dizisi bunun en popüler örneği. Ancak bizce kanalın yeni dizileri bu avantajı yeterince iyi kullanamıyor...

-Çifte Saadet dizisinin konusu ne kadar uzatılabilir açıkçası kuşkular taşıyoruz. Dizi haftalar ilerledikçe oturabilir fakat biz bu konunun çok doğurgan olmadığını düşünüyoruz. Bu diziye benzer bir konuya sahip olan “Asla Vazgeçmem” dizisi hala ekranda. Fakat “Asla Vazgeçmem” dizisinin türü dram ve türünün özelliklerine sadık kalan bir senaryo işleyişine sahip. “Çifte Saadet” dizisinde ise biraz kafası karışık bir durum söz konusu.

-Dizinin adının neden “Çifte Saadet” olduğunu anlayamadık. Bizim zaviyemizden bakınca ortada pek çifte saadet olduğunu düşündüğümüz bir durum yok. Bundan sonra dizi tamamen komedi türünde devam edecekse senaryonun mizah anlayışının yeterince güçlü olmadığını görüyoruz.

-Başarılı aktör Fikret Kuşkan’ı rolünde oldukça tutuk gördük. Birinci bölüm itibarıyla Kuşkan’ın bu rol için doğru bir seçim olmadığını düşünüyoruz.

-Dizide Bora Akkaş bir nikah memurunu canlandırıyor. Geniş Aile dizisiyle hayranlığımızı kazanan Akkaş’ın canlandırdığı karakterin apartman görevlisiyle sahnelerini fazla komik bulmadık. Aynı zamanda bu nikah memuru karakteri gerçekçilikten oldukça uzaktı.     

-Şebnem Bozoklu ve Dolunay Soysert "Çifte Saadet" dizisi için isabetli seçimler. Özellikle Şebnem Bozoklu rol aldığı her diziye sıcaklık katan bir oyuncu. Ancak “Çifte Saadet” dizisinin beklenen başarıyı yakalaması için bizce ya çok daha komik ya da çok daha realist bir senaryoya ihtiyacı var. İlk elin günahı olmaz diyelim, önümüzdeki haftaları bekleyelim. 

Bir gün sonra: Total'de 2.89 reyting 6.93 share ile 20.olmuş. AB'de 2.86 reyting 8.03 share ile 11.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney