nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ÇOCUK DİZİSİSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
ÇOCUK DİZİSİ

ÇOCUK DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

 

Başrollerini Nazan Kesal, Ceyda Ateş, İsmail Hacıoğlu ve Serhat Teoman'ın paylaştığı Çocuk dizisi bu akşam başladı. İddialı yapımın birinci bölümünü nasıl bulduk? 


Dizinin konusu kısaca şöyle;
"Karasu ailesinin yolunda giden hayatları, ailenin söz sahibi olan Asiye Hanımın herkesten sakladığı büyük bir sırra ipoteklidir. Zamanında gelini Şule’nin kucağına verdiği bebek herkesten sakladığı gayri meşru oğlu Hasan’ın oğludur. Şule’nin kendi oğlunu doğurmasıyla beş senedir evladı gibi baktığı Efe gözüne fazla gelmeye başlamıştır. Çocuğun kendine ait olmadığından habersiz olan Ali Kemal, karısının Efe’ye karşı olan ilgisizliğine tepki gösterirken, Şule’nin gözünü karartıp, Efe’den kurtulmak için attığı yanlış bir adım. Efe’nin gerçek annesi olan Akça’nın hayatlarına girmesine neden olur. Asiye için tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Oğlunun yaşadığından habersiz olan Hasan’ın, Akça’yla bir Asiye’nin kalesi gibi gördüğü köşke girmesi an meselesidir…Karasu ailesinin yolunda giden hayatları, ailenin söz sahibi olan Asiye Hanımın herkesten sakladığı büyük bir sırra ipoteklidir. Zamanında gelini Şule’nin kucağına verdiği bebek herkesten sakladığı gayri meşru oğlu Hasan’ın oğludur. Şule’nin kendi oğlunu doğurmasıyla beş senedir evladı gibi baktığı Efe gözüne fazla gelmeye başlamıştır. Çocuğun kendine ait olmadığından habersiz olan Ali Kemal, karısının Efe’ye karşı olan ilgisizliğine tepki gösterirken, Şule’nin gözünü karartıp, Efe’den kurtulmak için attığı yanlış bir adım. Efe’nin gerçek annesi olan Akça’nın hayatlarına girmesine neden olur. Asiye için tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Oğlunun yaşadığından habersiz olan Hasan’ın, Akça’yla bir Asiye’nin kalesi gibi gördüğü köşke girmesi an meselesidir…"


Çocuk dizisinin yapımcılığını usta televizyoncu İrtan Şahin üstleniyor. Yapımcı İrfan Şahin olduğunda da doğal olarak beklenti büyüyor. Ancak Çocuk dizisinin birinci bölümde güçlü bir senaryoyla karşımıza çıktığını söyleyemiyoruz. Keşke iddialı yapım oyuncu ve reji kalitesini senaryoya da yansıtabilseydi.Hele aynı saatlerde yayınlanan rakibi Zalim İstanbul'la kıyasladığımızda Çocuk dizisinin işinin oldukça zor olduğunu görüyoruz. İki dizinin hedef kitleleri birbirine yakın. Murat Saygı'nın Kanal D'sinde Zalim İstanbul zirvede geziniyor. Çocuk dizisi ise dün yayına giren Aşk Ağlatır dizisi gibi ne yazık ki tutuk bir başlangıç yaptı. 


Çocuk dizisinde ilk bölüm itibarıyla fazlaca mantık hatasına rastladık. Hangi birine değinelim? Sadece bir örnek; Bir çocuk Sultan Ahmet'in ortasında kayboluyor. Bir Allah'ın kulu evladım sen kayıp mı oldun diye sormuyor. Üstelik çocuğun kendi annesine benzetip elini tuttuğu kadın çocuğun suratına nemrut bir şekilde bakarak çocuğun yanından çekip gidiyor.  Çocuğun öz annesi çocuğun yaşadığı evi bulup çocuğu eve getiriyor. Ancak çocuğun babası kadına evi nasıl bulduğunu hiç sormuyor. Bunlar ilk akla gelenler. 


Çocuk dizisinin diyaloglarında da ciddi sıkıntılar olduğunu gözlemliyoruz. Akça karakterinin Efe'ye sürekli "çocuk" diye hitap etmesi gerçekten sabır zorlayıcı. Bari çocuk üst kattan aşağı düşerken "çocuk" diye seslenmeseydi iyiydi ancak gerçek hayattan ve empatiden bu kadar uzak bir hitap tarzında ısrarcılığın sebebini bir türlü anlayamadık. Dizinin adını izleyicinin zihnine kazımak için mi?


Çocuk dizisinin en büyük problemi özdeşim kuracak bir karakter bulmakta zorlanmamız. Ne Efe'yi büyüten Şule karakteri ne öz annesi Akça karakteri ne de Şule'nin kayınvalidesi Asiye karakterini yeterince sevemedik.


Çocuk dizisinde muhteşem oyuncular var. Mesela Nazan Kesal senaryonun el verdiği ölçüde elinden geleni yapıyor. Ama ortada organik bir senaryo yoksa oyuncu ne kadar kendini gösterebilir? Efe karakterini canlandıran Mehmet Efe Güney rolünde kötü değil. Ancak çok iyi de değil. Bizce bütün hikayenin merkezinde olan böyle önemli bir karakter için daha fazla özenilebilirdi.


Çocuk dizisinin ilk bölümünde en beğendiğimiz unsur dizinin müzikleri oldu. Yıldıray Gülgen'i tebrik etmek lazım. Keşke senaryo da kalite olarak dizinin müziklerine yaklaşabilseydi. Senaryo iyiyse diğer faktörleri telafi edebiliyor ancak senaryo yeterince iyi olmadığında ne yazık ki diğer faktörler de  yetersiz kalıyor. 


Çocuk dizisi son onbeş yirmi dakikada iyice fantastik olaylara boğulsa da biraz kımıldama gösterdi, İsmail Hacıoğlu'nun görünmesiyle daha heyecanlı bir hale büründü. İkinci bölümde daha oturmuş bir hikaye izleyebiliriz. Ancak bizce bu yapımın  toparlayabilmesi için birkaç haftaya ihtiyaç var. İlk bölümün günahı olmaz diyelim, yeni bölümleri bekleyelim.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney