nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » DİRİLİŞ ERTUĞRUL 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
DİRİLİŞ ERTUĞRUL 1.BÖLÜM

"DİRİLİŞ ERTUĞRUL" DİZİSİ

 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-“Diriliş Ertuğrul” dizisi bu gece görselliğiyle hayranlığımızı topladı. İtiraf edelim öncelikle bu kadar “büyüleyici” mekanlar beklemiyorduk. Dizideki görselliğin yerli tarih dizileri için yeni bir milat olduğunu gururla söyleyebiliriz. Senaryo ise lezzet olarak bu görüntü estetiğinin birkaç gömlek gerisinde kaldı.

-“Diriliş Ertuğrul” ilk 25 dakika karışık bir görüntü verdi. Diğer karakterleri tanıtma telaşı yerine bu sürede sadece içinde Ertuğrul’un olduğu sahneler görseydik iddialı yapım bizi daha çabuk içine alacaktı. Bu açıdan dizi doğrudan Ertuğrul’un esirleri kurtarma sahnesiyle başlasaydı Ertuğrul’la özdeşim kurmamız daha kolay olabilirdi. Bu sahnenin biz total izleyiciler için fazlası vardı eksiği yoktu. Fakat hem sürekli yeni karakterler tanımak hem de senaryonun bize art arda yeni bilgiler vermesi işimizi zorlaştırdı.

-Başta düşmanlar olmak üzere karakterler yeterince "samimi" değildi. Hatta düşmanlar çizgi romandan fırlamış gibiydi.

-“Senaryo yazımı bir duygu uyandırma sanatıdır” derler. Bu açıdan ne anlatırsa anlatsın duygu uyandırmayan bir sahnenin izleyici devamını merak etmez. “Diriliş Ertuğrul”un senaryosunda da duygu yoğunluğu ve çeşitliliği düşüktü. Şaşırtıcı sahneler eksikti. Zaman zaman bizi rahatlatıcı gevşetici hatta yer yer komik sahneler izlemeliydik. Bu açıdan koyunları taşıyarak yapılan yarış sahnesi biz total izleyiciler için dizinin en eğlenceli sahnesiydi. Fakat yeterince uzun ve doyurucu değildi bu sahne.

-Buna karşın birkaç sene önce yayınlanan “Osmanlı Kıyam” dizisine,  bu sezon izlediğimiz Reaksiyon’un birinci bölümüne hatta gişe rekoru kıran Fatih’in senaryosuna göre çok daha “eli yüzü düzgün” bir senaryo vardı ekranda.

-“Diriliş Ertuğrul”un ikinci bölümü senaristlerin gerçek hünerlerini ve hayal güçlerinin asıl sınırını görmek açısından bizim için daha belirleyici olacak. Birinci bölümler her zaman zordur. Türkiye’de daha zor…

 

Bir gün sonra: Total'de 5.54 reyting 12.96 share ile 3.olmuş. AB'de 8.42 reyting 20.68 share ile 1.sırada yer almış.

 

  

 

 

 

 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney