nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » DİRİLİŞ ERTUĞRUL 2.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
DİRİLİŞ ERTUĞRUL 2.BÖLÜM

"DİRİLİŞ ERTUĞRUL" DİZİSİ

2.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

(Teknik bir aksaklıktan ötürü yazımızı geciktirdik. Özür dileriz.)


-"Diriliş Ertuğrul" dizisi ikinci bölümüyle bizim açımızdan daha oturmuş bir görüntü verdi. 

-Biz totallerle AB izleyicinin eğilimleri arasında şöyle bir fark var. AB izleyici izlediği dizinin kaliteli bir konuya sahip olduğunu düşünüyorsa o diziye sadakatini elinden geldiğince sürdürüyor. Biz ise senaryo yeterince akıcı olmadığında yeri geldiğinde hayranı olduğumuz oyuncuları dahi gözden çıkararak o diziden hemen vazgeçiyoruz. Bu hafta senaryonun daha derli toplu bir görünümde olması biz totallerin diziye ilgisini arttırdı. 

-Biz senaryo akıcısıysa mantık hatalarını yok sayıyoruz. AB izleyicinin takıldığı mantık hatalarını anlamıyoruz bile. Bizim çok tuttuğumuz bir senaryo Türkiye'nin en iyi senaryosu olmadığı gibi AB izleyicinin takip ettiği bir senaryo için de çok kaliteli bir senaryo diyemeyiz. Fakat bir senaryo hangi kitleye hitap ediyorsa etsin mutlaka "akıcı" olmalıdır. Bu yüzden "Diriliş Ertuğrul" da ikinci bölüm itibarıyla bize daha çok hitap etti. 

-Bu bölümde çok konuşulacak bir zikir sahnesi izledik. Bu sahnenin hikayeyi zenginleştirdiğini söyleyebiliriz. Ondan önce Ertuğrul'un alplerinin hamamda yıkanırken soyulmaları da iyi bir ters köşeydi. Senaryoda duygu çeşitliğiyle kast ettiğimiz konu bu işte.  Bir "mücadele" hikayesi izliyor olabiliriz. Fakat senaryo bize hep aynı duyguları yaşatmamalı. Biz izleyiciler yeri geldiğinde kahkaha atmak, yeri geldiğinde ağlamak, yeri geldiğinde şaşırmak, yeri geldiğinde öfkelenmek yeri geldiğinde kahramanı yakasından tutup "sen ne yapıyorsun?" diye silkelemek isteriz. Kahraman "mükemmel insan" demek değildir.  Bunların tümünü aynı senaryoda başarabildiğinizde o senaryo "başyapıt" olur. 

-"Diriliş Ertuğrul" teknik olarak bu hafta daha iyiydi. Fakat Türk halkının mazisiyle ilgili hikayelere ilgisi ortadayken "Diriliş Ertuğrul" potansiyelinin yarısını kullanıyor bizce. "Diriliş Ertuğrul" Total'de en az  20 share, AB'de en az 30 share izlenme oranı yakalamalı. Dediğimiz noktalara ihtimam gösterildiğinde bunun fazlasının bile gerçekleştiğini göreceksiniz. Bu hafta senaryo grubuna inancımız arttı. 

Bir gün sonra: Total'de 5.82 reyting 13.86 share ile 2.sırada yer almış. AB'de 8.13 reyting 20.20 share ile 1.sırada yer almış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney