nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
EŞKİYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ

EŞKIYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Merakla beklediğimiz “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisi sonunda görücüye çıktı. Peki iddialı dizinin birinci bölümü beklentilerimizi karşıladı mı?

-Bizce “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisi mükemmel bir gün ve zamanda yayın hayatına başladı. Dizi izlenme oranları açısından bu akşam kötü sinyaller vermedi. Fakat Aşk Yeniden ve Kaderimin Yazıldığı Gün gibi diziler yayına girince iddialı yapım zorlanabilir. Zira konsept ve senaryo bizi yeterince heyecanlandıramadı. Bunun sebeplerini izah etmeye çalışalım;

-“Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” adeta iki ayrı diziden oluşuyor. Birincisi Hızır Çakırbeyli’nin iş hayatı, ikincisi özel hayatı. Bu iki konu birbirini ne yazık ki tamamlayamıyor. Hızır Çakırbeyli’nin aldatan eş konumunda olduğu hikayede biz her zaman mağduru tuttuğumuz için asıl başrol Meryem Çakırbeyli’de. Yani aslında Meryem’in hikayesinde Hızır karakteri kötü adam pozisyonunda. Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde Cemile’nin başrol Ali Kaptan’ın kötü adam pozisyonunda olması gibi. Hızır’ı metresiyle ilk gördüğümüz sahnedeki gamsız hali bizi irrite etti. Aynen bu şekilde devam edecekse bu hikayedeki Hızır’ı onaylayabilmek onu sevebilmek çok mümkün değil. İki kadın arasında kalan bir erkeğin hikayesini izleyecek dahi olsak Hızır’ı daha büyük bir pişmanlık daha güçlü bir ıstırap içinde görmeliydik. Ya da Meryem karakteri daha kusurlu bir kadın olmalıydı ki Hızır’a hak verelim. Veya kafamız karışsın! Böyle çatışmalar bir senaryoyu tadından yenmez hale getiriyor. Buradaki çatışma henüz zayıf. Mevcut senaryoda tabiri münasipse Meryem karakterine çok büyük bir kazık atılıyor…

-Meryem karakterini canlandıran Deniz Çakır ile Nazlı karakterini canlandıran Müjde Uzman arasında fiziksel açıdan aman aman bir fark yok. O halde Nazlı da güçlü bir karizmaya sahip olmalı ki Hızır’ı anlayabilelim. Hızır neden Nazlı’yı seçti? Nazlı’nın alameti farikası ne? Sadece genç olduğu için mi? Nazlı Meryem geldi diye niye ağlıyor? Neden pişmanlık emareleri gösteriyor? Meryem gibi bir kadının evini basabileceğini öngörememiş mi? Nazlı karakteri zayıfladığında ne yazık ki seçimi dolayısıyla Hızır karakteri de zayıflıyor. Hızır sıradan bir mafya babasına dönüşüyor. Senaryo ilerleyen bölümlerde bunun cevabını bize tatmin edici bir şekilde vermeli.

-Hızır Çakırbeyli’nin iş hayatına gelirsek; Eğer dizi sadece bu konu üzerinden ilerleseydi daha büyük bir izlenme oranına ulaşabilirdi. Peki bu hikaye çok mu parlak? Bilakis henüz beklentilerimizin uzağında. Fakat an azından konu bu kadar dağılmazdı diye düşünüyoruz.

-Biz “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisiyle yine ATV’de yayınlanan ve Yavuz Bingöl’ün başrolünü oynadığı Aşk Zamanı dizisi arasında birkaç ortak nokta gördük. İki dizide de mafya babaları başrolde, iki dizide de çok fazla gereksiz sahne vardı ve bu akşam izlediğimiz dizi ekrana dönecek rakiplerine göre yeterince dinamik ve sıcak bir senaryoya sahip değil.  

-“Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinden karakterlerin sağlamlaştırıldığı daha tempolu  (az diyalog çok aksiyon) ve daha duygulu bir senaryo bekliyoruz. Diziyi bugün meraktan izledik, ileriki haftalarda bu merakımızı yitirmeye başlayabiliriz. Pek tabi bunlar bizim düşüncelerimiz. 

 

Bir Gün Sonra: Total'de 5.69 reyting 17.27 share ile 1.olmuş. AB'de 5.81 reyting 17.06 share ile yine 1.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney