nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » EVLAT KOKUSUSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
EVLAT KOKUSU

"EVLAT KOKUSU" 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

Başrollerini Hande Soral, Barış Kılıç, Sedef Avcı, Murat Han ve Yeşim Salkım’ın paylaştığı Evlat Kokusu bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

“Evlat Kokusu” dizisinin konusu şöyle;

Amsterdam’da bir hastanede çocuk hemşiresi olarak çalışan Zeyno, hayatında ilk kez âşık olduğu adamdan hamile kalır. Sevdiği adam ve çocuğu ile mutlu bir aile kuracaklarını sanan Zeyno, gerçek hayatın kendisi  için yaptığı planlardan habersizdir. Zeyno’nun bir anlık öfkesi, onu hayallerinden ve evladının kokusundan uzaklaştırırken, Akbaş Ailesi ile arasında koparılması imkânsız bir bağ oluşturur.

Akbaş Ailesi ise enerji sektöründe Türkiye’nin en önde gelen ismidir. Ailenin kendi içinde yaşadığı iktidar kavgaları dışında, aile fertlerinin eşleriyle ve çocuklarıyla yaşadığı sıkıntılar Akbaş’ların hayatını daha da zorlaştırır. Evlat Kokusu, büyük hayalinin altında ezilen gencecik masum bir kızdan, cesur, savaşçı ve acımasız bir genç kadına dönüşen Zeyno’nun hikayesidir.

Evlat Kokusu, vicdanı ve mecburiyetleri arasında kalan, aşka dair umutlarını çoktan kaybetmiş Aslan’ın bir günde değişen hayatının ve kendisiyle savaşının hikayesidir. Evlat Kokusu, çaresizliğin sürüklediği bir günahın sonucu, dünyanın en zor seçimine zorlanan Zümrüt’ün, büyük sırrının gölgesinde iktidar için her şeye meydan okuyan Hünkar’ın, hayatını, kimseye aldırmadan hevesleriyle yöneten Cevahir’in, ‘bir gün mutlaka’ diyerek gün sayan Seher’in, hayatları ve kaderleri birbirlerine bağlı iki küçük çocuğun hikayesidir.

-“Evlat Kokusu” dizisi ekranlarımızdaki birçok yapıma göre daha kaliteli göründü. Ancak dizinin senaryosunun mevcut reyting paneliyle uyuştuğunu söylemek zor. Bu açıdan iddialı diziyi ATV’de yayınlanan Ölene Kadar dizisine benzettiğimizi söyleyebiliriz. Konuları birbirinden tamamen farklı olmasına rağmen iki dizinin bizde uyandırdığı duygu birbirine çok benziyor.

-Evlat Kokusu dizisi bizce daha farklı bir sahne sıralamasıyla ilerleyebilirdi. Aslan Akbaş’la Zümrüt Akbaş’ın sahneleri başından beri sıcaklıktan uzak ve kasvetliydi. Abartılı tartışmaları, çiftin kızlarının yüzme yarışında rahatsızlanması ve sonrasında hastane koşuşturması arkasından doktorların küçük kızın hastalığını açıklaması bunların hepsi bizim için iç karartıcı sahnelerdi. Bu sahneler yerine baştan itibaren bizim gibi daha sıradan bir insan olan Zeyno’nun hayatına odaklanabilirdik.  Bununla birlikte Zeyno’nun mevcut sahnelerinin bizi çok etkilediğini ve karakterle güçlü bir özdeşim kurabildiğimizi söylemek zor.  Zeyno’nun sahneleri daha fazla ve daha inandırıcı olmalıydı.

-Zeyno cezaevine girerken içeride öyle bir ambiyans vardı ki adeta bir korku filmi izlediğimizi sandık. Bu sahne bize dizinin Zeyno'nun içeride uğrayacağı eziyetlere ve yaşayacağı travmalara odaklanacağını düşündürdü. Ancak hiç de öyle olmadı. Zeyno her şey güllük gülistanlıkmış gibi tamamen bebeğine odaklandı ve bebeğinin doğumunu iple çekmeye başladı. Böyle bir süreç izleyeceksek neden o korkunç karşılamayı gördük? Amaç neydi? Sadece ablası ve bebeğinin başına gelenler bile Zeyno'yu depresyona sokabilecekken neden  Zeyno cezaevinden çıktığında hiç yara almamıştı?

-İddialı dizi ilk 45-50 dakika bizi pek içine alamadı. Birinci saatin dolmasına yakın Aslan’ın doktor arkadaşından ikinci bebeğinin de hayati risk taşıdığını öğrendiği andaki tepkisi ve gözyaşları bizi etkileyen ilk sahne oldu. O dakikaya kadar izlediğimiz sahneler arasında en inandırıcı sahnenin bu olması sanırız çok hayra alamet değil. Dizide bizi en çok şaşırtan sahne ise Zeyno’nun eniştesinin iki milyon Euro’yu almasını beklerken borcu olduğu mafya elemanları tarafından öldürülmesiydi. Dizinin bütününe baktığımızda duygulandırma amaçlı çok fazla sahne vardı ancak bu sahnelerin önemli bir kısmı amacına ulaşamadı. Hatta aralarda rahatlatıcı sahneler olmadığı için dizinin sonunu getirmekte zorlandık.

-Evlat Kokusu dizisinin ilk bölümünde başta başarılı oyuncu Hande Soral olmak üzere genel olarak oyuncuları tutuk bulduk. Murat Han ve Yeşim Salkım’ı bu genellemenin dışında tutabiliriz. Tabi ki birbirinden güzel üç çocuk oyuncuyu da. Aralarında favorimiz Çınar.

-“Evlat Kokusu” dizisi sıradışı hikayesi kadar yüksek kaliteli görselliğiyle de hayranlığımızı kazandı. Ancak dizinin senaryosunda oturmamış çok fazla şey vardı. Umarız ki iddialı yapım kısa zamanda bu sorunları telafi eder ve Çarşamba akşamları için iyi bir alternatif olur. 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney