nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » FAMİLYA 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
FAMİLYA 1.BÖLÜM

"FAMİLYA" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Uğur Yücel, Erkan Kolçak Köstengil, Bülent Emrah Parlak ve Şükran Ovalı'nın paylaştığı "Familya" bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Familya'nın konusu kısaca şöyle: 

Beyoğlu ailesinin hayatı, 2002 Dünya Kupası'nda İlhan Mansız'ın altın golüyle ansızın değişir. Türkiye en mutlu gününü yaşarken, Beyoğlu hanesinin ortasına geri dönüşü olmayan bir acı düşer. Dağılan ailesinden yıllarca uzak kalan Yaşar Beyoğlu; çocukları Hava, Toprak, Su ve Ateş'in özlemini de yanına alarak Güneşdağı kasabasına gider.

Baba toprağında aldığı üzücü bir haber; Yaşar Beyoğlu'nu, yaşananları temize çekmek ve ailesini bir araya toplamak için harekete geçirir. Oynanan bir oyun ve her biri kendine has çocuklar birleştiğinde, geçmişle hesaplaşmak giderek zorlaşır. Beyoğlu familyasında işler hiç de planlandığı gibi gitmeyecektir...

-Uğur Yücel'in bir aile dizisi yapacağını öğrenince açıkçası bir dönemin fenomen dizisi "Canım Ailem" lezzetinde bir yapım izleyebilir miyiz diye heyecanlandık. Kreatif jenerik bu heyecanımızı perçinledi. Konu da ilgimizi çekti. Ancak konunun gerçekçiliğine ayak uydurabilen bir senaryo izledik mi? Buna "evet" diyebilmek zor.

-Yaşar'ın eşi öldürüldüğünde çocukların hemen bunu kabullenip ambulans çağırmak ve cinnet geçirmek yerine annenin üzerine kapaklanarak ağlamaya başlaması hikayenin sahiciliğine vurulan ilk sekteydi. Bu sahne bizce iyi değerlendirilemedi.

-Erkan Kolçak Köstengil Ulan İstanbul'dan fırlayıp gelmiş gibiydi. Canlandırdığı fanatik Beşiktaş taraftarının sahici bir fanatikle uzaktan yakından alakası yoktu. Sürekli futbol terminolojisinden benzetmeler yapması onu bir karikatüre dönüştürdü. Şükran Ovalı'nın canlandırdığı Ezgi'yle aşkları bizi fazla heyecanlandırmadı. 

-Bülent Emrah Parlak'ın canlandırdığı Namık karakteri ise şivesiyle bize fazlasıyla Ankara'nın Dikmeni dizisini hatırlattı. Hayranı olduğumuz oyuncular Erkan Kolçak Köstengil ve Bülent Emrah Parlak'tan daha özgün karakterler beklerdik. Güven Kıraç'ın canlandırdığı belediye başkanı ve Yaşar'la hikayesi ayrıntılarını henüz öğrenemesek de nedense bizi çok meraklandırmadı.   

-Yaşar'ın çocukları babalarının yanına gitmeye karar verdikten sonra hızlıca babalarıyla evde buluşmalıydılar. Bunun yerine bu sürede uzun bir yolculuk, süre doldurmak için yazılmış sahneler ve gereksiz tesadüfler izledik. Yaşar'ın fotoğrafçı oğlu Ateş'in etkilendiği kızın babasının çakma! eşi çıkması ağzımızda kekremsi bir tat bıraktı. Yaşar'ın yıllar sonra çocuklarıyla buluşması mükemmel bir sahneydi fakat aradaki gereksiz ve yorucu sahneler finalin gücünü ve inandırıcılığını azalttı. 

-Familya'nın beğendiğimiz taraflarına gelirsek; jeneriği başta söyledik, senaryoda zaman zaman klasik yerli dizilerde fazla göremediğimiz türde çok komik ve çok vurucu repliklerle karşılaştık. Oyunculukların hemen hemen tümü "kalite" kokuyordu. Ancak senaryo henüz ilk bölümden bize gerçekçiliğini sorgulatmaya başladı. Nedense ilerleyen bölümlerde sıkça senaryonun hızını kesen gereksiz sahnelerle karşılaşacakmışız gibi geldi bize.  Zira senaryoya komiklik olsun diziye katılmış olan belediye başkanın oğlu bu kaygımızın baş sorumlusu. 

- Biz çok özlediğimiz usta oyuncu Uğur Yücel'in ve hayranı olduğumuz senarist Uğraş Güneş'in hatrına altı yedi bölüm daha şans vereceğimiz Familya dizisinin yeni sezonda işinin pek kolay olmadığını düşünüyoruz. İlk elin günahı olmaz diyelim önümüzdeki haftayı bekleyelim. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.35 reyting 9.70 share ile 5.olmuş. AB'de 4.17 reyting 13.26 share ile 2.sırada yer almış. 

 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney