nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » FERHAT İLE ŞİRİN Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
FERHAT İLE ŞİRİN

FERHAT İLE ŞİRİN DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Canse Dere, Tolga Sarıtaş ve Leyla Tanlar’ın paylaştığı Ferhat ile Şirin dizisi bu akşam başladı. Dizinin ilk bölümünü nasıl bulduk?

Ferhat ile Şirin dizisinin konusu kısaca şöyle;

"Ahşap işleri yapan sıradan bir marangoz olan Ferhat’ın yolu, hiç ummadığı bir anda aşka, zengin ve karanlık bir dünyaya uzanır. Küçük atölyesinden Kapalı Çarşı’nın tarihi dükkanlarına adım atan Ferhat’ın yolu Karalı Köşk’üne çıkar. Hayatın onu sürüklediği Karalı Köşk’ünün duvarları Ferhat’ın izini sürdüğü geçmişinin tanıklarıdır.

Ferhat, Şirin ve Banu… Aşkın mucizesini de felaketini de yaşayacakları bir girdaba sürüklendiklerinden habersizdir… Onlarınki efsanevi bir aşkın hikâyesi... Bu hikâyede herkesin mutlu olması imkânsız…

Bu aşkın, en büyük trajedisi, aslında yıllar önce nefretle, acı ve intikamla közlenen bir başka aşkın küllerinden alevlenmesi. Aslında her şey yıllar önce yine aşkla başlamıştır… Uğruna canların alındığı, hayatların karartıldığı, ailelerin dağıldığı kötücül bir aşk…"

Ferhat ile Şirin dizisi ilk bölümde beklentilerimize yakın bir görüntü çizdi. Ama dolu dolu bir şekilde “budur işte” diyemiyoruz. Aslında müthiş bir ilk bölüm izleyebilirmişiz lakin sanki bu fırsat fantastik tesadüflere yaslanan hikayeyle kaçmış. Yine de iddialı yapım kalite arayışını her sahnede hissettirdi ve özellikle AB grubu izleyicinin teveccühünü kazandı. Ancak dizinin bizce akibetinin iyice belli olması için birkaç bölüm daha takip etmek lazım. Yine Fox TV’de başlayan Kurşun dizisi de ilk hafta pek fena izlenmemişti. Buna karşın iddialı yapım her geçen hafta takipçilerini büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Ferhat ile Şirin dizisi Ferhat’ın İzmir’de annesini aradığı sahneyle başladı. Aynı anda flashback’lerle Ferhat’ın annesinden koparılışını izledik. Ve sonrasında baba diyeceği Salim’le (Şehsuvar Aktaş) yolunun kesişmesini…Dizi ilk dakikadan itibaren başarılı müziklerinin de etkisiyle bizi içine aldı. Ancak çok sürükleyici bir ilk bölüm de izleyemedik. Ve tekrar bölümü hatırladığımızda “Ne sahneydi be” diyecek bir sahne anımsayamıyoruz.

Marangoz Ferhat’ın tepeden inme bir şekilde para için dövüşen bir adam olduğunu izledikten sonra Şirin’i cansiperane biçimde onu kaçırmak isteyen adamlardan kurtarması bizce çok abartılıydı. Yıldıray Şahinler’in canlandırdığı dizinin kötü adamlarından Hüsrev’in tesadüf sınırlarını aşacak şekilde Ferhat’ın karşısına çıkması da senaryo adına çok cazip bir durum değildi. Şirin’in Ferhat ile aşk yaşayabilmesi için nişanlısı Yiğit’in senaryoda itibarsızlaştırma çabalarını da garipsedik. Şirin ile Ferhat’ın İzmir’e gidişlerinde Ferhat’a uyuz olduğunu söyleyen Yiğit’in hiç ortalıklarda görünmemesi ve olması gereken tepkileri vermemesi de hikayenin inandırıcılığına sekte vuran en önemli unsurlardan biriydi.

Ferhat ile Şirin’in İzmir hikayesiyle birlikte senaryodaki mafya hikayesi adeta unutuldu. Yapım sanki tamamen romantik bir diziye evrildi. Bu bölümde çok sıkılmasak da bir nebze ilgimizin dağıldığını söyleyebiliriz. Aslında ilk bölümde eleştirilecek çok fazla şey var ama birçok diziye göre daha iyi görünen bu yapımı çok da yerden yere vurmak istemiyoruz :)

Ferhat ile Şirin dizisinde özellikle güzel oyuncu Cansu Dere müthiş oyunculuğuyla gecemize damgasını vurdu. Tolga Sarıtaş ve Leyla Tanlar ideal bir ikili mi tereddütlerimiz var. Salim rolünde Şehsuvar Aktaş beğendiğimiz bir başka aktördü.  

Son olarak Ferhat ile Şirin mekan seçimleri ve yukarıda söylediğimiz gibi müzik kalitesiyle de beğenimizi kazandı. Bir tek Selda Bağcan'ın Karlı Dağlar şarkısının kullanıldığı sahneye takıldık. Bu şarkı dizinin müzikleriyle pek uyum içinde değildi bizce.

Dileriz iddialı yapım ikinci bölümde potansiyelini daha fazla ortaya çıkararak vites arttırır ve bağımlılık yapan dizilerden biri olur.

 Bir gün sonra:  Total'de 4.54 reyting 10.03 share ile 8.olmuş.  AB'de 5.59 reyting 13.9 share ile 3.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney