nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » FİLİNTA 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
FİLİNTA 1.BÖLÜM

"FİLİNTA" DİZİSİ

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Eveeeeeet. Bu akşam tam dişimize göre bir dizi izledik. Böyle dizileri yorumlamak heyecanlı oluyor.

-İki hafta önce Diriliş'teki görselliği öve öve bitirememiştik. Filinta'daki görsellik ise dudağımızı uçuklattı. Ne demek istediğimizi anlamayanlar açıp dizinin tekrarını internetten izlesinler!

-Filinta dizisi 1.bölümü itibarıyla sadece erkek izleyiciye hitap eden bir  görünümdeydi. Bu yüzden erkek izleyicinin gözünden izlenimlerimizi aktaracağız.

-Filinta'nın senaryosu son zamanlarda gördüğümüz en iyi açılışla başladı. Yirmi dakika boyunca bize devamlı "kahraman"ın olduğu sahneler göstererek ilgimizi canlı tuttu. İlk bölüm senaryosunun bütününde de Hollywood mühendisliği hakimdi. 

-Bununla birlikte BBC yapımlarını andıran, duygularımızı çok kamçılamayan, biz sıcakkanlı Türkiye (TV) seyircisine biraz  mesafeli bir senaryo vardı ekranda. Bizce Diriliş'in 1.bölümüne göre teknik olarak daha doğru bir senaryo izledik. Buna karşın Diriliş'in üzerimizde  yaptığı etkiyi Filinta'nın yaratması kısa zamanda mümkün gözükmüyor. Bu tamamen Filinta'nın janrından kaynaklanan bir hal.

- Birinci bölüme göre Filinta'yı canlandıran Onur Tuna da diğer oyuncular da rollerine "müthiş" hakim göründüler. Hatta birinci bölüm için Onur Tuna rolünde Ertuğrul'u canlandıran Engin Altan Düzyatan'a göre daha başarılı bir izlenim bıraktı bizde. Artı dizide figürasyona   varıncaya kadar tüm kast fevkaladeydi. Diriliş'teki abartılı tipleri Filinta'da pek görmedik. Boris Efendi ise hem iyi yazılmış hem de iyi canlandırılmış çok "kaliteli" bir kötü adam.  

-Filinta'yla ilgili temel endişemiz dizinin türü "polisiye" de olsa kadın karakterlere fazla ehemmiyet verilmemiş olması. Senaryoya güçlü kadın karakterler katılırsa iddialı yapım kısa sürede kadın-erkek izleyici dengesini de kuracaktır.

Bir gün sonra: Total'de 2.63 reyting 6.23 share ile 24. olmuş. AB'de 2.90 reyting 7.55 share ile 15. olmuş.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney