nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » FİLİNTA 2.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
FİLİNTA 2.BÖLÜM

"FİLİNTA" DİZİSİ

2.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Filinta dizisi bu hafta karşısında bir futbol müsabakası olmadığı için reytingini biraz yükseltebilir. Fakat senaryo kalitesi başladığı gibi. Bu da iyi bir şey değil bizce.

-Filinta’nın birinci bölümde “duygulu” bir senaryoya sahip olmadığını söylemiştik. Filinta  "tarzım polisiye" diyorsa o zaman zekamızı coşturacak bir senaryoya sahip olmalı. Geçen hafta Filinta’nın izleyiciyle ilişkisi açısından BBC yapımlarına benzediğini belirtmiştik. Fakat Filinta’nın senaryosu yabancı polisiyelerle aşık atabilecek kalitede değil. Bunun sebepleri:

-Yabancı polisiyelerde olağanüstü karakter tasarımları var. Özellikle kahramanlar çok daha zeki, çok daha naif ve çok daha şaşırtıcı kişiler.  "Filinta Mustafa" ise yeterince karmaşık ve ilginç biri değil. Bir kahramana göre  "standart" bir yapısı var ve olaylara "beklenen" tepkiler veriyor. Mizahi zekası yok, fırlama değil, çılgın değil, çocuksu değil vs. vs. Yani fiziksel görüntüsü dışında pek "seksi" değil. Sadece iyi yürekli biri.

-Bir kahraman yukarıda saydığımız özelliklerin hepsine ya da olabiliyorsa daha fazlasına aynı anda sahipse iyi bir “başkarakter”dir. Artı Mustafa’nın yaşadığı travmaların Mustafa’nın karakterini değiştirmesi gerekirken Mustafa’da bu değişimler yok. Tabiri münasipse hayata “dümdüz” devam ediyor. Halbuki o, aldığı darbelerden etkilendiğinde daha fazla “insan” olacak ve biz onu izleyici olarak seveceğiz.  Bu şekliyle  ne kumpasa gelmesi ne de en yakın arkadaşının öldürülmesi bizim için bir şey ifade etmiyor. Başına gelenlere yeterince üzülemiyoruz.  Aklanma isteği bizi yeterince heyecanlandırmıyor.

-Filinta'da kadın karakter yok. Olanlar da üç boyutlu değil. Mustafa’dan daha “karton”lar. Bu hafta kadın karakterler konusunda gelişme olacağını düşünüyorduk.

-Filinta’nın senaryosu yeterince "eğlenceli" değil. Mesela “Son Osmanlı Yandım Ali” bizce bu projeyle amaçlananın daha doğru bir uygulaması. Yani Filinta duygulandırma niyetinde değilse çok ama çok eğlendirmeli seyirciyi. Fakat Filinta'da bazı sahneler o kadar durağan ki bu sahneler bizi ne duygulandırıyor ne de eğlendiriyor.

-Filinta’nın yeni bölümlerinde bu saydığımız noktalar gelişim kaydederse dizi “gerçek anlamda” bir kıpırdanma içine girer. İlk iki bölümdeki gibi giderse ne uzar ne kısalır. Bu görkemli prodüksiyona da yazık olur bizce.

-Daha yazılacak çok şey var ama biliyorsunuz uzun yazmayı sevmiyoruz. Onları da önümüzdeki haftalara bırakalım... 

Bir gün sonra Total'de 2.95 Reyting 6.74 Share ile 22. olmuş. AB'de 3.76 Reyting 9.44 Share ile 8. olmuş.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney