nefessenaryo.com
E-posta: mesaj@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » GECENİN KRALİÇESİ 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
GECENİN KRALİÇESİ 1.BÖLÜM

GECENİN KRALİÇESİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Meryem Uzerli, Murat Yıldırım, Uğur Polat,  Funda Eryiğit, Deniz Celiloğlu, Seda Akman, Selim Bayraktar ve Burak Deniz’in paylaştığı Gecenin Kraliçesi dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Gecenin Kraliçesi dizisinin konusu özet olarak şöyle: Selin, Güney Fransa’nın Grasse şehrinde yıllardır aşkın kokusunu aramaktadır, bu sihirli uğraş Kartal’ın ona ilk gördüğü anda aşık olmasını sağlar.Kartal ve Selin bir gecede solacak olsa da onları buluşturan aşkı yaşamaya razı gelirler. Fransa’da başlayan aşk hikayesi Karadeniz’e oradan da İstanbul’a savrulur…

-Öncelikle maalesef bizim dizilerimizin ciddi bir fragman problemi var. Öyle fragmanlar izliyoruz ki resmen dizinin lehine değil aleyhine bir etki yaratıyor. Star Tv’nin başarılı dizisi Paramparça’nın fragmanları bizi çok heyecanlandırmıyordu. Ama dizinin senaryosunun oldukça başarılı olduğunu gördük. Aynı şeyi Gecenin Kraliçesi için de söyleyebiliriz. Sönük fragmanlar bizde bazı dizilerin sadece dizi yapılsın diye yapıldığını düşündürüyor. Ancak bu akşam kaliteli bir ilk bölüm senaryosu izledik. Dizi fragmanları farkındalık yaratmalı. Bunun için kreatif fikirler bulunmalı. Bizim fragmanlarımız bizim dizilerimizin kalitesini kesinlikle yansıtmıyor. Bu akşam diziyle ilgili önyargı taşıdığı için Gecenin Kraliçesi'ni izlemeyen seyirciler de oldu. Asıl reklam dizinin birinci bölümü oldu diyebiliriz.

-Gecenin Kraliçesi dizisini mercek altına alırsak; Dünyanın en orijinal senaryosu olmamasına karşın kafalarda soru işaretleri yaratmayan basit, akıcı ve doğal hikaye bizim açımızdan sınıfı geçmiştir. Belli bir kalite taşımasına rağmen az da olsa gizem taşıyan senaryolar bile ekranlarımızda izleyici çekmekte oldukça zorlanıyor. Seyirci çekse bile uzun vadede o seyirciyi elinde tutamıyor. Maalesef Türkiye televizyonlarında bu “gizem”  meselesini avantaja çevirebilmiş çok az dizi yapıldı. Değişen reyting paneli ise bu tip senaryoların şansını iyice azalttı.   

"Gecenin Kraliçesi" sezonda göz alıcı bir başarıya imza atar mı bunu söylemek için erken. Ancak dizinin birinci bölüm senaryosu bu haliyle bizim önümüze gelseydi biz bu birinci bölüm senaryosundan ötürü yazarları kutlardık. Rejinin de en az senaryo kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

-Dizinin en beğendiğimiz sahnelerine gelirsek; Kartal’ın (Murat Yıldırım) karısı Esra’ya (Funda Eryiğit) aşık olduğunu ve boşanmak istediğini söylediği sahne bizim açımızdan dizinin en çarpıcı anıydı. Bu sahneyle dizi vites arttırdı. Bu sahnenin bu kadar güçlü bir etki yaratmasında Funda Eryiğit’in mükemmel oyunculuğunun da payı büyük. Başarılı oyuncu Funda Eryiğit bizim için dizinin gizli starıdır.

-Kartal’la Selin’in romantik sahneleri oldukça başarılıydı. Bunun yanında Kartal’ın Selin’e Selin’in kaldığı otel odasında evli olduğunu söylediği sahne de duygulandırdı bizi. Fakat bu sahnede sanki Murat Yıldırım’ın oyunculuğunda eksik bir şey vardı. Meryem Uzerli’nin bu sahnede Murat Yıldırım’a göre daha gerçekçi bir performans gösterdiğini söyleyelim. Dizinin final sahnesi de hem senaryo hem oyunculuk açısından bizim için iyi birinci bölüm finalleri arasına girmiştir. Dizide karadenizli karakterleri başarıyla canlandıran Ömür Arpacı’nın Meryem Uzerli’nin canlandırdığı Selin’in kardeşi çıkması da çok sempatik olmuş.

 -İddialı yapımda eleştirilebilecek noktalara gelirsek: Selin’in annesinin dört sene sonra Fransızca aksanından nasıl kurtulduğunu pek anlamadık. Bir de Kartal’ın arkadaşının Fransa’da  “sesli düşünme” sahneleri dizinin gerçekçiğini biraz gölgeledi. Bunların dışında bizi rahatsız eden fazla bir şey görmedik dizide.

-Gecenin Kraliçesi’nin yolu açık olsun. Bu dizinin birinci bölüm senaryosu okullarda ders olarak okutulmalı. Elbette her şey kusursuz değildi fakat en kötü birinci bölüm böyle olmalı. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.91 reyting 9.21 share ile 9 olmuş. AB'de 3.39 reyting 8.27 share ile 8.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney