nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » GÜVERCİN DİZİSİ 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
GÜVERCİN DİZİSİ 1.BÖLÜM

GÜVERCİN DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Mehmet Ali Nuroğlu, Almila Ada, Menderes Samancılar ve Nursel Köse’nin paylaştığı Güvercin dizisi bu akşam başladı. İddialı yapımın ilk bölümünü nasıl bulduk?

Güvercin dizisinin konusu kısaca şöyle;

“Bedir Kavvi, on beş yıl sonra yakın arkadaşı Ahmet Cibranoğlu'nun cinayetiyle suçlanarak girdiği cezaevinden çıkar. Amacı kızı Zülüf, oğlu Müslüm ve karısıyla beraber hayatına kaldığı yerden devam etmektir.

Bedir'in hapisten çıktığı haberi Cibranoğulları'nın Bey Mahallesi'ndeki büyük konağına ateş gibi düşer. Cibranlar'ın küçük oğlu Ökkeş, Bedir'e karşı intikam yeminleri ederken, babası Ahmet'in ölümünden sonra işlerin başına geçip ailenin reisi olan Kenan onu durdurmaya çalışır. Ancak birbirine düşman bu iki ailenin hiç bilmedikleri bir gerçek vardır. Kavvilerin oğlu Müslüm ile Cibranoğulları'nın kızı Nefise liseden beri birbirlerini sevmektedir.

Müslüm ve Nefise ailelerinin evlenmelerine izin vermeyeceklerini düşünerek gizlice kaçınca iki aile yeniden karşı karşıya gelir. Oğlunun ne yaptığından habersiz Bedir, olanları öğrenince ne yapacağını bilemez. Ökkeş belinde tabancası ve yanına aldığı adamlarla Nefise'yi kaçıran Müslüm'ün peşine düşünce olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır. Bir tarafta Bedir, diğer tarafta Kenan olayın kan davasına dönüşmesini engellemek için elinden geleni yapar. 

Güvercin dizisi oldukça klişe bir kan davası hikayesini bir sürprize fırsat tanımaksızın yine çok klişe bir şekilde ele aldı. Amaaaaa! Dizide öyle bir karakter vardı ki adeta bütün oyuncuların üzerinden yükü alıp diziyi tek başına sırtladı. Bu kişi Ökkeş’ti. Ökkeş karakteri Genco Özak’ın harika oyunculuğuyla iyice devleşti ve izleyicinin ilgisini bölüm boyunca belli bir seviyede tuttu. Ökkeş karakteri için Genco Özak’ı düşünenleri tebrik ederiz.

Güvercin dizisi bizce ilk bir saati çok daha iyi değerlendirebilecekken deyim yerindeyse bu bölümü yan paslarla top çevirerek geçirdi. Nefise ve Müslüm karakterlerinin aşkı bize pek geçmedi. Bunda bu iki oyuncunun performanslarının da payı büyüktü. Özellikle Müslüm karakterini canlandıran Berke Üsdiken hiç de mevcut şartlar içinde Nefise’yi kaçırabilecek bir karakter gibi görünmedi. Usta oyuncular Menderes Samancılar, Mehmet Ali Nuroğlu ve Nursel Köse ise kendilerini gösterecek görkemli sahneler olmadığı için pek fazla sivrilmediler. Zülüf rolünde Almila Ada’yı tutuk bulduk.

Tabi ki dizi zaman içinde bu önemli silahlarını da hakkıyla kullanacaktır. En azından temennimiz bu. İki aile arasındaki trajediyi bize gerçek anlamda hissettiren tek karakter Ökkeş’ti.

Güvercin dizisi kız kardeşi sevgilisi Müslüm’le kaçtıktan sonra Ökkeş sazı tam olarak eline alınca daha ilgi çekici bir hale geldi. Ancak dizinin başında gördüğümüz kuyu sekansı finalde bizi umduğumuz kadar tatmin etmedi. Bu sahne çekiminden senaryosuna kadar bizce çok daha duygulu olmalıydı.  Bu fırsat iyi kullanılamadı. Zülüf’ü tek başına kurtarmaya giden Kenan’ın Zülüf’ü kurtarma biçimi de bizim için biraz hayal kırıklığı oldu. 

Güvercin dizisi bizce çok iyi bir günde başladı. Pazar günü kadın izleyiciyi ekrana mıhlayacak rakip bir yapım şu dönemde ekranlarda yok. Bu yüzden bu durumun reyting tablolarına yansıyacağını düşünüyoruz.

Temennimiz dizide senaryonun mutlaka! derinleşmesi, sürprizlerin sayısının artması ve diğer oyuncuların da hikayenin güçlenmesiyle birlikte daha fazla öne çıkması. Aynı türdeki Hercai’nin başarısının çok önemli bir payı senaryoya ait. Ayrıca Hercai dizisinde duygulu sahneler çok daha iyi köpürtülüyordu. Güvercin dizisinin yukarıda saydığımız faktörler devreye girerse zamanla Hercai dizisinin izlenme oranlarına ulaşması sürpriz olmaz.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney