nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » HAYAT BAZEN TATLIDIR Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
HAYAT BAZEN TATLIDIR

"HAYAT BAZEN TATLIDIR" DİZİSİ 1.BÖLÜM 

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Birce Akalay, Kanbolat Görkem Arslan ve Ufuk Özkan’ın paylaştığı “Hayat Bazen Tatlıdır” dizisi bu gece Star TV ekranlarında başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Hayat Bazen Tatlıdır”ın konusu şöyle;

Hayat Öğretmen, özel bir lisede edebiyat öğretmeniliği yapmakta, kız kardeşi Gözde ise aynı okulda öğrenim görmektedir. Zengin ailelerin çocuklarının eğitim aldığı bu okulda eski bir mafya babası olan Cerrah’ın kardeşi Koray’ın Gözde’ye olan takıntılı aşkı sonucu Hayat’ın işine son verilir. Hayat, kız kardeşini Koray’dan uzaklaştırmak için İstanbul’un diğer yakasındaki Gedikpaşa Anadolu Lisesi ile anlaşır. Müdür Şerif Bey’in meslek etiğine uymayan hareketleri ve öğrencilerin haylazlıklarıyla baş edip yeni yerleştiği evinin çatlak ev sahiplerine rağmen huzur bulmaya çalışan Hayat ve kardeşi için zor bir hayat başlayacaktır.

-“Hayat Bazen Tatlıdır” dizisi birinci bölümüyle iyi işaretler verdi. Dizinin özellikle ilk elli dakikası oldukça akıcıydı. Yeni okulu tanımaya başlamamızla birlikte senaryonun temposu düşse de ilk bölümün önümüzdeki haftalar için ümit verdiğini söyleyebiliriz.

-“Hayat Bazen Tatlıdır”  dizi tarihimizin femonen yapımlarından “Hayat Bilgisi” ile büyük benzerlikler taşıyor. Ancak senaryoya yapılan rötuşlara Birce Akalay’ın müthiş performansı eklenince ortaya iddialı bir yapım çıkmış. Birce Akalay da iyi ki bu rolü kabul etmiş! Birinci bölüme göre konuşuyoruz elbette.   

-Geniş Aile dizisiyle büyük çıkış yapan Ufuk Özkan ve Poyraz Karayel dizisiyle şöhretini perçinleyen Kanbolat Görkem Arslan’ın özel hayran kitleleri var. Bu iki isim senaryoya ağırlığını koyunca Hayat Bazen Tatlıdır dizisi daha da keyifli hale gelecek. Son yıllarda dizilerimize içinde “Hayat" kelimesi geçen isimler koymak moda olmuş durumda. Diziye daha orijinal bir isim verilebilirdi diye düşünmeden edemiyoruz. Dizinin en büyük kusuru bu olsun :)

-Aşk Yeniden dizisinde Mukaddes karakteriyle harikalar yaratan Lale Başar “Simetrik Nazan” karakteriyle de iddialı. Nazan ilk bölümde en beğendiğimiz karakter oldu. Dizide karikatürize karakterler vardı. Ancak neyse ki senaryo fazla sulandırılmadı.  Usta senarist Gani Müjde’nin yine Star TV’de yayınlanan dizisi “Sil Baştan”daki karakterizasyon sorunlarını bu yapımda fazla görmedik. Yine Aşk Yeniden dizisinin parlayan yıldızlarından Esin Gündoğdu da önümüzdeki haftalarda adından daha çok söz ettirecektir.

-“Hayat Bazen Tatlıdır” dizisinde güncel lise hayatıyla ilgili bazı yanlışlar gözümüze çarptı. Ancak izlenme oranlarına fazla etki etmeyeceği için bunların üzerinde durmuyoruz. Dileriz “Hayat Bazen Tatlıdır” önümüzdeki haftalarda üzerine koyarak yoluna devam eder. Çünkü bizce çok doğru bir günde çok doğru bir konseptle yayın hayatına başladı.

-Senaryoda "internetteki her bilgiyi doğru kabul etmeyin" mesajı bizce çok önemliydi. Senaryo üzerinden didaktik olmadan mesaj vermek ustalık ister. Kötü oldu mu kamu spotuna döner işler. Mesajlar da doğal ve kıvamında olmuş... Az kalsın unutuyorduk, dizinin jeneriği mükemmeldi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.77 reyting 10.03 share ile 5.olmuş. AB'de 4.21 reyting 11.75 share ile 3.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney