nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » HAYAT ŞARKISI 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
HAYAT ŞARKISI 1.BÖLÜM

"HAYAT ŞARKISI" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Başrollerini Burcu Biricik, Birkan Sokullu, Tayanç Ayaydın ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın paylaştığı “Hayat Şarkısı” bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Öncelikle dizinin konusunu hatırlayalım;

Mudanya yakınlarındaki Güzelköy’ de doğup büyümüş olan Bayram ve büyürken tek arkadaşı olan kan kardeşi Salih, aralarındaki bir anlaşmazlığı tatlıya bağlamak için çocukları Melek ile Kerem’i küçük yaşta nişanlarlar ve çocuklar büyüyüp evlenme çağına gelene kadar da farklı şehirlerde yaşamlarını sürdürmeye devam ederler.

İki çocuk sahibi olan Bayram, ailesi ile yerleşmiş olduğu İstanbul’da işlerini geliştirip büyük bir servete sahip olsa da verdiği sözü unutmaz. Genç oğlu Kerim’i üniversiteden mezun olduğu gün yanına alarak Güzelköy’de iki kızı, Hülya ve Melek ile yaşayan Salih’in kapısını çalar. Salih de verdiği söze sadıktır ve Bayram’ın gelişi ile çocukların düğün kararını kesinleştirirler. Oysa her iki ailenin çocukları geçen yıllar içerisinde kendilerine ait birer hayat kurmuş ve farklı sevdalara ve hedeflere yönelmiştir. Gençler kendi aralarında bu mecburi evlilikle ilgili kararlar alıp, buldukları çözümlerle rahatlasalar da; hiç hesaba katmadıkları Hülya’nın planları çoktan devreye girmiştir.

-“Reytingler yayınlandıktan sonra yorum yapmak kolay. Biz yine düşüncelerimizi sıcak sıcak söyleyelim. Hayat Şarkısı” dizisi birinci bölümüyle hayal kırıklığı yarattı. Ne yazık ki başta Burcu Biricik’in performansı olmak üzere oyunculuklar bile diziyi kurtarmaya yetmedi. Hayat Şarkısı haftalar ilerledikçe toparlayabilir ama biz dizinin çok kısa zamanda toparlamasını zor görüyoruz.

-"Hayat Şarkısı" bizce yanlış bir sahneyle açıldı. Burcu Biricik’in canlandırdığı Hülya karakterinin terk edildiğini fark ettikten sonra verdiği tepkiler klişeydi. Hülya karakterinin antipatikliği dizi süresince tırmanarak devam etti. Bu yönüyle karakter özdeşim kurmamıza olanak vermedi. Hülya belki iyi bir yan karakter olabilirdi fakat bu senaryodaki haliyle senaryonun en büyük handikapı oldu.

-Ecem Özkaya’nın canlandırdığı Melek karakteri ise senaryoda Hülya’nın karşıtı olarak konumlanmıştı. Ancak bu karakterde de büyük tutarsızlıklar vardı. Namusunun kirlenmesine ve daha önemlisi babasının ölümüne sebep olan kardeşi Hülya’yı sildikten sonra gazetede evlenme haberini görüp “Ay ne kadar güzel olmuş” demesi karaktere ihanetti. Sanki Melek’in Hülya’yla kavgasını başka bir senarist, Melek’in kardeşinin düğün haberini gazeteden kestiği sahneyi başka bir senarist yazmış gibiydi.

-Hülya’nın babasının cenazesinde iç dünyasında kendisini suçlarken hemen akabinde hiç bunlar olmamış gibi kötü planına devam etmesi de mantıklı değildi. Kötülerin katıksız kötü iyilerin katıksız iyi olarak resmedilmeye çalışıldığı Hayat Şarkısı dizisinin handikapları bunlarla da sınırlı kalmadı. Sürekli zamanlarda ileri geri dönüşler kafa karıştırdı. Belki dizi tamamen kronolojik akabilirdi. Ancak öyle olsa bile karakter tasarımlarındaki handikaplardan ötürü yine dizinin akıbeti pek değişmezdi diye düşünüyoruz.

-Seyirci, senaryoyu takip ederken kahramanın amaçlarını gerçekleştirebilmesi için bir “istek” duymalı. Ancak biz Hülya’nın Kerim’i elde edebilmesi için bir arzu duyamadık. Hülya’yla empati kuramadık.Dizinin karakter tasarımları bu şekilde sürdükçe de bunu zor görüyoruz. Geçtiğimiz sezon yayınlanan Şeref Meselesi dizisinde de karakterlerin tutum ve davranışlarında ciddi tutarsızlıklar vardı. Senaryo “vicdani” değildi. “Hayat Şarkısı”nın birinci bölümünde de benzeri sıkıntılar gördük. 

-“Hayat Şarkısı” dizisinde neler hoşumuza gitti? Melek ve Hülya’nın babalarının ölümü sonrası ettikleri kavga oyunculuklar açısından mükemmele yakındı. Zaten dizide genel olarak oyunculukların oldukça iyi göründüğünü söyleyebiliriz. Ancak elimizde iyi bir senaryo olmadıkça Robet De Niro da oynasa parlak sonuçlar elde etmek mümkün olmuyor. Bu aradan dizinin adı neden Hayat Şarkısı? 

 

Bir gün sonra: Total'de 4.51 reyting 10.44 share ile 7.olmuş. AB'de 4.10 reyting 10.50 share ile 8.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney