nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » HAYAT YOLUNDA 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
HAYAT YOLUNDA 1.BÖLÜM

     "HAYAT YOLUNDA" DİZİSİ

      1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Hayat Yolunda’nın hem en cana yakın hem de en sahici karakteri Tayfun Kuzu’ydu. Bu karakterin dışındakiler ve hikayeleri bize yeterince inandırıcı gelmedi.

-Aldatma, iflas, ölümlü ameliyat gibi konular aslında potansiyelli hikayeler olmasına karşın bizce çarpıcı bir şekilde işlenemediler. İflas meselesinde bir "klişe" kokusu aldık. Meselenin tam olarak nasıl işleneceğini ikinci bölümde göreceğiz.

-Dizinin en başındaki kaza sahnesi pek ilginç değildi. Hatta zorlama geldi bize. Amaç bizim bu mülteci karakterler üzerinden hislenmemiz idiyse pek etkilenmedik. Buna rağmen dizi en başta gördüğümüz hikaye üzerinden ilerlemeliydi. (Ya da daha iyi bir ilk sahne/hikaye seçilmeliydi.) Fakat bu olay dizide kısa bir süre sonra zayıf bir yan hikayeye dönüştü.

-“Hayat Yolunda” aslında Veysel Hoca’nın öğrencilerini toplantı odasına topladığı sahneyle başladı. Bilmece diye sorduğu sual dizinin en gerçek anlarından biriydi. Dizi bizce bu olayla start almalıydı. Sonrasında alınan kaza haberiyle birlikte doktorlarımızı tanımaya başlamalıydık. Doktorlar bu hastaları kurtarmaya çalışırken birbirleriyle diyaloglarından azar azar onlarla ilgili bilgi edinmeliydik. Hatta bu koşuşturmanın içinde onları tanımaya başladığımızı fark etmemeliydik bile. Ancak senaryo bize uzun uzun karakterleri tanıtarak sıkılmamıza sebep oldu.

-Birinci bölümde dizinin merkez karakterini (o her kimse?) çok daha fazla görmemiz gerekirdi. Böyle bir karakteri bulamayışımız  dizinin içine girmemizi zorlaştırdı. Yine karakterlerle empati sorunu yaşadık.   

-Biz total izleyiciler de olsak herşeyi çok tahmin edilebilir bulduk! Senaryo bu kadar kestirilebilir olmamalıydı sanki. "Yeter artık, bu doktorlar ne zaman bir araya gelecek?" diye beklememeliydik.

-Diziye henüz ısınamadık. “Hayat Yolunda” ilk bölümüyle beklentilerimizi karşılamadı. İlk elin günahı olmaz diyelim.

Bir gün sonra: Total'de 2.83 reyting 7.36 share ile 14.olmuş. AB'de 3.38 reyting 9.01 ile 7.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney