nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » HERCAİ DİZİSİ 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
HERCAİ DİZİSİ 1.BÖLÜM

HERCAİ DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Akın Akınözü, Ebru Şahin, Gülçin Santırcıoğlu, Serhat Tutumluer, Ayda Aksel ve Macit Sonkan’ın başrollerini paylaştığı Hercai dizisi bu akşam başladı. Dizinin ilk bölümünü nasıl bulduk?

Hercai dizisinin konusu kısaca şöyle:

“Midyat’a İstanbullu bir işadamı olarak gelen Miran Aslanbey, Nasuh Şadoğlu’na ortaklıktan fazlasını teklif eder: torunu Reyyan’ı da ister! Ancak, yörenin en güçlü aile reisi Nasuh’un çok iyi bir kısmet dediği Miran için farklı planları vardır! Ona bir torun verecektir ama istediği torunu değil! Nasuh, Miran’ı kendi planına ikna etmeye çalışırken, Miran’ın planlanlarından habersizdir. İki erkek arasındaki haberleşme merakla beklenirken, gelecek haber iki genç kızın, Reyyan ve Yaren’in hayatını derinden etkileyecektir. Midyat’ın binlerce yıllık geçmişinin izleri üzerinde yeşeren bir aşk hikayesi, iki ailenin kaderini nasıl etkileyecek? İstanbullu yakışıklı işadamı ile Midyat’ın güzelliği dillere destan Reyyan’ı kavuşabilecek mi? Hercai ilk bölümünde, ilk görüşte aşk ile büyük bir sınava tanıklık edecek!”

Hercai dizisinin mottosu "İntikamdan doğan imkansız bir aşkın hikayesi". Dizinin oldukça klişe bir sloganı ve hikayesi olmasına karşın ilk bölümde total izleyici için başarılı bir senaryo matematiğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak acaba kadın ve erkek başrol için daha popüler ve daha yetenekli oyuncular seçilebilir miydi? Bununla beraber senaryo biraz daha güçlenirse Hercai dizisi başrol oyuncularının zaafiyetlerini tolere edecektir.

Hercai dizisi bir kabus sahnesiyle başladı. Bu sahne finalde bir yere bağlansa da bizce  çok gerekli değildi. Jenerik sonrası aydınlık görüntüler eşliğinde Reyyan’ın “Burası Şadoğlu Konağı” diyerek giriş yaptığı sahne aslında dizinin ilk sahnesi olabilirdi. Girişteki rüya sahnesi dışında sahne diziliminde fazla takıldığımız bir nokta yok. Ağa-konak dizileri eskisi kadar revaçta değil. Ancak yine de bu türün başarılı bir örneği var karşımızda. Keşke keşke başroller için biraz daha ince elenip sık dokunsaydı. Dizinin bütününde de Serhat Tutumluer dışında sıradışı bir oyuncu yok. Fakat performanslarıyla diziye izleyici kazandıracak iki özel oyuncu var. Birincisi Reyyan’ın kuzenini canlandıran İlay Erkök. İkincisi ise Reyyan’ın Azad isimli erkek kuzenini canlandıran Tansu Taşanlar. Bu ikinci oyuncunun performanslarıyla bölüme damga vurduklarını söyleyebiliriz. Usta aktris Ayda Aksel ise Azize Aslanbey karakteriyle ilk bölümde biraz tutuk göründü. Belki bu rol için daha farklı bir isim tercih edilebilirdi.

Hercai dizisinde birkaç sahne hafızamızda iz bırakmayı başardı. Bunlardan ilki iki kuzenin yani yukarıda oyuncuk açısından çok başarılı bulduğumuz iki kardeşin Reyyan’ın Miran’la evleneceğini öğrendiklerinde acılarını yansıttıkları sahnelerdi. Diğer sahne uçurumun kenarındaki salıncakta Miran’ın Reyyan’ı salladığı anlardı. Reyyan’ın Miran’la evleneceği kesinleştikten sonra Yaren’in Reyyan’a ızdırap içinde tehditler savurduğu sahne de hiç fena değildi. Finalde Miran’ın kız kardeşi sandığımız Gönül Aslanbey’in (Oya Unustası) aslında Miran’ın eşi olduğunu öğrendiğimiz sahne de bizi ikinci bölüm için meraklandırdı.

Hercai dizisi son yarım saat biraz doz aşımı yarattı. Genel olarak AB izleyici için çok cazip bir görüntü çizmedi. En büyük handikapı kesinlikle iki başrol oyuncusuydu. Tüm bunlara rağmen iddialı yapım senaryosuyla biraz daha vites arttırırsa ve ters köşelerin sayısını çoğaltırsa önce aynı gün yayınlanan Aşk ve Mavi dizisinin yerini doldurabilir.  Senaryo bu klişe temaya göre gerçekten çok iyiydi. Ancak projeyi kurtarmaya yeter mi? Yeter demek için erken.

Bir gün sonra: Total'de 5.85 reyting, 12.36 share ile 5., AB'de 3.56 reyting 8.13 share ile 9.sırada yer almış.

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney