nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » İSTANBULLU GELİN 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
İSTANBULLU GELİN 1.BÖLÜM

"İSTANBULLU GELİN" 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Özcan Deniz, Aslı Enver, İpek Bilgin, Salih Bademci ve Güven Murat Akpınar’ın paylaştığı “İstanbullu Gelin” dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-İstanbullu Gelin dizisinin konusu şöyle;

Annesiz ve babasız büyümek zorunda kalan Süreyya, genç yaşta hayatın yükünü sırtlamış, çok güzel ve gururlu bir genç kızdır. Konservatuar mezunu olan Süreyya, hayatını reklam seslendirerek ve vokal yaparak kazanmaktadır. Hayattaki tek akrabası teyzesi Senem ile birlikte yaşayan Süreyya’nın mütevazi yaşamı, beklenmedik bir anda karşısına çıkan zengin ve karizmatik iş adamı Faruk’a aşık olması ile sonsuza kadar değişir. 

Bursa’nın tanınmış ve köklü ailelerinden Boran ailesi içinse bu aşkı kabullenmek hiç de kolay olmayacaktır. Kocasının ölümüyle 4 oğluyla kalan Esma Sultan’ın en gözde oğlu Faruk için bambaşka hayalleri vardır. Kendine ve köklerine uygun gelin adayını çoktan seçmiştir. 

Tüm bu gelişmelerden habersiz olan Süreyya ile Faruk ise Bursa’daki aile konağına evlilik haberini vermek üzere gelirler. Ancak bu durum konağın çatısı altına giren herkesin tek hakimi olmak isteyen Esma Sultan için büyük bir şoktur. Esma Sultan’a gelin olmak kolay değildir, özellikle de kendi seçmediyse. Faruk’a olan aşkından güç alan Süreyya, kolay pes etmez, kayınvalidesinin zamanla kendisine alışacağına ve kalbini yumuşatacağına inanmak ister. Ancak Esma Hanım’ın onu kabullenmeye hiç mi hiç niyeti yoktur. 

Olaylar geliştikçe neredeyse dört yüz yıldır bütün haşmetiyle ayakta duran konak temellerinden sarsılacak, bütün aile bundan nasibini alacaktır.

-“İstanbullu Gelin” dizisi ilk bölümde klasik fakat akıcı bir senaryo izletti bize. Ancak dizide her şey o kadar tanıdık ki şimdiden bu dizi sezona damgasını vurur demek zor. Umarız bölümler ilerledikçe hiç beklenmedik ters köşelerle öngörülerimiz başarısız olmaya başlar ve ortaya daha da iyi bir dizi çıkar.  Fragmanlarda sürekli dizinin gerçek bir hikayeden uyarlandığı vurgulanıyordu. Tabi bu info beklentimizi arttırmıştı ancak daha önce çok kez izlediğimiz öykülerin bir türeviyle karşılaşınca bir nebze hayal kırıklığına uğradık.

-İstanbullu Gelin dizisi Faruk ve Süreyya’nın tanışma hikayesiyle başladı. Daha sonra onbeş milyonluk şehirde bir rastlantı sonucu karakterlerimizin yolu tekrar kesişti. Artık bu tesadüfleri dizilerimizde çok kanıksadık. Bu tesadüfün devamında Faruk Süreyya’yı tacizci iş ortağından kurtardı. Her şey ne kadar tanıdık değil mi? Öte yandan Bursa’da bir konakta Faruk’un validesi olarak yine yerli dizilerimizde sıkça gördüğümüz tipte bir anne profiliyle karşılaştık. Dizi oldukça tahmin edilir bir şekilde ilerledi ve en baştan tahmin ettiğimiz gibi de son buldu. Yine de tüm bu sıradanlıklara karşın hikaye fazla sıkmadı. Sadece Faruk’un Süreyya’nın belalısı tarafından bıçaklanması ve Faruk’un resimlerinin ekonomi dergisi ve otobüs televizyonunda Süreyya'nın karşısına çıkması bizi irrite etti. (Resim olayları abartılıydı)  Dizinin sürükleyiciliğinde elbette Cem Tuncer ve Nail Yurtsever’in yaptığı harika müziklerin ve oyunculukların genel olarak mükemmele yakın olmasının da etkisi büyük. Özellikle İpek Bilgin ve Güven Murat Akpınar adeta döktürdü.

-İstanbullu Gelin dizisinin esas zayıf karnı bizce güzel oyuncu Aslı Enver ve oynadığı karakter. Aslı Enver  çok yetenekli bir oyuncu ve bu dizinin ilk bölümünde işini gayet iyi yaptı. Ancak başarılı oyuncunun genel izleyiciyle bir kan uyuşmazlığı var. Bir de oynadığı karakterin mesleğinin müzisyenlik olması dezavantaj. Dizilerimizde bu tip meslekler özdeşimi zorlaştırıyor. Belki Süreyya karakteri için başka bir meslek seçilebilirdi. En mühimi Süreyya’nın kişiliğini çok sıradan bulduk. Bu karakterin ilerleyen haftalarda güçlendirilmesi lazım. Yansıtılan Faruk karakterinin Süreyya’ya karşı yıldırım aşkına tutulup onunla bu kadar kısa bir sürede evlenme noktasına gelmesi bizi ikna etmedi.  Belki Süreyya’nın maziden bir yarası Faruk’un ona daha çok sarılmasını sağlayabilirdi. Ancak bu hikaye Süreyya’nın geçmişte anne babasını trafik kazasında kaybetmiş olması değil. Bu çok klişe. Biz bu kadar bilgiyle Süreyya’nın geçmişinden etkilenmiyorsak bu dizideki Faruk hiç etkilenmez.

-İstanbullu Gelin dizisi  fena değil. Ancak bizce daha iyi olmalı. İddialı yapım önümüzdeki hafta vites arttırabilirse tam anlamıyla sınıfı geçecektir. 

 

Bir gün sonra: Total'de 3.56 reyting 8.39 share ile 16. olmuş. AB'de 4.63 reyting 11.83 share ile 4.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney