nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KANATSIZLAR KUŞLAR Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
KANATSIZLAR KUŞLAR

KANATSIZ KUŞLAR DİZİSİ 

1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Deniz Bolışık, Ümit Kantarcılar, Seda Türkmen, Melis Tüzüngüç ve Ahmet Varlı’nın paylaştığı Kanatsız Kuşlar dizisi bu akşam ATV’de başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-İddialı yapımın konusu kısaca şöyle;

Kısa bir süre önce babalarını kaybeden Zeynep, Emre, Cemre ve en küçük kardeşleri Aysun'a sadece yoksulluk miras kalmıştır. Hayattaki tek dayanakları, onlar için her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduğunu bildikleri anneleri Nefise'dir.

Nefise, çok erken yaşta anne olmuştur, çocuklarına yetebilmek ve onları yaşatabilmek için adeta çırpınmaktadır. Hayatın yükünü taşıyamaz hale geldikleri zor günlerde Nefise ve ailesini derinden etkileyecek bir olay yaşanır.

Öte yandan Nefise'nin büyük kızı Zeynep, ona gönülden bağlı olan Ahmet'in hislerine mesafeli durmaktadır. Ahmet'in yanında çalışmaya başladığı gün, birlikte gittikleri bir iş görüşmesinde, Onur ile tanışması, zamanla dokunan herkesi yakacak olan aşk kıvılcımlarını da ateşlemiştir...

-“Kanatsız Kuşlar” dizisi ilk bölüm senaryosu ile özellikle total izleyici için ışık verdi. Dizinin ATV’nin son dönemde yayına soktuğu Seni Kimler Aldı ve İkisini de Sevdim gibi dizilere göre daha güçlü bir birinci bölüm matematiğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Biz olağan şartlarda Kanatsız Kuşlar dizisinin Eylül ayını göreceğini düşünüyoruz.

-Kanatsız Kuşlar dizisinin ilk sahnesinde pazar artıklarını toplayan bir anne ve dört çocuğunu gördük. Bu sahne kağıt üstünde çarpıcı bir giriş olsa da karakterlerin fiziksel görüntüsü inandırıcılıktan uzaktı. Yine de sahnenin dikkatimizi canlı tutmaya muvaffak olduğu söylenebilir. Dakikalar ilerledikçe dizi giderek yükselen ritmiyle bizi kendine daha çok bağladı. Bölüm içinde ajitasyonun dozu bizce orantısız seyretse de sanırız total seyirci bundan fazla muzdarip olmamıştır. Dileriz senaryonun kalitesi haftalar ilerledikçe ideal seviyeye ulaşır.

-İlk bölümde Onur karakterini canlandıran Ümit Kantarcılar ve Zeynep karakterini canlandıran Melis Tüzüngüç gayet başarılıydı. Baba Candır dizisiyle daha geniş kitlelerin tanıdığı bir oyuncu haline gelen Melis Tüzüngüç bu dizi için pek iyi bir seçim olmuş. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Servet Pandur da Azime karakteriyle henüz ilk bölümden dikkat çekmeyi başardı. Azime bizce ilk bölümde senaryonun en gözde karakteriydi. Buna Servet Pandur’un nefis oyunculuğu da eklenince karakteri izlemeye doyamadık.

-En beğendiğimiz sahneye gelirsek; Azime’nin, Muzaffer’in sevgilisinin oğlunu Muzaffer’e gösterdiği sahne bizim için dizinin en keyifli anıydı. Bu Azime’den korkulur! Servet Pandur’un dizinin gizli başrolü olacağı şimdiden belli oldu. Dizinin esas başrolü Deniz Bolışık’ın (Nefise) ise oynadığı karakter için biraz genç kaldığını düşünüyoruz. Bu karakter için yaşça daha büyük bir oyuncu tercih edilebilir miydi acaba?

-Kanatsız Kuşlar dizisinin yüreğimizi dağlayan müziklerini de atlamamak gerek. Bölümün su gibi akmasında bu müziklerin  katkısı yadsınamaz.Dileriz iddialı yapım ilerleyen haftalarda ilk bölüm handikaplarını da bertaraf eder ve hem total hem de AB izleyici kategorisinde kanatlanmayı başarır. Zira bu potansiyele sahip.  

 

Bir gün sonra: Total'de 4.54 reyting 13.10 share ile 3. olmuş. AB'de 3.18 reyting 10.13 share ile 4. sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney