nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KARA EKMEK 2.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
KARA EKMEK 2.BÖLÜM

"KARA EKMEK" DİZİSİ 2.BÖLÜM

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

  -Kara Ekmek artık “dramatik ironi” tekniğinden yararlanıyor. Böylece tabiri münasipse vites arttırdı. Açıkçası Asiye’nin daha ikinci bölümden bu denli baskı altına alınacağını tahmin etmiyorduk. Taylan’ın kayınvalidesinin bu kadar dahil olacağını da hiç ummuyorduk meseleye. Kayınvalide renkli bir karakter.

-Ushan Çakır Çetin karakteriyle bizce harikalar yaratıyor. Dizi için müthiş bir seçim olmuş. Altan Erkekli de geçmişte usta oyuncu Şemsi İnkaya’nın canlandırdığı Üvey Baba karakterini anımsatan rolüyle yine gönlümüzü fethetti. Altan Erkekli’nin kendisini görmeye alışık olduğumuz rollerden kontrast bir karakter oynaması, sanatçının oyunculuk malzemesinin ne kadar zengin olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu arada bu sahneler bizce usta oyuncu için daha ısınma.

-Gülçin Santırcıoğlu’nun oynadığı Üvey Anne’yi nasıl görmezden gelebiliriz? Pervin biraz daha esprili bir karakter olursa tadından yenmeyecek. (bkz: Keriman/Paramparça)

-Senaryo bu hafta daha yoğun ve daha tempoluydu. Bizce müzik altı sahneler biraz arttırılabilir. Çünkü duyguların daha iyi sağılabileceği sahneler kısa geçiliyor. Rejiye   iş düşüyor burada. Bir de hem ortam ışığından hem de sanki zengin karakterlerin kast seçiminden nedense bize o zenginlik tam geçmiyor. Çetin’in ailesi daha çok bir öğretmen ailesi havası veriyor bize. İddialı yapımda görsellik zamanın gerisinde.

-Geçen hafta yazmadığımız ama bizce büyük bir hata vardı dizide. Asiye’nin odasındaki İsmail YK posterinin bir skandal olduğunu söylemek acımasızca olmaz. Asiye ve kardeşinin İsmail YK’nın tarzıyla uzaktan yakından alakası yok. Açıkçası karakterlere biraz hakaret gibi olmuş ve dizinin gerçekçiliğini zedelemiş.  İsmail YK eskisi kadar popüler değil ayrıca.

-Kara Ekmek’te bizi heyecanlandıran unsurlar çok olunca başından beri dizinin ismini pek ele almadık. İsim hikayeyle anlatılmak istenen mesajı tam ifade edemiyor. Kara Ekmek deyince çok insanın aklına madenciler ve yaşadığımız maden trajedileri geliyor. Bu da bize daha diziyi seyretmeden kasvetli bir hikayeye muhatap olacağımızı düşündürtüyor. Dizinin adı “Kirli Ekmek” falan olsa sanki daha isabetli olurmuş. Herhalde "Kara" sözcüğünün uğuruna inanılmış.

-Dizi çok iyi bir finalle bitti ve önümüzdeki haftayı da merakla bekliyoruz. Asiye nasıl kurtulur?

 Bir gün sonra: Total'de 3.32 reyting 7.97 share ile 17. olmuş. AB'de 2.86 reyting, 7.77 share ile 10. sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney