nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KARA EKMEK 5.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
KARA EKMEK 5.BÖLÜM

"KARA EKMEK" DİZİSİ 

5.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-“Kara Ekmek” dizisi, “Bu dizinin düşük reytingler almasını anlayamıyoruz” yazdıktan sonra mistik bir şekilde yükselişe geçti :) Elbette ki senaryonun dışında bir dizinin izlenme oranlarına etki eden pek çok parametre var. 

-Kara Ekmek’in bu geceki bölümüne gelirsek ekran başından yine tatmin olmuş bir şekilde ayrıldık. Biz bu dizinin senaristlerine çok inanıyoruz. Projelerinin başarılı  olacağına inandığımız senaristlerin özellikleri neler? Bir tanesi şu: Karakterleştirmeyi iyi yapıyorlar. Mesela Asiye karakteri her yönüyle iyi ya da kötü olmadığı gibi konuşma tarzıyla da çok özgün bir karakter. Senaristler kro! bir kızı çok iyi yazıyorlar. Bunlar önemli tüyolar. Zaten bizim sitedeki tüm yorumları okuyan bir senaristin projesi sağlam olur.  İyi senaryo yazmanın incelikleriyle ilgili burada daha neler paylaşacağız neler :) Vaktimiz bol nasıl olsa :) 

-Dizinin son 45 dakikası daha vurucuydu. Bölümün başında bütün aile bir aradayken  Hale’yle Asiye’nin bebek meselesi yüzünden atışması çok eğlenceliydi. Pervin‘in Ali’ye ilan’ı aşk yaptığı sahne çok çarpıcıydı. Senaryoda kötü kişiler böyle olmalı. Pervin’in Ali’ye aşık olması onu iyi biri yapmıyor fakat onu “insani” yapıyor. Bir karakterin “insani” olması iyi ya da kötü biri olmasından daha önemli.

-Asiye’yle Mine’nin ilk defa aralarına fitne girdi bu akşam. Daha önce de çok sık tartışıyorlardı. Fakat Taylan’ın Mine’ye kitap hediye etmesi birden Asiye’nin kalbine kardeşine karşı daha önce hissetmediği bir duygu soktu. Bir insanın içine öyle bir duygu girdikten sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Asiye iflah olmayacaktır. Ve bölümün sonunda Pervin’in tapuyu odanın duvarına asması yerlere yatırdı bizi.

-Kara Ekmek’te beğenmediğimiz şeyleri de yazalım yine;

Dizinin prodüksiyonu gerçekten emsallerine göre zayıf.  Boğaz’da yalıda oturan ailenin torunu Çetin, Asiye’yi diskoya götürüyor. Diskodaki kast o diskonun kalitesini kesinlikle yansıtmıyor.  Eli yüzü düzgün kim varsa doldurmuşlar içeri. Kast kalitesi daha yüksek olmalı. Hadi diyelim prodüksiyon bütçesi sınırlı!!! Diskoda çalan müziklere ne demeli? Diskoda çalan ikinci şarkıyı duyan Asiye’nin “Bunu ben bile dinlemem” diye ti’ye alması gerekir :) Bu müzik zevki Çetin’i de Bağcılar çocuğu yapmış. Kulağımızı biraz kirletti bu sahne. Hadi Asiye kro da Çetin de mi kro?

-Bahsettiğimiz müzik seçiminden ötürü yönetmenimize saygılarımızı yolluyoruz. Birinci bölümde Selen'in uçurumdan atıldığı sahneden beri açığını arıyoruz zaten :)

 

Bir gün sonra: Total'de 4.96 reyting 11.06 share ile 5.olmuş. AB'de 4.97 reyting 11.41 share ile 7.sırada yer almış. 

 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney