nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KARA EKMEK 7.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
KARA EKMEK 7.BÖLÜM

"KARA EKMEK" DİZİSİ 7.BÖLÜM

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-İyi dizi kötü yolda. Kara Ekmek’in durumunu böyle özetleyebiliriz. Taylan’la Mine’nin ilişkisi vicdanımızı rahatsız etti. Bunun en büyük sebebi Hale’nin yeterince kötü biri olduğunu düşünmememiz. Hale’yle Taylan’ın geçmişte yaşadığı evlat acısı Hale’yle güçlü bir duygusal bağ kurmamıza sebep oldu. Asiye’nin Hale’yi kızdırması bizi eğlendiriyordu fakat Hale’nin Mine’ye tercih edilmeyi şu aşamada hak ettiğini hiç düşünmüyoruz. Senaryo grubunun büyük ümit bağladığını düşündüğümüz bu ilişki doğru bir yol izlemediği için bizde çok olumsuz duygular uyandırdı.

-Kara Ekmek’te iki haftadır garip şeyler oluyor. Projelerine çok inandığımız senaristler senaryolarına ihanet ediyor. Geçen haftaki bölümde iki şey bizi çok rahatsız etti. Birincisi Seda karakterinin şantaj yaparken müthiş soğukkanlı bir profil çizmesi, içtikten sonra tam bir geri zekalı gibi davranması. Seda karakterini sevemedik. Seda’nın uzattıkça uzatılan  diskodaki sarhoşluk sahnesi bizim için bitmek bilmedi. Karakterdeki tutarsızlık Seda karakterini canlandıran oyuncunun performansına o kadar yansımıştı ki hayatımızda bu kadar kötü bir sarhoş sahnesi pek izlememişizdir. Geçen haftaki bölümde bizi rahatsız eden ve dizinin gidişatını olumsuz etkileyeceğini düşündüğümüz ikinci hadise ise Taylan’la Mine arasında platonik olmaktan çıkmaya başlayan yanlış ilişkiydi. Bu gece ise Taylan ve Mine’nin öpüştüğünü gördük. Bu, efendilikten kazanan Taylan karakterine de masumiyeti temsil eden Mine’ye de büyük zarar verdi. Senaryo grubu bu konuda bizce ciddi bir yanlış içinde.

-Kara Ekmek’in yedinci bölümünü değerlendirdiğimizde senaryonun vites arttıramadığını görüyoruz. Ve senaryo grubu direksiyon hakimiyetini kaybediyor. Asiye’nin baba evindeki sahneler ve ambiyans çok sıkıyor bizi. Çünkü bu evde geçen olayların yarısının dizinin ana meselesiyle alakası yok. Doğru senaryoda böyle sahneler olmaz. (Bkz: Paramparça) Asiye’nin babannesi Pervin’i evdeki misafir üzerinden kıskandırmaya çalışıyor. Bu sahneler çok gereksizdi. Pervin’in Mine’nin nişanlısına duygularını izlediğimiz sahneler komple çöp. Tamam Pervin önceki bölümlerde aşkını itiraf etti güzeldi ama neden hala bu sularda dolaşıyoruz? Neden ana konu bu kadar dağılıyor?

-Çetin karakterinin kendisine şantaj yapanlara her para verişinde moralman biraz daha çökmesi gerekirken Çetin tabiri münasipse "lay lay lom" bir moda geçti. Çetin kendisine üzülmüyorsa biz izleyici olarak neden üzülelim? Çetin zengin bir karakter diye onun durumuna duyarsız olacağımızı düşünen senaristler çok yanılıyor. Asiye’ya şantaj yapan Seda Çetin’e arsayı sattırdı. Bölüm sonunda Asiye, Çetin ve Seda kankaya bağlıyorlar. Yarım milyona arsasını satmak zorunda kalan bir adam kendisine şantaj yapan insana böyle davranabilir mi?

-Kara Ekmek çok şey oluyor gibi görünüp hiçbir şey olmayan bi hikayeye evrilme tehlikesi içinde. Biz bu diziyi temel olarak Asiye’nin çılgınlıkları ve gözü karalıkları için izliyoruz.  Biz Seda Asiye’ye şantaj yaptığında Asiye'nin Seda’yı (mesela) dağa kaldırmasını, bir dağ kulübesine kapatmasını  beklerdik. Asiye’nin asıl olayı bebeğinin istikbali için şantajcılara her türlü kötülüğü yapabilecek kadar gözü kara biri olması. Ama Asiye yeterince baskı altında değil. Asiye’nin yolu bir insanın istediği hayatı yaşayabilmek için mafya ya da kanun kaçağı olmayı seçmesi gibi bir şey. Peki siz hiç Asiye’nin rahatlığında bir kanun kaçağı gördünüz mü? Bu dizi Selena ya da Cennet Mahallesi değil. Olayları komedi dizisi gibi ele alamazsınız. Bu arada Asiye’nin temel problemi Mine’yi Taylan’dan uzaklaştırmak olmamalı. Bu tavır gerçek hayatla çelişiyor ve diziyi basitleştiriyor. Asiye bilakis Mine’ye “yap et” demeli ama biz Asiye’nin Taylan’a aşık olduğunu düşünmeliyiz. Ser verip sır vermeyen karakterler efsane olur…

-Asiye’nin Seda’yla da eski sevgilisiyle de maceraları bizi bu gece yeteri kadar tatmin etmedi. Asiye’nin eski sevgilisi hem sevimsiz hem de karikatürize bir tip. Seda da kaliteli ve yaman bir düşman olmadığı için bu karakterler acil olarak bakıma alınmalı…

 -Kara Ekmek’te matematik doğru ama senaryo sadece matematik değildir. Dizide sahneler gerçekçi olmayınca dizinin ortasında klip girince o klip bizde gerekli etkiyi yaratmıyor.  Bu arada Asiye’nin lösemili kardeşi n’oldu? Senarist  bu hastalık meselesini bomba bir olay olarak izleyicinin önüne koyduktan sonra bu meseleye gerekli ciddiyeti göstermezse izleyici senaryodan soğuyor. Bu geceki bölümde Asiye “Hasta kardeşim için mücadele ediyorum” benzeri bir cümle kullanmasaydı  bu konunun  esamisi okunmayacaktı dizide. Kara Ekmek’in çok sevdiğimiz senaristleri silkelenmeli ve devrimsel bir atağa geçmeli senaryoda. 

Bir gün sonra: Total'de 4.03 reyting 9.98 share ile 8.olmuş. AB'de 4.73 reyting 12.05 share ile 3. olmuş. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney