nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KARA KUTU 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
KARA KUTU 1.BÖLÜM

"KARA KUTU" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Kara Kutu’nun eli yüzü düzgün bir senaryosu var. Oyunculuklar da senaryo da iyimser olabileceğimiz bir kalitedeydi dizide. Oyunculukların  senaryodan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Cevahir karakterini canlandıran Mehmet Ali Kaptanlar bize göre bölümün yıldızıydı. Orhan Kılıç, Hazım Körmükçü ve Kerem Alışık’ı da çok beğendiğimiz gibi Mansur karakterini canlandıran Hakan Şahin’in oyunculuğunu da epey başarılı bulduk.

-Dizi Deniz Uğur’un canlandırdığı Canan karakterinin üzerinde daha çok durabilirdi. Çünkü kısa sürede Canan karakteriyle özdeşim kurmayı başarmıştık. Bu durumda daha yoğun bir senaryo izlediğimizi söyleyebilecektik. Fakat senaryo Canan’ın sahnelerini azaltıp Mehmet’in hayatı üzerine yoğunlaştı. 

-Canan kocasından ümit kesmese de sanki kocasının durumuna alışmış gibi görünmeye başladı. Çünkü senaryoda Mehmet’in yeni hayatı daha çok önemsenmişti. Ancak Canan’ın hikayesi aslında bizde daha güçlü duygular uyandırmıştı. Bir süre sonra Mehmet’in yeni çevresinden ve yan konulardan ötürü dizi daha çok bir AB dizisine döndü. Kara Kutu’yu Canan’a ilgi duyduğu için izleyen kitle bir süre bir süre sonra diziden sıkıldı.

-Birinci bölümde en çok beğendiğimiz sahnelere gelirsek Mehmet’in Mansur’la dövüştüğü ve onu alt ettiği sahne bizi tatmin etti. Mansur’la buluşmaya gidip onu öldürdüğü sahne de bizim açımızdan başarılıydı. Sadi Celil Cengiz’in canlandırdığı Serhat karakterinin Mansur’a kendisini öldürmemesi için yalvardığı ve Mansur’un kendisini öldürdüğü sahneyi de etkileyici bulduk.

-Haftalar ilerledikçe daha geniş kitlelere ulaşacağını düşündüğümüz Kara Kutu’da dizi biterken bizim açımızdan kaygı verici bir gelişme oldu. Mehmet’in sevgilisinin de Mehmet’i korumak için çalıştığını öğrenince endişeye kapıldık. Açıkçası bu sürpriz hiç mi hiç hoşumuza gitmedi. Organik bulmadığımız bu gelişme bize Reaksiyon dizisinin senaryo handikaplarından birini hatırlattı. Senaryolarımızda “şaşırtmak” birinci amaç haline gelince dizi  “formülasyon” bir senaryoya dönüşüyor ve bizim için sahiciliğini yitirmeye başlıyor. Bu son dakika sürprizi yüzünden dizinin bizim için sahiciliğini bir parça yitirdiğini söyleyebiliriz.

-Kara Kutu'nun senaristleri  “şaşırtmaya çalışma” meselesini fazla abartmamalı, ikincisi diziyi bize hissettirdiği duyguların çeşitliliği açısından zenginleştirmeli. 

Bir gün sonra: Total'de 2.80 reyting 6.46 share ile 20.olmuş. AB'de 3.04 reyting 7.18 share ile 10.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney