nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KARA YAZI 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
KARA YAZI 1.BÖLÜM

"KARA YAZI" DİZİSİ 1.BÖLÜM 

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Haluk Bilginer, Emre Kınay, Zeynep Çamcı ve Ushan Çakır’ın paylaştığı  Kara Yazı disizi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Kara Yazı dizisinin konusu kısaca şöyle;

Daha küçük bir çocukken kız kardeşlerine annelik yapmaya başlayan, babasına ve üvey annesine kol kanat geren Yaren görev yerini bekleyen bir öğretmen adayıdır. Küçük ve yoksul dünyasında kardeşlerinden başka kimseye yer yoktur. Geçim sıkıntısı ve babasının namus takıntısı arasında sıkışıp kalan Yaren’in hayatı kız kardeşi Derya’nın başına gelen kötü bir olay sonucu alt üst olacaktır.

Mehmet, Karahan Ailesinin tek oğludur. Hayatı boyunca babasından sevgi beklemiş ama hiç görememiştir. Kendi ayakları üzerinde durabilmek için kurduğu kozmetik firmasının başarılı olabilmesi için var gücüyle çalışmaktadır. Yardım etmek adına attığı adımın hayatını sonsuza kadar değiştireceğinden habersizdir.

Ödül gecesi yaşananlar hem Mehmet’i, hem de Yaren’i dönülmez bir yola sürükleyecek, Uluçınar ve Karahan ailelerini karşı karşıya getirecektir.

-İsminde "Kara" geçen diziler furyası son sürat devam ediyor.  Biz "Kara Yazı" ismini beğenmiştik. Ancak Kara Yazı dizisi bu akşam bizi ekrana mıhlayamadı. Bunun sebeplerini şöyle özetleyebiliriz. Öncelikle Karahan ailesinin tek oğlu Mehmet’in katil olma hikayesi bizi pek ikna etmedi. Bizce bu durum çok daha doğal bir şekilde gelişmeliydi. Henüz ilk bölümün başlarında gerçekleşen bu hadise sonrasında diziye konsantrasyonumuzu olumsuz etkiledi. Mehmet’in katil olmasından dakikalar önce ödül gecesinde Mehmet kürsüdeyken babası Oğuz Bey’in (Haluk Bilginer) çekip gitmesi ağzımızda kekremsi bir tat bıraktı. Sonrasında Mehmet’in ödülü yere atıp parçalaması daha da abartılıydı. Ushan Çakır rolünde oldukça iyi görünmesine rağmen onun bu performansı bölümün sınıfı geçmesine yetmedi.  Bu arada Ushan Çakır’ın canlandırdığı karakter çeşitli açılardan yoğun derecede Kara Ekmek’te canlandırdığı Çetin karakterine benziyor.   

-Kara Yazı’nın ilk bölümünde bizim için en az Mehmet’in katil olma hikayesi kadar büyük bir handikap vardı. O da Zeynep Çamcı’nın bu hikayenin başrolünde olması. Özellikle komedi ve romantik komedi dizlerindeki başarılı performansıyla her zaman beğenimizi kazanan sempatik oyuncu hassas senaryonun inandırıcılığını daha da çok zedeledi. Zeynep Çamcı’nın canlandırdığı Yaren karakteriyle ne yazık ki güçlü bir özdeşim kuramadık. Ülkenin ultra zengin ailelerine kafa tutan gariban! kız modeli izleyiciye pek inandırıcı gelmiyor. Bakalım bu kez sonuç ne olacak? Bu arada Türkiye'nin en büyük oyuncularından Haluk Bilginer’in canlandırdığı her karakteri aynı biçimde oynamaya başladığını fark ettik. Bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi takdirinize kalmış.

-Kara Yazı’nın ilk bölümünde bazı oyuncuklara gerçekten şapka çıkardık. Esma rolünde Leyla Kader İlhan adeta döktürdü. Yaren’in küçük kardeşi Su Burcu Yazgı Coşkun da özellikle saçlarının kesildiği sahnede bam telimize basmayı başardı. Emre Kınay ise tutucu ve despot aile babası rolünde hiç fena değildi. 

 -Kara Yazı dizisinde bizi heyecanlandıran sahnelere gelirsek; Yaren’in kardeşi Songül’ün okula devamı konusunda babasına yaptığı çıkış bizi çok etkiledi. Yine Yaren’in erkekler tuvaletinde Mehmet’le tanışma şekli de oldukça sıcak ve eğlenceli bir sahne izlememizi sağladı.

-Bu akşam sektörün yıldız senaristleri Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon'un kaleme aldığı Kara Yazı dizisi görkemli bir başlangıç yapamadı. Ancak dizinin ilk bölümü telafi etmek için yeterince kredisi var. Bizce iddialı yapım Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Anne dizilerinin karşısında ayakta kalabilmek için bu akşamki performansının çok üzerine çıkmalı.

 

Bir gün sonra: Total'de 2.88  6.51 share ile 14.olmuş. AB'de 2.99 reyting 7.35 share ile 9.sırada yer almış.  

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney