nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KIŞ GÜNEŞİ 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 2
KIŞ GÜNEŞİ 1.BÖLÜM

"KIŞ GÜNEŞİ" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Şükrü Özyıldız ile Aslı Enver’in yanı sıra Mahir Günşiray, Şenay Gürler, Hakan Gerçek, Başak Parlak, Berrak Kuş ve Hakan Boyav’ın paylaştığı “Kış Güneşi” dizisi bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Öncelikle dizinin konusunu anımsayalım;

7.doğum gününde evinin bahçesinde ikiz kardeşi Mete ve arkadaşları Nisan ile saklambaç oynayan Efe bütün hayatını değiştirecek bir olaya şahit olur. Gördüklerini babasına anlatmak için kimseye belli etmeden babasının otomobiline saklanır. Tüm ev halkı Efe’yi ararken, babası Harun aldığı bir telefon ile alelacele evden çıkmak zorunda kalır. İkiz kardeşler Efe ve Mete’nin yolları uzun yıllar bir daha birleşmemek üzere ayrılacaktır.

-Bizim dizilerimizin senaryolarında ilk bölüm sendromu son sürat devam ediyor. Bu zamana kadar bizi ilk bölüm senaryosuyla en çok tatmin eden yapım “Aşk Yeniden” dizisi oldu. Daha birinci bölümden büyük bir izlenme payı elde eden yapım “denek grubu” çalışmasının iyi yapıldığı dizilerden biriydi. “Aşk Yeniden” dışında da ilk bölümünü beğendiğimiz işler oldu elbette. Bu diziler ışık veriyordu fakat  dört dörtlük görünmüyordu. Bu sene ise kış sezonunda rakipleriyle aynı anda başlayan hiçbir dizi ilk bölümden tabiri münasipse "gümbür gümbür" bir başlangıç yapamadı. Hatırladığımız kadarıyla bu kış en iyi başlangıcı Star TV’de yayınlanan “Göç Zamanı” dizisi yaptı. Bununla birlikte ivme kazanarak yoluna devam etmesi beklenen dizi ikinci bölümden itibaren yumuşak bir düşüşe geçti. "Analar ve Anneler" de yine öyle.  İlk bölümüne çok bayılmadığımız birçok dizi ise haftalar ilerledikçe oturdu. Yani dizilerin ilk bölümünden geleceğini ön görmenin zor olduğu bir sezon yaşıyoruz.

-Kış Güneşi’ne gelirsek; Kış Güneşi’nin birinci bölümünü uzun uzun yorumlayamayacağız. Çünkü dizinin birinci bölüm senaryosunu fazla beğenmedik. İlk bölüm bizi o kadar yordu ki diziyi sahne sahne yorumlamaya mecalimiz kalmadı. (Yerli) Dizi senaryolarında ikiz meseleleri komedi yapmıyorsanız izleyiciye pek geçmiyor. Yine Show TV'de yayınlanan "Beyaz Yalan" isimli dizinin akıbeti malum. Fakat birinci bölümden bir yargıya varmak çok ama çok yanlış olur. İlk elin günahı olmaz diyelim. 

-Kış Güneşi'nde neleri sevdik? Dizide kullanılan sözlü şarkıyı çok beğendik. Tabiri münasipse tam "damar" olmuş. Bu dizi için özel olarak mı bestelendi bilmiyoruz fakat kısa sürede ağza takılan bu şarkıyı iddialı yapımın içinde kullanmayı düşünenleri tebrik ediyoruz. Bir de Aslı Enver mükemmel ağlıyor...   

 

Bir gün sonra: Total'de 2.13 reyting 4.93 share ile 28.olmuş. AB'de 2.04 reyting 4.99 share ile 23.sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney