nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KIZLARIM İÇİN Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
KIZLARIM İÇİN

KIZLARIM İÇİN DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

Başrollerini Fikret Kuşkan, Tuvana Türkay, Elifcan Ongurlar, Sanem Yeles, Ülkü Duru ve Serdar Özer’in paylaştığı “Kızlarım İçin” dizisi bu akşam başladı. İddialı yapımın ilk bölümünü nasıl bulduk?

Kızlarım İçin dizisinin konusu kısaca şöyle;

“Hikayemiz İstanbul Beykoz’da babadan kalma iki katlı ahşap bir evde yaşayan Yaşar Yılmaz ve ailesinin hikayesidir. Yaşar, evin geçimini sağlamak için mahalleden komşuları Zübeyir’in kahvehanesinde ve oto yıkamacıda çalışmaya başlamış lakin yine de karısının dırdırından kurtulamamıştır.

Anne ve babalarının kavgalarına mani olamayan beş kız kardeşinse tek yapabileceği bir an önce kurtulmak için bir yol bulmaktır. En büyük ablaları Selva, evli olduğu için bu durumdan en az etkilenenidir. Kumru evin en büyüğü, tıp fakültesi son sınıftadır ve para kazanıp hem kendini hem kardeşlerini kurtarmasına bir yıl kalmıştır. Sumru da üniversitededir ama o sorunlardan kaçmak için eğlenmeyi seçmiştir. Duygularıyla hareket eder. Canı ne zaman ne isterse öyle davranıp öyle yaşar. Suna daha lisededir ama Kumru ablasını örnek alarak kafasını kitaplara gömerek evdeki huzursuzluktan kaçmaya çalışır. En küçükleri Hüma ise her şeyden en fazla etkilenen olur. Anne ve babalarına rağmen kız kardeşler mutludurlar. Çünkü birbirlerine sahiptirler. En kötü zamanlarında bile içlerinden biri herkesi güldürecek bir şey yapar. Ancak annelerinin yaptığı bir hata başta Yaşar olmak üzere tüm çocukların hayatını geri dönülmez bir şekilde değiştirecektir.”

“Kızlarım İçin” dizisi bu akşam orta karar bir başlangıç yaptı. Bu hikaye bizce daha  iyi işlenebilirdi ancak yine de dizinin önümüzdeki bölümler için merak uyandırdığını söyleyebiliriz. 

“Kızlarım İçin” dizisinin senaryosu lafı pek dolandırmadan hızlı bir giriş yaptı. Böyle senaryolara bayılırız.  Ancak giriş sahnesi çok orijinal bir sahne değildi. Dizinin finalde yaptığı ters köşe yani Yaşar’ın (Fikret Kuşkan) aslında katil olmayıp kızının yerine suçu üstlenmesi  hikayeyi keyifli hale getirdi.

Dizinin başlarında Yaşar rolünde Fikret Kuşkan’a kolay alışamadık. Zira bu harika bir diksiyona sahip şair ruhlu aile babası bize başlarda çaycısından taksi şoförüne bütün karakterlerin edebi bir dille konuştuğu bir zamanların fenomen dizisi Sıcak Saatler’i hatırlattı. Gerçek hayatta böyle konuşan bir oto yıkamacı ya da kahveci var mıdır acaba? Biz böyle konuşan bir karakterle sokakta karşılaşsak sanırız “Abi sen burada harcanıyorsun, git radyo programı yap” falan deriz. Yaşar karakteri emekli bir ilkokul öğretmeni bile olsa sanki daha inandırıcı olurdu.Benzer bir duyguyu iki yıl önce yayınlanan Racon dizisinde Kenan Korhan rolünde Mehmet Aslantuğ’u izlerken hissetmiştik. Neyse ki dizi ilerledikçe ve olaylar ilginçleştikçe bu durum daha az gözümüze batmaya başladı. Yine de orada bir sıkıntı var.

“Kızlarım İçin” dizisi adeta bir üçüncü sayfa haberini hikayeleştirmiş gibiydi. Bolca klişeyle karşılaştık. Evin öldürülen annesinin bölüm boyu abartılı hareketleri, arkadaşının eşiyle münasebeti zaman zaman bize bir günlük dizi tadı verdi.  Fakat dizinin bütününe ve bazı oyunculuklara bakınca Kızlarım İçin dizisinin şansı olduğunu düşünüyoruz. Tabi peşinen ilerisi için pembe bir tablo çizmemekte fayda var.

Birinci bölümde güzel oyuncular Tuvana Türkay ve Elifcan Ongurlar adeta döktürdü. Dizinin finalinde Sumru’nun (Elifcan Ongurlar) annesini öldürdüğü sahne oyunculuk açısından oldukça vurucuydu. Ancak darbe sonucu kafasını bir yere çarpıp istemeden öldürülen karakterlerden artık bıkkınlık geldi. Dileriz bu son olur :) Sonrasında Sumru ile Yaşar’ın diyalogu ve Yaşar’ın tutuklanma sahnesini soluksuz izledik. Dizinin bütününde ebeveynler yerine Yaşar’ın kızlarının hayatlarına belki daha fazla odaklanabilirdik. Ancak ilerleyen bölümlerde bunun telafi edileceğini düşünüyoruz.

“Kızlarım İçin” dizisinin biraz daha kaliteye ihtiyacı var. Bizce ikinci bölümde dizinin akıbeti belli olacaktır.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney