nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » KÖRDÜĞÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
KÖRDÜĞÜM

"KÖRDÜĞÜM" DİZİSİ 1.BÖLÜM

 TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin, Alican Yücesoy, Ayda Aksel, Ege Aydan, Rojda Demirer ve Naz Elmas’ın paylaştığı “Kördüğüm” dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Öncelikle kaliteli dizilerde görmeye alışık olduğumuz bir oyuncu kadrosunu bu dizide buluşturan yapım şirketini kutlamak lazım. Oyuncu kadrosu diziden beklentimizi yükseltti. Ancak ne yazık ki senaryoyla ilgili aynı olumlu şeyleri söyleyebilmek birinci bölüm itibarıyla mümkün değil. Bizce Kördüğüm dizisi ikinci bölümden itibaren radikal senaryo değişikliklerine gitmeli.  

Önce dizinin baş karakterlerini tanıyalım;

İbrahim Çelikkol’un canlandırdığı Ali Nejat karakteri şöyle tanıtılmış.” Metropol karmaşasının tam ortasında yaşayan, güçlü, varlıklı, etkileyici, katı, insafsız genç bir işadamı.. Küçük yaşlardan itibaren yurt dışının en prestijli okullarında yatılı okumuş, sevgiyi tanımamış, aile sıcaklığını bilmemiş bir adam. Yıllar içinde yüreği iyice katılaşmış, yuva kavramına inanmaz, çocukları sevmez, kadınlara hiç değer vermez..  Aşka inanmadığı gibi hep küçümser. Hayattaki tek amacı kazanmak ve başarılı olmak.. Lakin işinde kazandığı başarılar artık onu heyecanlandırmamaktadır. Güce ve dünya nimetlerine olan doygunluğu, onu hız ve tehlike dolu dolu bir yaşama itmiştir. Adrenalin dolu bir hayatı hedef almıştır bunun için de sadece ölümle burun buruna geleceği oyunları tercih eder. Ölümün nefesini ensesinde hissetmekten zevk alır. Tehlikeli sporlar yapar ve hep kazanma güdüsünü sınayacak yeni mecralar arayışındadır.."

Belçim Bilgin’in canlandırdığı Naz Özer karakteri ise şöyle özetleniyor. “Dünya nimetlerine değil, insanlara ve duygulara değer verir. İdealist, kendinden emin, maddi açılımlarda kanaatkar, yeni çocuk doktoru olmuş genç bir kadın. Cesurdur, sözünü sakınmaz ve haksızlıklar karşısında boğun eğmez. Kocası Umut ile yaşadığı ilk aşkının meyvesi olan bebeğini hamileliği sırasında kaybetmiştir. Bu yüzden kalben, tamamen bedeninde ölen minik bebeğine bağlıdır. Onun üstüne başka bir bebek istemeyecek, belki de bir daha çocuk sahibi olamayacaktır. Umut’un ikinci bir çocuk isteği aralarında hep bir çatışma konusu olur. Ve Umut ile Naz’ın evliliklerindeki kırılma noktaları giderek büyür."

Kağıt üstünde karakterlerini, fragmanlarda genel havasını soğuk bulduğumuz "Kördüğüm" dizisi bu akşam bizi ekrana mıhlayamadı. Bunun sebeplerini birkaç maddede özetleyebiliriz.

  1. “Kördüğüm” tv izleyicisine mesafeli bir dizi. Bunda genel olarak hikayenin ve karakterlerin soğukluğunun yanında dizinin müziklerinin de payı büyük.

  2. Dizinin senaryo anlayışı sorunlu. Senaryonun ritmi reyting yapan yerli dizilere göre çok yavaş ve senaryo diğer karakterleri tanıtma kaygısı içine de girerek çok dağınık bir görüntü çiziyor. Dizinin merkezindeki Ali Nejat ve Naz karakterlerini daha fazla görmeliydik. Bunun yanında bu karakterler daha gerçekçi, daha doğal ve Türk halkına daha yakın kişilikler olmalıydı.

  3. Dizinin Perşembe gecesi  ciddi rakipleri var. (Kurtlar Vadisi Pusu, Yeter, Asla Vazgeçmem ve Muhteşem Yüzyıl Kösem)

-Dizinin sevdiğimiz sahnelerine gelirsek: Bizce palyaçolarla Naz’ın hastalarına yapılan sürpriz dizinin en sıcak sahnesiydi. Bu sahnenin dizinin en etkili sahnesi olması dizinin ne kadar soğuk bir dizi olduğunun bir başka göstergesi. Fragmanlarda devamlı gösterilen kaza sahnesi ise senaryo akışı içinde yeterince çarpıcı değildi. Belki bu sahne senaryonun başına yerleştirilebilirdi.   

 -Oyuncu kadrosu ve başarılı prodüksiyonuyla hayranlığımızı kazanan Kördüğüm dizisinin haftalar ilerledikçe senaryosuyla da aynı seviyeye ulaşmasını umuyoruz. Kaliteli bir iş ortaya koyma kaygısındaki bu yapım yayından kalkmamalı...

Bir gün sonra: Total'de 4.73 share 11.17 share ile 6.olmuş. AB'de 5.33 reyting 14.26 share ile 3.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney