nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » MEHMETÇİK KUT'ÜL AMARESenaryorum Puanı: 5 üzerinden 5
MEHMETÇİK KUT'ÜL AMARE

"MEHMETÇİK KUT'ÜL AMARE" DİZİSİ 1.BÖLÜM

   TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

-Başrollerini Kaan Taşaner, Serdar Gökhan, İsmail Ege Şaşmaz, Gamze Özçelik ve İlker Aksum gibi isimlerin paylaştığı Mehmetçik Kut'ül Amare dizisi bu akşam başladı. Dizinin ilk bölümünü nasıl bulduk?

-İddialı dizinin konusu şöyle: 

"Darülfünun talebesi olan Mehmet, vatanı için her türlü fedakarlığı ve çabayı göstermekten geri durmaz. Bu amaçla başında Süleyman Askeri Bey'in bulunduğu ve en kabiliyetli askerlerin seçildiği Osmancık Taburu'na katılıp cepheye gitmek için büyük bir mücadele gösterir.

İhtişamlı bir devletin varislerine bıraktığı son destan olan Kut'ül Amare Zaferi'ni konu alan dizi, Mehmet karakterini merkezine alarak her anı heyecan, aksiyon ve derin duygularla yoğrulmuş hikâyesiyle seyirciyle buluşacaktır. Bunun yanında Mehmet'in, vatan için canını ortaya koyarken karşısına çıkacak Zeynep ile yaşayacakları sevda ise, çöle yazılan bir aşk destanı olacaktır.

Mehmet, başında Süleyman Askeri Bey'in bulunduğu Osmancık Taburu'yla birlikte Arap coğrafyasında büyük bir mücadele gösterecektir. Bölgede yaptıklarıyla Osmancık Taburu içinde büyük bir kahraman haline gelecektir. Mehmet kahramanlıkları ile İngilizlerin oyunlarını bozacak ve Kut'ül Amare destanının mimarı olacaktır.

Osmanlı Devleti'nin, İngilizleri Kut'ül-Amare'de kuşatıp teslim almasında canını ortaya koyacak olan Mehmet ile birlikte Osmancık Taburu'nun diğer kahraman askerleri de yakından tanıtılacaktır. Aynı zamanda Osmanlı Devleti askerleriyle, İngiliz askerleri arasında çöllerde, dağ başlarında, nehirlerde yaşanan amansız mücadele tarihi kaynaklara dayanılarak anlatılacaktır."

-İlk bölüm senaryoları her zaman zordur. Ancak bu akşam daha ilk saniyeden itibaren izleyiciyi içini alan oldukça tempolu bir bölüm izledik. Giriş sahnesinde Süleyman Askeri Bey'i canlandıran Kaan Taşaner’in müthiş performansı dizinin devamının da habercisi gibiydi. Osmancık taburunun seçmelerini soluksuz izledik. Hikayenin kahramanlarından Mehmet’i canlandıran İsmail Ege Şaşmaz endişelerimizi bertaraf eden çok etkileyici bir performans sergiledi. Mehmet’in hastanede kardeşi Said’den ayağının kesileceğini ve savaşa gidemeyeceğini öğrendiği sahnede genç oyuncu bizi epey duygulandırdı. Bölümün en duygusal sahnesi ise bize göre Mehmet’in Serdar Gökhan’ın canlandırdığı Hüsrev’in ağzından hikayesini dinlediğimiz sahneydi. Anne babası öldürülen küçük Mehmet’in acısını iliklerimizde hissettik. Bu arada birçok dizinin aksine Mehmet’in çocukluğunu canlandıran minik oyuncunun seçiminde de büyük titizlik gösterilmişti.

Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinin genel kastıyla ilgili de değerlendirme yapmak isteriz. Bizce Türkiye’nin en başarılı aktörlerinden İlker Aksum Cox karakteri için harika bir seçim olmuş. Güzel oyuncu Gamze Özçelik rolüne cuk oturmuş. Yıllarca Yeşilçam filmlerinde dublajlı izlediğimiz Serdar Gökhan Diriliş’te olduğu gibi  kendi sesiyle adeta döktürüyor. Sadece Victoria karakterini canlandıran Eva Dedova’yı rolünde çok doğal bulmadık. Hatırladığımız kadarıyla Victoria dışındaki oyuncusu seçimleri için on üzerinden on verilebilir. Bir dizide herhalde ilk kez bu oranda bir kast başarısı gözlemliyoruz.

Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinin henüz birinci bölümden izleyiciyi aksiyona doyurduğunu söyleyebiliriz. Cox ve Victoria’nın kaçış sahnesi ve devamında pazardaki çatışma sahnesi Cox’un abartılı şansına ve birkaç detaya karşın adeta gözlerimizin pasını sildi. Dizinin bütününde de reji işin büyüklüğü ve zorluğunun altından başarıyla kalkmış. Küçük eksikler ve hataları bölümün ritmi iyi kamufle etti.

Kut’ül  Amare Zaferi ne yazık ki Türkiye’de yeterince bilinmiyor ve çok dersler çıkarılması gereken bu tarihi başarıyla ilgili toplumun büyük bir kısmı son yıllarda bilinçlenmeye başladı.  Dizi sayesinde  bilinmeyen birçok tarihi gerçek de umuyoruz gün yüzüne çıkacak. Daha savaş öncesinde böyle yoğun bir bölüm izleyebiliyorsak devamındaki bölümlerde göz yaşının sel olup akacağını ön görmek zor değil. Başta TRT Genel Müdürü İbrahim Eren olmak üzere TRT 1’in başarılı dizilerinde büyük pay sahibi olan Kurtuluş Zeydan, Şaban Şikar ve Mehmetçik Kut’ül Amare dizisinde emeği geçen herkesi kutluyoruz. 

Bir gün sonra: Total'de 7.45 reyting 15.48 share ile 2.olmuş. AB'de 9.57 reyting 20,52 share ile 1.sırada yer almış.

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney