nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » MERYEM DİZİSİ1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
MERYEM DİZİSİ1.BÖLÜM

MERYEM DİZİSİ 1.BÖLÜM 

 TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

Başrollerini Ayça Ayşin Turan, Furkan Andıç ve Cemal Toktaş’ın paylaştığı Meryem dizisi bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

İddialı dizinin konusu kısaca şöyle;

Oktay, sonunda savcı olacaktır. Sevgilisinden akşam yemeği daveti alan Meryem ise evlilik teklifi alacağını düşünerek havalara uçar.  Meşhur Sargun Holding’in veliahttı Savaş Sargun da sevgilisine evlenme teklif etmeye hazırlanmaktadır. Babası Sevinç ile evlenmesine karşıdır ama Savaş babasının lafı ile aşkından vazgeçecek bir adam değildir.

Oktay’ın kullandığı araç Savaş’ın nişanlısına çarpar ve onu ölüme terk eder. Oktay’ın kariyeri için endişelenen Meryem, işin içinde bir ölüm olduğunu bilmeden suçu üstlenir. Savaş ise sevgilisinin katili zannettiği Meryem’e hayatı zindan etmeye kararlıdır… 

Meryem dizisi ise bu akşam büyüleyici bir başlangıç yapamadı. İddialı dizi belki sonbahara kadar kendisine izleyici bulabilir fakat bu görüntüyle devam etmesi halinde dizinin işi çok kolay değil. Tamamen birinci bölümü referans alıyoruz. Dizinin orinalinin dramatik yapısı oldukça sağlam. Dileriz bu kalite Meryem'e de yansır.

-Meryem dizisi iki farklı çiftin hayatlarına odaklanarak başladı. Ancak Sevinç karakteriyle güçlü bir bağ kuramadık. Seçilen aktris sanırız bölüm oyuncusu olarak değerlendirilmiş ve bu karaktere oyuncu seçiminde gerekli özen gösterilmemiş. Dublajlı olarak izlediğimiz ve performansını zayıf bulduğumuz bu oyuncu diğer bütün düğmelerin de yanlış iliklenmesine sebep oldu. Sevinç’in ölümü bizi yeteri kadar üzmedi ve oyuncuların buna verdiği tepkiler de ne yazık ki bize pek geçmedi. Keşke ama keşke Sevinç karakteri için çok daha tecrübeli bir oyuncu seçilseydi. Örneğin 5 Oscarlı Braveheart filminde hikayenin başlarında İngiliz askerler tarafından öldürülen Murron karakteri Catherine McCormack tarafından o kadar mükemmel canlandırılmıştır ki izleyicilerin önemli bir kısmı Catherine McCormack’ı başrol oyuncusu Sophie Marceou’ya göre çok daha etkileyici bulmuştur. Çünkü Murron karakterinin öldürülmesi filmde tetikleyici olaydır. Meryem dizisinde ise tetikleyici olay Sevinç karakterinin ölümü. Keşke bu sahneler farklı bir oyuncuyla yeniden çekilseydi.

-Meryem dizisi kaza anına kadar pek bizi içine alamadı. Ancak sonrasında da senaryo öylesine kasvetli bir hal aldı ki dizinin devamıyla ilgili çok iyimser konuşmak zor. İlk bölümden ambulanslar, cenazeler, mezarlık sahneleri, mezar başlarında haykırışlar izleyiciyi olumsuz etkiliyor. İzleyiciyi duygulandırmak için illa bu enstrümanlara başvurmak şart mı? Dileriz ikinci bölümden itibaren bu iç karartıcı hava dağılır ve senaryo ivme kazanır.

-Kore yapımı Secret Love dizisinin uyarlaması olan Meryem dizisinde dikkatinizi çekmek istediğimiz bir başka unsur da dizinin müzikleri. Dizinin müziklerinin duygusuyla, sahnelerin duygusu çoğu zaman örtüşmedi. Bizce bu konunun da üzerinde durmak lazım. Sanki biri gelip Aliye dizisinin müziklerini rastgele bu dizinin sahnelerinin altına döşemiş.  

-Meryem dizisinde başarılı bulduğumuz sahnelere gelirsek; Meryem’in Savcı Oktay’ın makamına getirildiği sahne ve sonrasında Meryem ve Savcı Oktay arasında yaşanan diyalog iyiydi. Açelya Topaloğlu’nun canlandırdığı Derin karakterinin Savcı Oktay’a “Beni magazinden mi tanıyorsunuz” sorusuna Oktay’ın “Hayır mobeseden tanıyorum” diye cevap vermesine kahkaha attık. Furkan Andıç’ın canlandırdığı Savaş’ın babası Yurdal Sargun’la (Uğur Çavuşoğlu) diyalogları da fena değildi. Uğur Çavuşoğlu zaten hayran olduğumuz bir aktör. Bu diziye de fazlasıyla yakışmış. Ancak dizinin bütününe baktığımızda sahnelerin ve diyalogların beklenen etkiyi oluşturamadığını gözlemliyoruz. Ayça Ayşin Turan,  Meryem rolü için çok isabetli bir seçim olmuş. Bununla beraber Cemal Toktaş’ı rolünde pek benimseyemedik. Başarılı oyuncu bu dizideki iki güzel kadını aynı anda idare ettiğine bizi pek ikna edemedi. 

-Meryem dizisi ideal bir dönemde ekran macerasına başladı. Dileriz bu şansını iyi kullanır ve kısa sürede bağımlılık yapan bir yapım haline gelir. Senaryo güçlenirse yukarıda saydığımız zaafiyetler o kadar da göze batmamaya başlayacaktır. Daha sıkı bir ikinci bölüm bekliyoruz. 

 

Bir gün sonra: Total'de 2.31 reyting 8.22 share ile 4.olmuş. AB'de 3.37 reyting 13.17 share ile 1. sırada yer almış. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney