nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » MUCIZESenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
MUCIZE

"MUCİZE" FİLMİ

ÖRNEKLEM GÖRÜŞÜ


-"Mucize" filmi yanlış bir sahneyle başladı bizce. Filmde bir ağırlığı olmayan iki kız kardeşin seyyar satıcılardan dondurma ve balon alıp eve gelmeleriyle açıldı film. Tek plan çekilmiş ve sanki prodüksiyonun büyüklüğünü göstermeyi amaçlayan çok uzun bir sahneydi bu. Aynı zamanda filmin akıcılığına  da zarar verdi. (Ayrıca çocuklar yeterince  iyi değildi.) Bu ve benzeri birkaç sahneden ötürü örneklem grubu olarak ciddi ciddi filmin ilk yarısında adaptasyon sıkıntısı çektik. 


-Filmin nereye gideceğini anlamaya çalışırken zaman zaman yorulduk. Hatta artık ilk yarı biterken filmin umduğumuz biçimde bitmeyeceğinden emin olduk. Bir ara Mucize acaba Beren Saat ve Uğur Yücel'in başrollerinde oynadığı (Orijinal adı "Black") "Benim Dünyam" filminin kötü bir benzeri mi dedik. 


-İkici yarı başladıktan on dakika sonra  ise Mahsun'un en iyi filmini izlediğimizi düşünüyorduk. Perdede gördüğümüz film "Mahsun Türkiye halkını çok iyi tanıyor. Yine damarı bulmuş işte" deyip geçiştirilebilecek türde bir yapım değildi. Hayata karşı çok farklı bir algı düzeyine sahip, bilinç seviyesi bizlere göre çok yukarıda seyreden harika bir hikaye vardı sahnede. Güldük, kızdık, korktuk, üzüldük, ağladık ve hayatla ilgili umut tazeledik. Ama izlediğimiz film bu duyguların hepsini gişe için senaryonun içine boca etmiş bir "kimyasal" gibi görünmedi gözümüze.  Birkaç mübalağaya rağmen son ana kadar sahiciliğini korudu senaryo. 


-Bu filmin fragmanını çok övmüştük. Filmin senaryosunu olması gerektiği gibi fragmandan daha iyi bulduk. Mucize, örneklem grubumuz tarafından ciddi oranda beğenildi. Son Umut'tan daha çok sevildi film.

"Nefes Senaryo"ya göre de Mahsun Kırmızıgül'ün açık ara en iyi filmi. Öyle ki Mahsun'un yaptığı sinemayı kendilerine göre haklı gerekçelerle sevmeyenler iddia ediyoruz bu filmi izledikten sonra yelkenleri suya indirecekler. 

(Başroldeki  Mert Turak mükemmeldi. Bu arada oynadığı karakterden Mahsun'un kendisiyle ne kadar barışık bir insan olduğunu çok kolay anlayabiliyoruz. İyi ki bu rolü kendisine ayırmış. Böylece oyuncu olarak da kendini tekrarlamadı.)

 

GİŞE: 5 Hafta 3 günde 3.456.087 kişi izlemiş.

HASILAT: 36.524.991 TL 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney