nefessenaryo.com
E-posta: mesaj@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM 1.BÖLÜM

"MUHTEŞEM YÜZYIL KÖSEM" DİZİSİ 1.BÖLÜM

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

-Başrollerini Nurgül Yeşilçay, Farah Zeynep Abdullah ve Metin Akdülger’in paylaştığı “Muhteşem Yüzyıl Kösem” bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?  

-Dizinin konusu kısaca şöyle;

Saltanat Naibesi Kösem Sultan, imparatorluğu oğlu Sultan IV.Murad adına yönetmektedir. Sultan Murad, saltanatı devralıp, nizamı sağlamak ister. Ancak hainler isyanla karşılık verir. Devletin içine kadar giren hainler yüzünden ülke karışmış, Osmanlı bir felaketin eşiğine gelmiştir. Sultan Murad, mutlak iktidarını kurmak için yeni kararlar alır. En mühimi ise Validesi Kösem Sultan’ın naibeliğine son vermektir... Osmanlı tarihinde ilk kez iktidar savaşı, bir anne ile oğulu karşı karşıya getirecektir. Bu sırada, Macar Prensesi Faria Bethlen, amcasının gasp ettiği tahtı geri almak için Sultan Murad’a sığınır. Büyük bir sırrı da beraberinde getirir. Faria, sığınmak için geldiği Sultan Murad’a aşık olacağını, ona evlatlar vereceğini, bu aşk uğruna yanıp küle döneceğini bilmiyordur... Sultan Murad, imparatorluğu eski ihtişamına kavuşturmak için yangınlardan, isyanlardan, savaşlardan geçecektir... Bağdad ve Revan’ı fethederek zaferler kazanırken; kardeşlerinin ölümüne hükmetmek zorunda kalacak, evlatlarını kaybedecek ve iktidarın bedelini en ağır şekilde ödeyecektir...

-“Muhteşem Yüzyıl Kösem” dizisi birinci bölümüyle özellikle AB izleyici için iyi bir başlangıç yaptı. İddialı yapım bizce kötü başladı iyi bitti.  

-“Muhteşem Yüzyıl Kösem” dizisinin ilk yarım saati çok parlak değildi. Senaryonun kahramanına ya hayran olmalıyız ya da ondan nefret etmeliyiz. Ancak belli bir süre  IV.Murat’ın karakterine de onu canlandıran başarılı oyuncu Metin Akdülger’e de pek ısınamadık. Zira silik, kararsız ve özgüvensiz bir baş karakterle karşı karşıyaydık. Sanki yabancıların çektiği bir Osmanlı dizisi izliyor gibiydik ve dizinin içine bir türlü giremedik. Ancak bu görüntü IV.Murat’ın Topal Paşa’nın kellesini aldığı sahneyle değişmeye başladı ve bu dakikadan sonra diziyle ilgili olumsuz duygularımız hemen hemen yok oldu. Dizi finalde IV. Murat’ın Kösem Sultan’ı görevden azlettiği sahneyle beklenti yarattı. Ancak yine de şimdiden iddialı yapım için ivme kazanarak yoluna devam eder demek için erken.  

-“Muhteşem Yüzyıl Kösem” dizisinin biraz kasvetli bir havası var. Bunda işlenen dönemin de payı olsa da senaryolarda kasvet aslında daha çok tekdüzelikten kaynaklanır. Dizinin bu havadan kurtulması lazım. Aksi halde iddialı yapım ilk bölümle kazandığı krediyi ileriki haftalarda kaybedebilir. Bizce dizinin en iyi sahnesi Kösem Sultan’ın oğlu IV.Murat’tan darbeyi yediği sahneydi. Öncesinde dizi akıcı sayılabilecek bir tempoda ilerlese de çok şaşırtıcı sahneler izleyemedik.

-Eleştirilecek çok yanı olmasına rağmen bundan yirmi yıl önce çekilen Istanbul Kanatlarımın Altında  filmi (1996) aynı çalkantılı dönemi işlemesine karşın senaryo tekniği olarak izleyicide çok daha pozitif duygular  uyandırıyordu. Bizce “Muhteşem Yüzyıl Kösem” dizisi de önceki bölümlerini taklit etmeyi bırakıp daha şaşırtıcı bir minvalde ilerlemeli.

-Istanbul Kanatlarımın Altında filminde Evliya Çelebi’yi Haluk Bilginer canlandırmıştı. Muhteşem Yüzyıl Kösem’de Evliya Çelebi rolü için genelde antipatik karakterler için ilk akla gelen isim olan Necip Memili’yi oynatmak kırk yıl düşünsek aklımıza gelmezdi. Açıkçası sosyal medyada beğenen çok izleyici var ama biz ilk bölüm itibarıyla usta oyuncuya çok ısınamadık. Birinci bölüm itibarıyla Hezerfan Ahmet Çelebi rolündeki Ushan Çakır’a da çok bayıldığımız söylenemez. İki oyuncuyu da çok beğeniyoruz. Ancak iki karakter her açıdan ilk bölümde tarihe adlarını yazdıran kişilikler olmaktan öte tabiri münasipse dizinin aylakları rolünü üstlenmiş gibiydiler. İlk bölümün günahı olmaz diyelim.

-“Muhteşem Yüzyıl Kösem” dizisinin pazartesi akşamından Cuma’ya alınması çok isabetli olmuş. Zira pazartesi daha zor bir gündü. Dileriz iddialı yapım bu şansını iyi kullanır ve sadece Türkiye’de değil uluslar arası arenada da geçmişteki başarılarını tekrar eder.

 

Bir gün sonra: Total'de 2.34 reyting 5.47 share ile 25.olmuş. AB'de 3.27 reyting 8.35 share ile 15.sırada yer almış. 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney