nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » NÖBET DİZİSİ 1.BÖLÜMSenaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
NÖBET DİZİSİ 1.BÖLÜM

NÖBET DİZİSİ 1.BÖLÜM TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

Başrollerini Yurdaer Okur, Saygın Soysal, İpek Karapınar, Deniz Bolışık, İbrahim Kendirci ve Kürşat Alnıaçık’ın paylaştığı Nöbet dizisi bu gece başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

Nöbet dizisinin konusu kısaca şöyle;

“Jandarma Komutanı Yüzbaşı Orhan Korkut, teröristlerle yaşanan sıcak çatışmada askerini korumak için kendi canını feda ederek, şehit düşer. Onun yerine gelen Binbaşı Barış, evlatlarının başını öne eğmemeye ve Orhan Yüzbaşı’yı şehit eden hainleri bulmaya yemin etmiştir! Jandarma Özel Harekât timinin komutanı Jandarma Yüzbaşı Yiğit Alkan ise dağlarda Orhan Yüzbaşı’nın şehit olduğu saldırının da arkasında olan Jiyan kod adlı teröristin peşindedir. Devre arkadaşı ve yakın dostunu öldüren teröristi bulmaya o da yeminlidir. Bu iki gözüpek asker, Hatay’da huzursuzluk çıkarmak isteyenlere karşı birlikte mücadele edeceklerdir.

Barış Binbaşı daha bölgeye adım atar atmaz, bölgenin zenginlerinden Ziya Cevran huzursuzluk çıkarmıştır. Ziya Cevran ve oğlu Ferit’in daha birçok sorun çıkaracağı ve kontrol altında tutulmaları gerektiği aşikârdır. Tüm bunlar olurken Yiğit Yüzbaşı, Jiyan ile ilgili bir istihbarat alır, timiyle beraber peşine düşer. Barış Binbaşı da aynı terör örgütünün ahin bir plan peşinde olduğunu fark eder ve bölgenin en ıssız vadisinde Jandarma Kuvvetleri’ne kurulan pusuyla karşı karşıya kalır.”

-Nöbet dizisinin zor bir günde ekran macerasına başladığını söylemek lazım. Ayrıca aynı türden bir dizi olan Savaşçı ile rakip konumuna düştü. Savaşçı dolu dizgin yoluna devam eden ve gün birinciliğine oynayan bir yapım. Nöbet dizisi yapım şirketinden ötürü büyük beklenti yaratmıştı. Ancak ilk bölüm itibarıyla beklentilerimize pek cevap bulamadık.

Yerli askeri diziler ve filmlerin sayısı arttıkça kalite standardı da yükseldi. Dağ serisi, Nefes, Söz ve Savaşçı gibi yapımlar gerek senaryoları gerek de reji kaliteleriyle adeta parmak ısırtıyor. Fakat biz Nöbet dizisinin bu gerçekleri yeterince farkında olmadan yayına çıktığını düşünüyoruz. İzleyici Savaşçı dizisi yerine Nöbet’i izlemek için bir farklılık arıyor. Ancak ne mümkün…

Nöbet dizisi vasat bir çatışma sahnesiyle başladı. Sonrasında ise aksiyon ve temponun artmasını beklerken dizi iyice monoton bir hale büründü. Bir ara iki asker ısırgan otundan börek yapılıp yapılmayacağı üzerine oturmuş geyik çeviriyorlardı. Tamam dizi nefes alsın diye böyle sahneler yer alabilir ancak dizinin bütününde böyle bir yavanlık söz konusuysa işlerin pek iyi gitmediğini söyleyebiliriz. Elbette ekranda iki-ikibuçuk saatlik aksiyon dolu bir askeri dizi yapabilmek mümkün değil. Ancak birinci bölüm bizce çok daha doyurucu olmalıydı. Ara sahnelerin ve diyalogların çok daha güçlü olması gerekirdi. Çarpıcı ve akılda yer eden replikler duymalıydık.  Pana Film demek bizim için efsane replikler demek. Kurtlar Vadisi de iki saati aksiyonla doldurmuyordu ancak insanların masada dakikalarca oturduğu sahneleri bile ne söyleyecekler diye pür dikkat izliyorduk. Sosyal medyada bile kanıksanmış aforizmalarla konuşan Korucu Dede karakteri gelecek haftalar adına bizi kaygılandırdı.

Nöbet dizisinin ilk bölümünde birkaç konu aynı anda işlendi. Ancak hiç biri yeterince öne çıkamadı. Kürşat Alnıaçık müthiş bir oyuncu lakin Ziya Cevran rolünde sanki daha halktan bir tip görmeliydik. Bu tür senaryolar kötü’sü kadar güçlü olur derler ama nedense gerek Alnıaçık gerek Ziya karakteri bizi aşırı umutlandırmadı. Elbette daha sonra karakter iyileşebilir fakat bizim izleyicimiz de çok sabırlı değil.

Nöbet dizisinde iyi şeyler de var. Yurdaer Okur, Saygın Soysal ve İbrahim Kendirci’nin rollerine cuk oturduklarını düşünüyoruz. Kadın oyuncular da ilk bölümde çok öne çıkmasalar da isabetli seçimler olmuş. (Bizce senaryoda daha ön planda olmalıydılar)  Ancak bu oyuncuların performansları diziyi kurtarmaya acaba yetecek mi? İddialı dizinin müziklerini usta müzisyen Gökhan Kırdar yapıyor yapmasına ama dünyanın en iyi müziklerini yapsanız senaryo yeterince güçlü değilse müzikler bir yere kadar.

Nöbet dizisi haftalar ilerledikçe pek tabi kıvamını bulabilir. Ancak ilk bölüm itibarıyla iddialı yapım sanki reyting canavarını fazla hafife almış!   

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney