nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » ÖLENE KADAR Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 4
ÖLENE KADAR

"ÖLENE KADAR" DİZİSİ 1.BÖLÜM

  TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ 

Başrollerini Engin Akyürek,Fahriye Evcen ve Sarp Levendoğlu’nun  paylaştığı “Ölene Kadar” bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

“Ölene Kadar”ın konusu kısaca şöyle:

Dağhan, 11 yıl önce evlenmek  üzere olduğu kadının (Beril) babasını (Sezai) öldürmekten suçlu bulunup hapse atılmıştır. Olay bir komplodur. Beril'e aşık olan Ender bu komployla hem bir sırrını bilen Sezai'den kurtulmuş hem de Beril'i elde etmiştir. Dağhan'ı hapisten çıkaran kişi ise çiçeği burnunda avukat Selvi'dir. Selvi herkesin gözünden kaçan bir delil bulup Dağhan'ı bu davayı açmaya ikna etmiş ve onun serbest kalmasını sağlamıştır..

-“Ölene Kadar”  dizisi kaliteli hikayesiyle izleyiciye “merhaba” dedi. Mevcut reyting panelinde bunun karşılığını alması zor. Tabi senaryoda da birtakım eksiklikler var.  İlerleyen haftalarda bu eksikler giderildiğinde iddialı yapım daha fazla konuşulan bir yapım haline gelebilir.

“Ölene Kadar” dizisi bizce en başta gereksiz yere uzun tutulan bir sekansla başladı. Selvi’nin Dağhan’la görüşmesine kadar geçen zaman dilimi baya uzun sürdü. Aslında çok çok kısa bir şekilde küçük bir detayla Selvi’nin heyecanı yansıtıldıktan sonra hemen “görüşme”yi izleyebilirdik. Sonrasında bizde güçlü duygular uyandırmayan bir aşk hikayesi izledik. Dağhan’la Beril’in aşkı nedense yapay göründü. Mesela “Ölene Kadar” dizisiyle yapısal anlamda benzerlikler taşıyan Ezel dizisinde gerçekten hayranlık duyulacak bir aşk vardı. Dağhan’ın ailesiyle Beril’i istemeye gitmesinden sonra hizmetçi tarafından eve alınmamalarının ardından Dağhan’ın ailesinin Dağhan’ı kapıda öylece bırakıp gitmesi de pek gerçekçi bir durum değildi. Senaryo ilerleyen dakikalarda ana meseleden hemen hemen hiç kopmasa da bizi ekrana mıhlayamadı. Çünkü sıcaklık ve doğallık eksik kaldı senaryoda. Böyle bir hikayenin bizi daha çok duygulandırması ve daha çok şaşırtması gerekirdi. Beklediğimiz ters köşeye Avukat Selvi’nin aynı zamanda  “tanık kız” olduğunu öğrendiğimiz anda kavuştuk. Ancak bu aynı zamanda riskli bir ters köşeydi. Bizce ortadaki sorunun büyüklüğüne karşın Selvi’nin ağabeyi, Selvi’ye yeterince şiddetli bir tepki göstermedi. Zira avukat Selvi’nin bu dakikadan sonra olayların büyümeyeceğini beklemesi hayalcilikten başka bir şey değil.

-Dizinin senaristi Elif Usman  sektörün en beğendiğimiz senaristlerinden biri. AB izleyiciye daha yakın bir yapım olan “Ölene Kadar” dizisi haftalar ilerledikçe olağan koşullarda daha heyecanlı bir hale gelecek. Dağhan için her şey yeni başlıyor. Ancak dizide ağır aksak giden bir şeyler var. Başta senaryo "duygulu" değil.  Yukarıda saydığımız türdeki sıkıntılar giderilmezse dizi umduğumuz ivmeyi kazanamaz.

-Başarılı oyuncu Sarp Leventoğlu’nun “kötü”yü oynaması şık olmuş. Ancak şapşal gibi görünmesine sebep olan tepkiler vermemeli, daha karizmatik olmalı. Engin Akyürek sosyal medyada yine çok beğenilmiş fakat bizce birinci bölümde biraz tutuktu. Bunda canlandırdığı karakterin kağıt üstünde yeterince “doğal” olmamasının da etkisi var .Güzel oyuncu Fahriye Evcen ise ilk bölümde elinden geleni yaptı bizce. Umarız bu kez proje şansı yanında olur.

-“Ölene Kadar” zor bir günde başladı.  “Ölene Kadar” gibi farklı dizilere ihtiyacımız var. Dizinin hayranlarına da iki çift laf edeceğiz: Bu nadide yapımı lütfen önce yayın gününde televizyonda izleyin. İnterneti diziyi tekrar kez izlemek için kullanın. Bu dizi reyting canavarına kurban gitmemeli. 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney