nefessenaryo.com
E-posta: info@nefessenaryo.com
Reytingler açıklanmadan senaryo yorumu sadece nefessenaryo.com'da!
Senaryorum » OYUNBOZAN 1.BÖLÜM Senaryorum Puanı: 5 üzerinden 3
OYUNBOZAN 1.BÖLÜM

"OYUNBOZAN" DİZİSİ 1.BÖLÜM 

TOTAL İZLEYİCİ GÖRÜŞÜ

 -Başrollerini Barış Kılıç ,Tuvana Türkay, Serhat Tutumluer, Gülçin Santırcıoğlu ve Kenan Bal'ın  paylaştığı Oyunbozan bu akşam başladı. Dizinin birinci bölümünü nasıl bulduk?

-Dizinin konusu şöyle;

 Büyük bir nefretle öç almaya çalışan Emre'nin yolu, hayat tarafından sevdiği insanlarla sınanan Ece ile kesişir. Yıllar önce yaşadığı kaybın sorumlusu olarak medya patronu Mahir Yamaner'i gören Emre, Yamaner ailesine karşı akıl almaz oyunlar içine girecektir. Anne ve babası yıllar önce ölen Ece, kardeşiyle birlikte teyzesinin evinde yaşar. Psikoloji mezunu olan Ece'nin tek amacı bir hastanede iş bulup kardeşi Ada'yla birlikte sade bir yaşam sürmek... Ancak işler istediği gibi gitmeyecek; alacağı haberle derinden sarsılacaktır. Kardeşi Ada, ölümcül bir hastalığın pençesindedir ve küçük kızın yaşaması için tek çıkış yolu Emre'dir. Emre, Mahir Yamaner'e karşı içinde besleyip büyüttüğü bu nefret duygusuna Ece'yi de dahil edecektir. Bürokrasi ve cemiyet hayatındaki önemli isimlerden oluşturdukları şantaj dosyaları sayesinde gücü elinde tutan Yamener Ailesi bu defa sert kayaya çarpacak; Emre'nin kusursuz görünen planında rol oynayacaklardır. Ece'yi kendi elleriyle Yamaner'lerin köşküne gönderen Emre, genç kızı aslında bir engerek yuvasına hapsetmiştir ve bunu anlaması çok da uzun sürmeyecektir... Yamaner'lerin köşküne adım atan Ece hangi oyunla karşılaşacak? Onu bekleyen esrarengiz olay ne? Köşeye sıkışan Ece'yi neler bekliyor? Emre nasıl bir yol izleyecek? Ece bu oyunları bozacak mı?

- Bu akşam prime-time’da yayınlanan dizilerimizin çoğunun kalitesinin üzerinde bir yapım izledik. Ece karakterini canlandıran Tuvana Türkay dizi için çok isabetli bir seçim olmuş. 

-Dizinin nev’i şahsına münhasır bir görüntü çizmesi, karakterlerinin amaçlarının net olması bölümün sonuna kadar ilgimizi canlı tuttu. Ancak bunlar dizinin sezon içinde görecesiz bir başarı elde etmesi için yeterli olmayacaktır. Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim, ilk elin günahı olmaz.

- Dizideki Yamaner Ailesi  bizim aklımıza Uzan Ailesi’ni getirdi. Uzan Ailesi’nin hayatı film olsa büyük ilgi çeker. Ancak Yamaner Ailesi yeterince ilgimizi çekmedi. Mahir dahil ailedeki bütün karakterlerin enerjisi ilk bölümde düşüktü. Ailedeki karakterler klasik basmakalıp zengin aile formatındaydı. Senaryolarımızda çocuklarına yeterli ilgiyi göstermeyen ebeveynler ve ebeveynlerine laf sokan çocuklar meselesi artık kabak tadı verdi. Yine Mahir’in zengin züppesi kayınçosu da senaryoda klişe bir pozisyon üstlenmişti. Yamaner Ailesi’nin fertleri daha “renkli” ve daha “sürprizli” kişilikler olmalıydı. Birkaç bölüm içinde bu karakterler ezber bozmazlarsa yani seyirciye sıkı bir oyun oynamazlarsa senaryo ivme kazanamayacaktır.   

-Filinta dizisindeki Boris’i canlandıran Serhat Tutumluer’i benzer bir rolde görmek dizinin ilk bir saatinde bize çok sıcak gelmese de karakterin hünerlerini göstermeye başlamasıyla bu duygumuz nispeten kırıldı. Yine de bu rol için sürpriz başka bir aktör de tercih edilebilirdi sanki.  Serhat Tutumluer’in Mahir karakterine fazladan bir tat katamadığını gördük bu akşam. Dizinin başında Mahir’in gökdelenin tepesinde Emre’nin kız kardeşiyle yaptığı konuşma karakterin de başarılı aktörün de kötü sahnelerinden biriydi ve gereksiz derecede uzundu.

-Senaryoda özellikle de ilk bölümlerde iyiyi temsil eden baş karakterleri yeterince görmemek ciddi bir sorundur ve Oyunbozan’da da böyle bir sorun vardı. Sanki dizinin baş karakteri Mahir gibiydi.  Oysa Emre ve Ece’ye daha çok yoğunlaşmalıydık. Bizce en doğrusu en “naif” karakter olan Ece’ye odaklanmak ve ciddi bir süre onun hayatını takip etmekti. Ancak ilk bölümdeki Ece’nin hayatı da Yamaner Ailesi’nin evine girene kadar yeterince ilginç değildi. Yaşadığı evdeki yaşam, kardeşiyle gördüğü muamele bu senaryonun kalitesinin altındaydı. Kız kardeşinin intikamını almak isteyen Emre ise Doktorlar dizisindeki karakterlerin bir türevi gibiydi. Yani tasarım aşamasında bu iki karaktere biraz daha çalışmak gerekirdi sanki.   

-Ece’nin Doktor Emre’ye tokat atması bizce rasyonel değildi. Emre’yi karizmatik ve sıra dışı göstermek amacıyla yazılan bazı replikler karakteri itici yaptı. Ne yazık ki yabancı dizilerde kahramanların bize batmayan bazı cümleleri bizim karakterlerimizde sakil duruyor. Ayrıca Emre’nin Ece’yle Yamaner Ailesi’nin evine girme konusunda yaptığı pazarlık esnasındaki tavrı da antipatikti.

-Yine bu senaryonun standardına göre Ece’nin onbeş milyonluk şehirde oto tamircisinde karşılaştığı Rüzgar’la Yamaner Ailesi’nin evinde yeniden karşılaşması ağzımızda kekremsi bir tat bıraktı. Rüzgar'la doğrudan evde karşılaşabilirlerdi. 

-Başta Emre’nin kız kardeşiyle dizinin sonunda ise Ece’yle telefon görüşmesi yapan gizemli ve bütün olaylara vakıf görünen garip sesli karakter bize Tatlı Küçük Yalancılar dizisini hatırlattı. Bu bir eleştiri değil sadece tespit.  

-Oyunbozan’ın ilk bölümü bizim kriterlerimize göre “saygıdeğer” bir senaryoya sahipti. Ancak bizce dizi önümüzdeki haftadan itibaren vites yükseltmeli ve yukarıda belirttiğimiz maddeleri düzeltme yoluna gitmeli.  

Bir gün sonra: Total'de 1.41 reyting 4.07 share ile 23.olmuş. AB'de 1.49 reyting 4.59 share ile 19.sırada yer almış. 

 

© 2014 Nefes Senaryo. Tüm hakları saklıdır.Powered By Eren Özgüney